چگونه برای رسیدن به موفقیت هدف گذاری کنیم

162

هدف گذاری مهم ترین اصل برای رسیدن به موفقیت

هدف گذاری مهم ترین اصل برای رسیدن به موفقیت

دوستان عزیز سایت پرورش افکار ما در این مطلب قصد داریم به بحث در مورد این که هدف گذاری کردن چه فلسفه ای دارد و از چه طریقی می توانیم یک انسان هدفمند باشیم، بپردازیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

بله درست است هدف گذاری یکی از مهم ترین اصل ها برای رسیدن به موفقیت در زندگی است که متاسفانه بسیاری از افراد روش های رسیدن به آن را نمی دانند. هنگامی که شما در زندگی تان اهداف مورد نظر خود را مشخص کنید، در واقع مسیر موفقیت را برای خودتان هموارتر کرده اید.

بهتر است از خودتان بپرسید که آیا در زندگی خود هدف خاصی را دنبال می کنید؟! بیشتر افراد تا تمام شدن دوران دبیرستان نیازی به هدف گذاری ندارند؛ چرا که به دنبال دستیابی به هدف خاصی نیستند و خیلی ها هم وجود دارند که به طور کلی با مسئله هدف گذاری نا آشنا هستند.

حال شمال باید بدانید که در این راه فقط داشتن هدف کافی نیست و باید برنامه ریزی دقیقی برای رسیدن به آن داشته باشید. و این همان هدف گذاری معروف است. افرادی که به همراه اهداف خود برنامه ریزی مشخصی ندارند؛ در واقع نمی توانند اهداف بلند مدت خود را واقعی کنند. با تمام این تفاسیر باید گفت که یادگیری اصول هدف گذاری یکی از مهم ترین گام ها برای کسب موفقیت و دستیابی به اهداف بزرگ تر است.

هدف گذاری و قوائد آن

هدف گذاری و قوائد آن

همان طور که در قسمت بالا هم گفتیم برای کسب موفقیت ابتدا باید هدفی برای زندگی خود مشخص کنید چرا که بی هدف بودن شما را از مسیر موفقیت دور می کند. در این قسمت با چند قانون اصلی برای هدف گذاری آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

۱ – هدفی را انتخاب کنید که باعث بالا رفتن انگیزه و انرژی شما شود

در واقع یعنی این که آن هدف برای شما بسیار مهم باشد و رسیدن به آن برای شما ارزش قابل توجهی داشته باشد. اگر هدف مذکور هیچ ارتباطی با آینده شما نداشته باشد و یا علاقه ای به آن نداشته باشید، ممکن است تلاش و کوشش شما برای رسیدن به آن کمتر شود. پس بهتر است سعی کنید به سراغ اهدافی بروید که نیازمند تمرکز و تلاش بیشتری باشند و شانس شما را برای رسیدن به آن افزایش دهند.

۲ – اهدافی هوشمندانه داشته باشید

اهداف هوشمندانه که از سر واژه های انگلیسی یعنی (SMART) الهام گرفته شده است؛ یعنی پنج ویژگی شاخص که عبارت اند از: مشخص بودن اهداف، قابل اندازه گیری بودن، قابل دستیابی، مرتبط بودنشان با شرایط و اهداف بلند مدت شما و همچنین وابسته بودن به زمان؛ به این معنی که زمانی برای دستیابی به آن ها وجود داشته باشد.

۳ – اهداف خود را بنویسید

از گذشته تا به حال، نوشتن اهداف بر روی کاغذ یکی از روش های مهم هدف گذاری محسوب شده است که با این امر شما دیگر جای هیچ عذر و بهانه ای را برای فراموشی یا انجام ندادن آن ها نخواهید داشت. بهتر است در زمان نوشتن از عبارت «دوست دارم یا شاید» استفاده نکنید؛ برای مثال بهتر است بنویسید که «امسال هزینه های زندگی ام را ۱۰ درصد کاهش می دهم» نه این که «دوست دارم امسال هزینه های زندگی ام را ۱۰ درصد کاهش دهم».

۴ – به هدف گذاری های خود وفادار باشید

یادتان باشد که برای پروسه هدف گذاری باید زمان زیادی را طی کنید و این کار تنها ابزار برای رسیدن به موفقیت در زندگی است. شما باید به اهداف خود وفادار باشید و به قول معروف زیر عهده هایتان نزنید؛ چراکه برای رسیدن به موفقیت باید به خودتان و اهدافتان پایبند باشید تا به چیزی که واقعاً می خواهید برسید. فقط باید حواستان باشد که ارتباط شما با اهداف بزرگتر حفظ شود و ارزش آن ها برای شما در رده بالایی قرار بگیرد.

تطبیق اهداف روزانه با اهداف بلندمدت برای هدف گذاری بهتر

تطبیق اهداف روزانه با اهداف بلندمدت برای هدف گذاری بهتر

هنگامی که شما اهداف روزانه خود را به اهداف بلندمدت تبدیل می کنید، ناخودآگاه از آرامش ذهنی و روحی بیشتری برخوردار می شوید و احساس زنده بودن و شگفت انگیز بودن به شما دست می دهد. اما در این قسمت قصد داریم ۳ فاکتور بسیار مهم را برای فعال سازی اهداف اصلی تان بیان کنیم:

*اهداف اصلی خود را با استعدادهای واقعی تان تطبیق دهید

استعدادهای فطری در همه انسان ها وجود دارد و کشف آن ها به عهده خود ماست. گاهی اوقات وظایف و کارهای روزمره ما با آنچه واقعاً به آن علاقه داریم و می توانیم به نحو احسن انجامشان دهیم مطابقت ندارد؛ چرا که ممکن است ارزش ها و استعدادهای ذاتی ما در دو جهت کاملاً مختلف از یکدیگر قرار داشته باشند و این پیام های آشفته باعث شوند؛ تا انسان با خودش درگیر شده و دچار بی اطمینانی درونی شود.

قطعاً این درگیری و کشمکش ها میان خود واقعی و خود آرمانی تان اتفاق می افتد و مسائل زیادی در این بین در رفت و آمد است و می توان گفت که گفتگوها و مذاکره های درونی یکی از پیچیده ترین اتفاقات موجود در دنیاست که اکثر روانشناسان و دانشمندان در حال تحقیق روی آن هستند.

** مصمم باشید

اکثر افراد مسیر مستقیم زندگی خود را گم می کنند؛ چرا که با کوچکترین اتفاقی دچار آشفتگی روحی و روانی می شوند، تحت تأثیر حرف ­های دیگران قرار گرفته و همانند یک توپ بولینگ از این طرف به آن طرف می روند.

شما باید بدانید که زندگی شما، براساس اهدافی که مشخص کرده اید به مصمم بودن نیاز دارد. به قول معروف شما باید عزم خود را برای رسیدن به اهداف مورد نظرتان جزم کنید. حال هرچه در این میان پیش بیاید مهم نیست؛ چرا که شما با اراده قوی و شور و شوق به راهتان ادامه خواهید داد.

*** طرز تفکری عادی داشته باشید

اجازده ندهید که «من» ناکارآمد و ضعیف شما را از اهداف مثبت و امیدبخشتان دور کند. افرادی در جامعه هستند که از لحاظ مثبت تاثیرات خوبی بر روی جامعه مان دارند؛ شما باید بدانید که این دست تحت تأثیر ثروت و شهرت قرار نمی گیرند. برای مثال ماهاتما گاندی، مادر ترزا و هزاران هزار نفر دیگر که به اندازه این افراد شهرت ندارند، اما مسلما تاثیرات بسزایی بر روی جامعه داشته اند؛ آن ها تنها با کار و اهدافشان رفیق بوده اند. شما باید به عنوان یک فرد هدف گذار بدانید که برای رسیدن به قدرت باید حتماً هدفمند باشید.

رابطه موفقیت و هدف گذاری چیست؟

رابطه موفقیت و هدف گذاری چیست؟

موفقیت یعنی همه تلاش ها در راستای اصول هدف گذاری انجام شود. اما سوالی که همیشه در ذهن اکثر افراد به وجود می آید، این است که موفقیت یعنی چه و اصلاً چه معنایی دارد؟

در پاسخ باید بگوییم که موفقیت برای هر فرد یعنی برای خواهر، برادر و یا دوستان شما هر کدام به صورت مجزا یک معنا و مفهوم متفاوت دارد. شاید موفقیت از نظر دوست شما این باشد که حتماً در کنکور قبول شود یا از نظر برادر شما این باشد که بتواند در طول سال آینده به مقدار مشخصی پول برسد. پس می بینید؟ معنای موفقیت برای هر فرد بسیار متفاوت است.

موفقیت شاید از نظر شما قابل لمس نباشد، چرا که نمی شود آن را وزن کرد و یا خرید و حتی فروخت! شاید بتوان موفقیت را یک احساس خوب و یا یک باور ذهنی عمیق دانست؛ یک احساس فوق العاده که هر کسی را امیدوار به زنده بودن و زندگی می کند.

آیا قصد شما این است که ثروت زیادی کسب کنید؟ آیا می خواهید در یک کشور اروپایی زندگی کنید؟ آیا اصلاً در زندگی خود هدف گذاری خاصی داشته اید؟  باید بدانید که موفقیت در وهله اول ارتباط مستقیمی با هدف گذاری در زندگی شما دارد.

سخنان لیلی بیچلی درباره هدف گذاری

اکثر انسان ها بدون این که اهداف خاصی را دنبال کنند، به زندگی خود ادامه می دهند و هیچ گاه وقت نمی گذارند تا متوجه شوند چه رؤیا و اهدافی می تواند آن ها را به موفقیت در زندگی برساند. این که ما در زندگی هدف خاصی داشته باشیم و بدانیم که می خوایم به چه چیزی برسیم، بسیار مهم است. چرا که اگر این کار را انجام ندهیم، همانند قایق بدون سکان هستیم که هیچ هدف خاصی ندارد.

آیا هدف گذاری در زندگی مهم است؟

همان طور که پیش تر گفتیم یکی از مهم­ترین اصول رسیدن به موفقیت، هدف گذاری است. امکان ندارد که شما یک فرد موفق و معروف را بشناسید و او در زندگی اش هدف گذاری نکرده باشد!

آیا تا به امروز هدفی مشخص و واضح برای موفقیت و یا هر زمینه ای در زندگی خود تعیین کرده اید؟

آیا برای لحظه به لحظه ای که زندگی می کنید هدف خاصی دارید؟ و یا فکر کرده اید که در پایان امروز می خواهید به کدام هدف خود برسید؟

شما به عنوان شخصی که برای داشتن زندگی بهتر و یا دستیابی به یک موفقیت بزرگ تلاش می کنید، باید بدانید که اگر در زندگی تان هدف مشخصی نداشته باشید و یا با زبان ساده تر اگر اهداف خود را به درستی تعیین نکنید؛ هیچ گاه نمی توانید در زندگی تان فردی موفق شوید. اما سوال این است که چگونه می توان هدف گذاری اصولی را در زندگی پیاده سازی کرد؟

آنتونی رابینز می گوید: با یادگیری اصولی هدف گذاری و پیاده سازی آن در زندگی خود می توانید آمادگی لازم برای استفاده کردن از فرصت های طلایی زندگی خود را ایجاد کنید.

هدف گذاری اولین و اصولی ترین گام برای تبدیل رویاها به واقعیت می باشد

اگر بخواهیم یک مورد را مثال بزنیم که در تمامی انسان های سراسر دنیا صدق می کند، آن مورد هدف گذاری است. اما متاسفانه اکثر مردم با این که می دانند هدف گذاری چه تاثیر مثبتی بر روی زندگی آن ها خواهد داشت؛ باز هم آن را در زندگی اجرا نمی کنند. حتی افرادی که در زندگی خود شکست می خورند هم می دانند که هدف گذاری پایه و اساس هر موضوعی است و از همه مهمتر موفق ترین و تاثیرگذارترین افراد دنیا با هدف گذاری به جایگاه فعلی خود رسیده اند.

دوره آموزش قانون جذب " کارشناس جذب شوید "

1 نظر
  1. فاطمه سادات حسینی می گوید

    سلام و روز بخیر ممنون از زحمتتان عالی و بینظیر بود تشکر

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.