شگفتی های ضمیر ناخودآگاه در خواب و رویا

710

شگفتی های ضمیر ناخودآگاه در خواب و رویا

کارکرد ضمیر ناخودآگاه در خواب (قانون جذب)

هرکسی معمولا هشت ساعت یا یک سوم اوقات شبانه روز را در خواب به سر می برد و این قانون تغییر ناپذیر جهان حیوانات و نباتات نیز می باشد. خواب یک اصل الهی است که پاسخ بسیاری از معماها و مسائل زندگی خود را در آن زمان پیدا می کنیم.

افراد زیادی بر این عقیده هستند که بدن در فعالیت های روزانه دچار خستگی می شویم و ناچار برای تجدید قوا در شب به استراحت می پردازد ولی چیزی که عجیب است این است که در زمان خوابیدن هیچ عضوی از بدن به خواب نمی رود. ریه ها، قلب و سایر اندام واره های اصلی و مهم بدن هم چنان به فعالیت خود ادامه می دهند. اگر غذایی خورده شده باشد، دستگاه گوارش برای هضم آن وارد عمل می شود و مواد اضافی و سموم بدن از راه پوست دفع می شود. ناخن ها و موی سر هم به رشد خود ادامه می دهند.

ضمیر ناخودآگاه هم که خواب و بیداری سرش نمی شود و همواره با چشم باز مراقب است، حتی دمی از فعالیت و حرکت نمی ایستند و تمام نیروهای حیاتی بدن را تحت کنترل دارد. فرآیند شفا دهنده جسم در زمان خواب از سرعت بیشتری برخوردار می شود چون در آن زمان قدرت های مداخله گر ضمیر ناخودآگاه مزاحم کار او نمی شوند. از همه مهمتر این است که جواب های مناسب در وقت خواب به ذهن می آیند.

چرا می خوابیم؟

چرا می خوابیم؟

دکتر جان بیگ اِلو نویسنده کتاب اسرار خواب معتقد است که اعصاب چشم ها، گوش ها، بینی، پرزهای معده و همچنین سلول های مغز، شب ها زمان خواب فعال تر هستند و دلیل اصلی خواب را این گونه عنوان می کنند:

ناحیه والای روح از طریق خواب به طبیعت پیوند می خورد و در شکل بندی عقل و درایت ما سهیم می شود. وی همچنین ادامه می دهد که نتایج تحقیقات نشان داده است که باید در این عقیده راسخ تر بود که هدف نهایی خوابیدن معافیت و رهایی از فعالیت های روزمره نیست. به عبارتی هیچ قسمتی از حیات انسان درخور آن نیست که در رشد و گسترش روحی او توجه قرار گیرد. چون در آن حالت است که جدایی از پدیده های جهانی در خواب به سر می برد.

خواب و مشکلات روزمره

ضمیر خودآگاه هرکسی در معرض جوش و خروش و مبارزات و برخوردهای روزانه قرار دارد و الزاما بایستی به طور موقت هم که شده خود را از آن جهان عینی و حسی برکنار نگه دارد و در آن مدت با عقل و درایت ذاتی خود رابطه ای نزدیک تر برقرار کند و در آن حالت رفع مشکلات و دشواری ها و حل مسائل سخت زندگی را از ضمیر ناخودآگاه طلب نماید.

هر گوشه خلوت و دنج، به دور از سر و صدا و هیاهوی زندگی و گرفتاری های روزمره نوعی خواب تلقی می شود. پس برای ایجاد آن حالت در خود بهتر است آرامش باطنی را در خود به وجود آورید، تا نه مثل خواب زدگان بلکه مانند کسانی که در عالم خواب به دنبال رفع مشکلات خود هستند ضمیر ناخودآگاه را به یاری بخواهید.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۲۳

تاثیر کم خوابی و بی خوابی روی ضمیر ناخودآگاه

بی خوابی انسان را دچار آشفتگی، عصبانیت و اختلال رفتار و گفتار می کند. دکتر جورج استیونسون استاد برجسته سازمان ملی بهداشت روانی آمریکا درباره این موضوع این گونه اظهار کرده است: «من تصور می کنم که هرکسی حداقل به شش ساعت خواب و یا بیشتر در شبانه روز احتیاج دارد، تا بتواند تنی سالم داشته باشد. آن هایی که به کمتر از این قانع هستند سخت در اشتباهند».

دانشمندانی که درباره این خصیصه مطالعه کرده اند به این باور رسیده اند که بی خوابی مداوم سبب اختلالاتی در زمینه های روانی می شود. از یاد نبرید که انسان به هنگام خواب است که از جهت روحی شارژ می شود و نشاط و شادی زندگی بعد از استراحتی ممتد و منظم در ما به وجود می آید.

اکنون محرز شده که مغز خسته چنان حریصانه خواهان خواب می شود که حتی حاضر است برای دست یافتن به آن از هیچ فداکاری دریغ نورزد. از نتایج آزمایش ها این گونه معلوم می شود که تنها بعد از سه چهار ساعت بی خوابی است که چرت های کوتاه شروع می شود و درست مانند مواقع خواب، پلک ها سنگین و ضربان قلب کندتر می شود. هر چرت بیش تر از ثانیه ای طول نمی کشد. این لحظات کوتاه دوران ناآگاهی نام گرفتند و سرشار از رویاها و تصاویر گشتند و هر اندازه بر مدت بی خوابی اضافه شود، بر تعداد چرت ها هم اضافه می شود و مدت آن بیشتر می شود و به دو یا سه ثانیه هم می رسد. این اتفاق ممکن است برای هر انسانی اتفاق بیفتد، مخصوصا برای رانندگانی که ساعت های طولانی متمادی پشت فرمان می نشینند و به رانندگی مشغول می شوند.

تاثیر بی خوابی بر حافظه

تاثیر بی خوابی بر حافظه

یکی دیگر از بهره های شگفت انگیزی که از پژوهش ها به دست آمد، این بود که حافظه و ادراک در زمان بی خوابی دچار اختلال و بی نظمی می شوند. به گونه ای که بسیاری از افراد داوطلب در روزهای آخر بی خوابی حتی قادر به حل ساده ترین مسئله های ریاضی هم نبودند و از عهده کارهایی که قبل از آن به سادگی انجام می دادند برنمی آمدند. به این علت است که اگر خلبانی به بی خوابی دچار شود نمی تواند در صفحه فرمان باد، ارتفاع، فشار و … را که در یک نگاه باید از نظر بگذراند تا فرود آرامی داشته باشد را کنترل کند.

فردی تجربه شخصی اش را در این زمینه این گونه تعریف می کرد:

یک روز صاحب یکی از شرکت های بزرگ که در شهر دیگری قرار داشت به من پیشنهاد کار داد. حقوق و مزایایی که از این طریق به دست می آوردم دو برابر شد، اما به دلیل دوری از شهر و محل زندگی ام دچار تردید شده بودم و نمی دانستم باید چه کنم. شب قبل از خواب شروع به گفتن این جملات کردم: ضمیر ناخودآگاه من راه درست را نشانم خواهد داد. گرایش آن همیشه به سوی زندگی و موفقیت است و موجب می شود تصمیم درستی بگیرم. به این خاطر که او جز خیر و صلاحم چیزی نمی خواهد. من برای تدبیر او ارزش قائل هستم.

این جملات را شبانه قبل از خواب چندین بار تکرار کردم و صبح که از خواب بیدار شدم، فکر تازه ای به ذهنم رسید. این که نباید این پیشنهاد را قبول کنم. جالب است که بدانید نظر من کاملا درست از آب درآمد چون آن شرکت چند ماه بعد ورشکسته شد.

بنابراین ضمیر ناخودآگاه قادر است در مورد وقایع و قضایای عینی حکم صادر کند، همان طور که در مورد این شخص، ضمیر ناخودآگاهش به درستی توانسته بود آینده نادرست کار کردن در آن شرکت را پیش بینی کند. پس شما هم هر شب قبل از خواب از عقل و درایت ضمیر ناخودآگاه خود کمک بخواهید تا بر اساس قانون جذب روز بعد به جواب های درست برسید.

دوره آموزش قانون جذب " کارشناس جذب شوید "

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرمخاطب ترین دوره موفقیت در دنیا ( کارشناس جذب شوید )
اطلاعات بیشتر و ثبت نام