چند کلمه برای آنکه باهوش تر به نظر برسیم

38

چگونه خیلی باهوش به نظر برسیم

بیان و صحبت ما یکی از روش هایی می باشد که باهوش بودن یا عکس آن را به اطرافیان نشان می دهد پس در لحظات خاص از واژه های خاص استفاده کنیم تا با ذکاوت تر به نظر برسیم.

برای آنکه باهوش تر به نظر برسیم اینطور صحبت کنیم

برای آنکه باهوش تر به نظر برسیم حتماً نباید یک معمای سخت را حل کنیم و یا پاسخ سوالی پیچیده را بدانیم، فن بیان و برقراری ارتباط با دیگران هم میزان هوش ما را به دیگران نشان میدهد.
تا حالا دیده اید کسی بزرگتر از دهانش حرف بزند؟ از لبخندی که گوینده موقع گفتن آن حرف بر لب دارد و برق توی چشم هایش موقع گفتن کلمات، فهمیده اید که او واقعاً از گفتن آن حرف احساس غرور میکند. (احتمالاً برای آنکه وضعیت را از آن هم بدتر کند، کلمه ای را اشتباه، نابجا و حتی غلط تلفظ می کند. چه افتضاحی!)
ازنظر مردم دنیا آدم هایی که دامنه لغات غنی تری دارند، آدم های خلاق تر و باهوش تری هستند. کسانی که دامنه لغات وسیعی دارند، سریع تر استخدام می شوند، سریع تر ترفیع می گیرند و دیگران بیشتر به حرفهایشان گوش میدهند. بنابراین برندگان بزرگ از کلمه های کامل و پرمعنا استفاده میکنند، ولی هیچ وقت هم حرفهایشان غیرطبیعی و نامناسب به نظر نمیرسد. کلمه هایی که آنها بکار میبرند کاملاً مناسب با موقعیت است. و با همان دقتی کلمه هایشان را انتخاب می کنند که بلوزشان را. آنها واژه هایی را استفاده میکنند که باشخصیتشان و منظوری که دارند مناسب باشد.

نقش کلمات در برقراری ارتباط موثر با دیگران؟

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۰۸

خبر بی نهایت خوش آن است که تفاوت بین دامنه لغت غنی و دامنه لغت معمولی فقط ۵۰ کلمه است. چیز زیادی لازم نداریم تا مثل یک برنده بزرگ به نظر بیاییم. فقط ۱۲ کلمه فوق العاده است که به هرکسی که از آن استفاده کند این حال هوا را میدهد که یک ذهن خلاق و مبتکر دارد.
به دست آوردن این دامنه لغت عالی، کار ساده ای است. لازم نیست خودمان را در فرهنگ های لغت غرق کنیم. تنها کاری که باید بکنیم این است که به چند تا کلمه پوسیده و رنگ و رو رفته که مدام استفاده میکنیم فکر کنیم:باهوش، خوب، خوشگل و… حالا فرهنگ لغت را برداریم و آن کلمه را پیدا کنیم (احتمالاً خودمان هم از اینکه همیشه از این کلمه استفاده میکنیم دیگر خسته شده ایم) بعد به سراغ واژه های معادل آن کلمه بگردیم و آنها را روی کاغذ بنویسیم. خواهیم دید که در آخر کار لیست بلندبالایی خواهیم داشت.

برای مثال اگر به سراغ کلمه «باهوش» رفته باشیم، چندین معادل برای آن پیدا کنیم. بعضی از این واژه ها پرزرق و برق و معنادار هستند مثل زیرک، کاردان، زرنگ، ناقلا و … لیست را تا پایین برویم و هرکدام از کلمه ها را با صدای بلند بخوانیم. کدام مناسب ماست؟ مثل لباس هرکدام را امتحان کنیم. با کدام یک احساس راحتی می کنیم؟ چند تا از کلمه هایی را که از آنها خوشمان آمده است انتخاب کنیم و آن قدر آنها را با صدای بلند پیش خودمان تکرار کنیم تا کاملاً جزئی از دامنه لغاتمان بشود. دفعه بعد که می خواهیم از هوش کسی تعریف کنیم، می توانیم او را غرق در این عبارت های متنوع کنیم:

این کارت واقعاً از ذکاوتت بود!
چقدر عاقلانه!
ناب بود!
چقدر تو زیرکی!
و حالا … فقط مخصوص آقایان
آقایان، خانم ها ساعت های زیادی را جلوی آیینه می گذرانند (حالا انگار شما خودتان این قضیه را نمی دانید!).
آقای محترم، وقتی خانمت با آرایش تمام برای رفتن به شام از پله ها پایین می آید به او چه می گویید؟ اگر فقط بگویید “خب، حاضری بریم؟” فکر میکنید آن خانم چه حالی می شود؟ حتماً درحالی که دست او را می گیرید تعریفی از او بکنید. مثلاً “خیلی باوقار شدی” یا “ماه شدی” یا “دلربا شدی” و … آقایان، توجه کنید:”واژه ها” روی زن ها جواب می دهد.

چند پیشنهاد دیگر

فرض کنیم در یک مهمانی هستیم و حسابی دارد به ما خوش میگذرد. به میزبان نگوییم مهمانی ات عالی است، همه این حرف را به او می زنند، به او بگوییم مهمانی اش باشکوه است، خارق العاده است. یا اینکه میزبانمان را در آغوش بگیریم و به او بگوییم “اوقات فوق العاده ای” یا “اوقات درخشانی” را پشت سر گذاشته ایم.

دفعات اول که کلمه ای مثل “باشکوه” را به کار می بریم، ممکن است چندان راحت نتوانیم آن را به زبان بیاوریم، ولی با کلمه “فوق العاده” مشکلی نخواهیم داشت. خب، فوق العاده چندان هم با باشکوه تفاوتی ندارد. هیچ کدام صداهایی سخت تر از دیگری برای تلفظ کردن ندارد. مسئله مهم در مورد کلمه ها، آشنا شدن و عادت کردن به آنهاست. کلمه های جدید را چندین بار برای خودمان تکرار کنیم. طولی نمی کشد که درست مثل وقتی که کفش تازه ای را به پا می کنیم، این کلمه ها را هم راحت به زبان می آوریم.

4 نظر
 1. اکرم می گوید

  سلام آقای شریفی بزرگوار شمابینظیرید
  شماعشق خدا جلوه خدا سلام خدا و نمونه ایمان واقعی هستید که خدای ماسفارشش رو کرده همیشه سلامت وجاودان باشید ماب شما نیازمندیم خدایا شکرت خدایا شکرت خدایا شکرت ازاین موهبت الهی امیر شریفی نازنین

  ۰
 2. سیما سلیمی می گوید

  با سلام و عرض ادب
  استاد م باید بگویم شما فوق العاده اید هم زمان با اینکه فشار زیادی رویتان هست بابت کار دوره کارشناس جذب شوید خیلی توجه به احساس و روحیات افراد دارید هم تذکر قاطع میدهید و همون موقع بخاطر عطوفتی که خدا در وجودتان نهاده لبختد میزنید و ما با اینکه تصویر شما را در وویسها نداریم میتوانیم انرا ببینیم و حس کنیم ما شاگردان شما دوس نداریم شما ناراحت شوید دوس نداریم انرژئ ذهنتان که میتواند با ارامش داشتن بهترین راه کار را برای رشد ما برای ارامش ما برای اگاهی ما برای توجه و ارتعاش مثبت داشتن ما برای دوری از حسهای بد ما و………هدر برود
  وباز میگویم شما نعمت هستید و شما فوق العاده ایذ
  ممنون که اینقدر تلاش میکنید

  شکر بخاطر تمام نعمتهائ خدا

  ۰
 3. بهمن می گوید

  سلام آقای شریفی من این سوال رو چند بار پرسیدم و جواب نگرفتم حتی از ادمین ها اما مشخص هست که نمیتونن جواب بدن چون فقط یه چیز رو همش تکرار میکنم من از وویس های کانال نتیجه گرفتم ۹ ماه هم هست که با کانال شما همراه هستم ولی نتایجم اونقدر بزرگ نیست که واسم قابل باور نباشه به نظر شما دوره ثبت نام کنم میتونم نتایج بهتری بگیرم ؟
  چو شما گفتید اگر از کانال نتونید نتیجه دلخواه بگیرید بهتره وارد دوره نشید چون نمی تونید نتیجه بگیرید
  ۱-من توو این مدت درآمدم با این که کارمند هستم چهار یا پنج برابر شد
  ۲-توو این دوازده سال سابقه کارم هزار تومان هم اضافه کار نگرفته بودم اما توو این مدت نه ماه که تمارین و وویس هارو گوش میدم و انجام ،یه مبلغ قابل توجهی رو هر ماه به عنوان اضافه کار دریافت میکنم
  ۳-و نتایج دیگه ای هم بوده که نمیخوام زیاد وقت شما گرفته بشه
  اما سوال من اینجاست که چرا بعد نه ماه تمرین و تکرار و گوش دادن وویس ها هنوز به خواسته ای که دارم نرسیدم و اینم بگم یه ماشینی مد نظر دارم که توو ایران انگشت شمار هستش قبلا سالی یکبار هم نمی دیدم اما از وقتی با کانال شما آشنا شدم هر چند وقت یکبار میبینم و میدونم که نشانه هستش حتی خونه ی رویایی که دارم واسه خودم هر روز در موردش حرف میزنم به مدت دوماه با یکی از دوستانم توو همچین خونه ای دقیقا با همون مشخصاتی که خودم دوست دارم داشتم کار میکردم و خیلی خوشحال بودم و خیلی هم متعجب شده بودم ولی نمیدونم چرا بهشون نمی رسم حتی بفکر صبر کردن هم بودم و مثال فوتبالی شما در مورد زیدان که میگفت تجسم میکنم تا بهش برسم ولی من با اینکه روز ۶۹ بازی فراوانی هستم هیچ نتیجه قابل توجهی که باور نکنم نگرفتم
  ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید چون خیلی پرسیدم و جواب نگرفتم

  ۰
  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   شما که عضو دوره هستین میتونین با پشتیبان ها در ارتباط باشید
   برای سوال پرسیدن و ارتباط با پشتیبان ها آدرس ربات رو داخل کانال کارشناس جذب شوید قرار دادیم
   شاد باشید.

   ۰

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.