تمرکز چیست و چگونه می توان به آن دست یافت

130

تمرکز چیست؟! و چگونه می توان به آن دست یافت؟!

چگونه قدرت تمرکز خود را بالا ببریم؟!

همه ی ما دوست داریم به موفقیت فردی در زندگی خود دست پیدا کنیم. برای همین راهکارهای مختلفی را امتحان می کنیم. برای رسیدن به موفقیت معمولا هدفی را انتخاب می کنیم و برای رسیدن به آن هرکاری که بتوانیم را انجام می دهیم. ولی در همین مواقع متوجه می شویم که مشکل بزرگی وجود دارد و این مشکل به نوعی است که تمام آرزوهای ما را دچار خطر می کند. اغلب مواقع تلاش می کنیم تا کارهای لازم برای رسیدن به اهدافمان را انجام دهیم، ولی عوامل مزاحمی به سراغمان می آیند. برای همین قادر نخواهیم بود به طور درست روی کار خود تمرکز داشته باشیم. برای همین هر روشی که برای افزایش تمرکزمان ممکن باشد را امتحان می کنیم و گاهی هم به سراغ داروها و روش های درمانی می رویم به امید آن که بتوانند مشکل ما را حل کنند.

به هر حال باید بدانیم که تمرکز کردن یکی از مهم ترین عواملی است که قادر است ما را به اهدافی برساند که آرزویش را داریم و بدون آن زندگی برایمان مشکل می شود. حتی گاهی پیش می آید که به علت نداشتن تمرکز کافی خطرهای گوناگونی را متحمل شویم یا حتی ممکن است جان خود را از دست بدهیم. مثلا فرض کنید در حال رانندگی هستید و ناگهان تمرکز خود را به طور کامل از دست می دهید و متوجه خطراتی که در پیش روی شما قرار دارد نمی شوید. این گونه به طور ناگهانی با یک موقعیت غیرقابل پیش بینی روبه رو می شوید به طور حتم در چنین شرایطی به علت نداشتن تمرکز ممکن است حتی جان خود را از دست بدهید و در بهترین شرایط دچار خسارت شدید مالی شوید.

دوستان و همراهان عزیز سایت پرورش افکار، با توجه به اهمیت فراوانی که تمرکز کردن در زندگی دارد، تصمیم گرفتیم در این مطلب شما را با مفهوم تمرکز آشنا کنیم و راهکارهایی را ارائه دهیم تا بتوانید با استفاده از آن ها تمرکز خود را به صورت اعجاب انگیزی افزایش دهید. پس با ما همراه باشید.

حالت تَچان

حالت تَچان

اگر دقت کرده باشید بسیاری از مواقع پیش می آید که در حال انجام دادن کاری هستید، ناگهان متوجه می شوید که به شدت در انجام آن غرق شده و حس خوبی در آن لحظه پیدا کرده اید. در این مواقع است که بیشترین بهره وری را خواهید داشت و زمان خود را با انجام کارهای بیهوده و وقت گیر تلف نخواهید کرد. همچنین از انجام کار موردنظر لذت خواهید برد، گذر زمان را احساس نخواهید کرد، مانند زمان های دیگر از کار کردن عذاب نخواهید کشید و مدام گله نخواهید کرد به این وضعیت «حالت تَچان» می گویند، حالتی که با هیجان تمام یک کار را به سرانجام می رسانید.

اکثر افراد در طول هفته فقط 6 ساعت روی کار خود تمرکز می کنند!

اکثر افراد در طول هفته فقط ۶ ساعت روی کار خود تمرکز می کنند!

طبق تحقیقات صورت گرفته اکثر افراد در طول هفته فقط ۶ ساعت از زمان خود را به کاری اختصاص می دهند که کاملا روی آن تمرکز دارند. البته ممکن است در طول هفته به دفعات فعالیت موردنظر خود را انجام دهند، ولی متوسط زمانی که می توانند به صورت مطلوب روی کار خود تمرکز کافی را داشته باشند فقط ۶ ساعت است.

همچنین بررسی های بیشتر نشان داده است که بیشترین کارایی افراد در طول روز مربوط به ساعات اولیه و اواخر روز است که تمرکز در این ساعات به حداکثر میزان خود خواهد رسید. در حالی که برخلاف این امر ساعت کاری در زمانی است که بهره وری افراد به حداقل خود می رسد، و روی آن تمرکز کافی ندارند! برای همین مشاهده می کنیم که اکثرا گلایه می کنند که چرا تمرکز کافی ندارند.

معنای تمرکز چیست و چگونه می توانید آن را تقویت کنید؟!

معنای تمرکز چیست و چگونه می توانید آن را تقویت کنید؟!

برای این که به جواب این سوال برسید که چطور می توانید تمرکز خود را تقویت کنید ابتدا باید بدانید که معنای تمرکز چیست؟! تمرکز کردن یعنی زمانی که برای انجام کاری اراده می کنید، بتوانید تمام توجه خود را روی کار موردنظر قرار دهید بدون آن که عوامل مزاحم دیگر بتوانند شما را از انجام این کار منصرف کنند، یا کاری کنند که نتوانید این کار را به خوبی انجام دهید.

تمرکز کردن یعنی این که در زمان انجام دادن یک کار بتوانید تمام توجه خود را روی کار جمع کنید و حواستان پرت نشود و به کارهای دیگر توجهی نکنید. مثلا زمانی که مشغول کتاب خواندن هستید فقط این کار را انجام دهید و وسط آن به سراغ تماشای تلویزیون نروید یا گوشی خود را چک نکنید.

اگر دقت کرده باشید بعضی اوقات پیش می آید که مثلا قصد دارید برای امتحانی که در پیش دارید آماده شوید برای همین جزواتی که آماده کرده اید را مطالعه می کنید؛ ولی بعد از چند ساعت متوجه می شوید که هنوز مقداری از آن را هم نتوانسته اید مطالعه کنید و تمام فکرتان مشغول چیز دیگری بوده است. به این دلیل که تمرکز کافی روی کارتان نداشته اید و فکرتان به سمت دیگری رفته است.

مخصوصا زمانی که اتفاق بدی برایتان افتاده باشد یا عصبانی باشید این حواس پرتی می تواند بیشتر رخ دهد و به هیچ وجه نتوانید تمرکزتان را جمع کنید، چون عوامل مزاحم بیشتری برای پرت کردن حواستان وجود دارد. ولی اگر قبلا به فکر این روز بودید و روی تمرکزتان کار می کردید هرگز به این راحتی ها تمرکزتان را از دست نمی دادید. زیرا با ترفندهایی می توانستید عوامل مزاحم را به طور کامل حذف کنید.

زمانی که روی یک مسئله تمرکز می کنید، تمام ذهنتان روی آن موضوع قرار خواهد گرفت و انرژی تان بیهوده هدر نخواهد رفت برای همین انجام کار موردنظر برایتان آسان تر خواهد شد.

برای تمرکز کردن چه کارهایی باید انجام دهید؟!

برای تمرکز کردن چه کارهایی باید انجام دهید؟!

  • روش تمرکز کردن را یاد بگیرید

اولین نکته ای که برای دستیابی به تمرکز باید بدانید این است که تمرکز مانند هر مهارت دیگری اکتسابی است و نمی توانید بدون این که روش های آن را یاد بگیرید تمرکز خود را افزایش دهید.

بعضی ها تصور می کنند که نداشتن تمرکز ژنتیکی است و نمی توانند کاری کنند تا به تمرکز بالا برسند. عده ای دیگر هم این مشکل را به دید یک بیماری سخت می بینند و فکر می کنند تا آخر عمر مجبور هستند با این بیماری دست و پنجه نرم کنند، یا حتما باید به یک پزشک ماهر مراجعه کنند تا مشکلشان حل شود.

پس قبل از این که بقیه موارد را مطالعه کنید باید بدانید که فقط کافی است تا تکنیک های افزایش تمرکز را مطالعه کنید و برای انجام دادن آن تلاش کنید.

  • محرک های بیرونی را به حداقل برسانید

برای این که بتوانید تمرکز خود را به حداکثر برسانید باید مطمئن شوید در زمانی که فعالیت موردنظر خود را انجام می دهید هیچ محرکی مزاحم کار شما نخواهد شد. تا جایی که می توانید عوامل مزاحم را از اطراف خود دور کنید. تلفن همراه خود را خاموش کنید و از تمام شبکه های اجتماعی و پیام رسان هایی که در رایانه تان وجود دارد خارج شوید.

حتی در محیط هایی که صداهای مزاحم زیادی وجود دارند، می توانید از گوش گیر استفاده کنید. به هر حال تا جایی که ممکن است با هر روشی که بلد هستید باید کاری کنید تا در زمان انجام کار هیچ موردی مزاحم کارتان نشود.

کارها را باهم انجام ندهید

  • کارها را باهم انجام ندهید

انجام دادن چند کار به طور هم زمان می تواند بدترین کاری باشد که مغز شما را به تمرکز نداشتن عادت داده است. زمانی که شما چند کار را به صورت هم زمان باهم انجام می دهید، به مغزتان این پیام را خواهید رساند که به تمرکز بالا نیازی ندارید. باید به طور هم زمان به همه ی آن ها فکر کنید و هر موردی که وسط کار پیش بیاید آماده ی انجام آن هستید.

البته شاید فکر کنید با انجام دادن چندین کار به صورت هم زمان فرد پرکاری محسوب می شوید و این می تواند خوب باشد؛ ولی باید بدانید که سخت در اشتباه هستید زیرا از همین امروز باید آن را کنار بگذارید تا بتوانید به صورت مطلوب تری از پس کارهایتان بر بیایید.

  • مراقبه کنید

بهترین تمرینی که برای افزایش تمرکز می توان انجام داد مراقبه کردن است. این که فقط بخواهید عضلات قوی ای داشته باشید کافی نیست تا به هدف تان برسید. در کنار این خواستن باید تمرینات لازم را هم انجام دهید. مراقبه کردن هم دقیقا مانند انجام تمرینات ورزشی می ماند. با این تفاوت که شما به جای تمرین عضلات بدن به تقویت عضلات ذهنی خود می پردازید.

 برای این که بتوانید ذهن آماده ای داشته باشید و روی هرکاری به خوبی تمرکز کنید، سعی کنید حداقل نیم ساعت از وقت خود را در طول روز به این کار اختصاص دهید تا بتوانید از اثرات شگفت انگیز آن بهره مند شوید.

دوره آموزش قانون جذب " کارشناس جذب شوید "

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.