روش های تغییر الگوهای نامناسب در زندگی

108

روش های تغییر الگوهای نامناسب در زندگی

چگونه الگوهای نامناسب زندگی مان را تغییر دهیم

ما انسان ها برای این که بتوانیم به گونه ای خاص زندگی کنیم، از شیوه های تفکر خاص خود استفاده می کنیم و همیشه توجه مان به تصورات و نظرات خاصی است و سوالات مشخصی را مطرح می کنیم. مشکل اینجاست که اکثر مردم می خواهند با به کارگیری اعمال سابق خود به نتایج جدیدی دست پیدا کنند. مفهوم دیوانگی این است که کار مشخصی را بارها و بارها تکرار کنی و انتظار نتیجه متفاوتی داشته باشی!

امیدواریم به خوبی متوجه منظور ما شده باشید؛ «شما هیچ عیب و نقصی ندارید و نباید اصلاح شوید». این جمله ای است که شما نباید به کسی اجازه دهید آن را در مورد شما به کار ببرد! امکاناتی که می توانید با آن ها تغییری در خودتان به وجود آورید، هم اکنون در اختیار شما قرار دارد. در واقع بخشی از واسطه های عصبی شما اجازه نمی دهند که به طور کامل از توانایی های خود استفاده کنید. باید راه های سیستم عصبی خود را بشناسید تا شما را در جهات دلخواه هدایت کنند و اجازه ندهند ترس ها و ناکامی ها بر شما غلبه کنند.

از بین بردن الگوهای تضعیف کننده

از بین بردن الگوهای رفتاری نامناسب و تضعیف کننده

برای دست یافتن به نتایج دلخواه و موفقیت در زندگی، تنها کافی نیست از خواسته خود آگاه باشیم و یک اهرم روحی به کار ببریم. می توانیم انگیزه ی زیادی برای تغییر پیدا کنیم اما اگر مثل گذشته عمل کنیم و همان الگوهای نامناسب را به کار ببریم، زندگی مان تغییر نمی کند و دچار رنج و ناکامی بیش تری خواهیم شد.

آیا تاکنون پیش آمده گنجشکی که در اتاق گرفتار شده را ببینید؟ بلافاصله به طرف روشنایی می رود و به همین دلیل به طرف پنجره پرواز می کند و به آن می خورد، بارها و بارها و شاید ساعت ها این کار را تکرار می کند. آیا می دانید بسیاری از مردم نیز چنین کاری می کنند. آن ها انگیزه ی زیادی برای تغییر دارند و اهرمی نیرومند هم در اختیارشان است. اما اگر انگیزه تان هم بسیار قوی باشد هرگز نمی توانید از پنجره ای در بسته به بیرون بروید. در این موقعیت باید روش دستیابی به هدف خود را تغییر دهید. آن پرنده فقط در صورتی می تواند موفق شود که از پرواز دست بکشد و راه دیگری برای خروج پیدا کند.

اگر ما از همان الگوی گذشته ی خود استفاده کنیم، به همان نتایج گذشته هم دست پیدا می کنیم. صفحه ی گرامافون همیشه آهنگ مشخصی را پخش می کند، چون طبق الگوی خاصی چنین آهنگی روی آن ضبط شده است. اما اگر روزی سوزنی برداریم و روی این صفحه را با آن خراش بدهیم، چه می شود؟ اگر با چنان شدتی روی این صفحه خط بیندازیم که وضعیت شیارها کاملا به هم بخورند، دیگر از آن صفحه همان آهنگ قبلی پخش نخواهد شد.

بنابراین اگر الگوهای رفتاری و احساسی محدود کننده ی فردی را بر هم بزنیم، زندگی اش کاملا تغییر می کند، چون گاهی اوقات با چنین کاری اهرمی هم به وجود می آید. استفاده از این سه مرحله به تنهایی کافی است تا بتوانیم به تغییری اساسی دست پیدا کنیم. بقیه مراحل هم پایداری تغییرات را تضمین می کنند.

گاهی اوقات افراد می خواهند به الگویی دست پیدا کنند، چون الگویی احساسی یا رفتاری آزارشان می دهد و در عین حال عدم ایجاد تغییر برای آن ها مزایایی به همراه دارد. به عنوان مثال اگر فردی زخمی شود و اطرافیان فقط بخواهند به او توجه کنند، مداوا نمی شود. فرد مصدوم به دنبال رهایی از درد است ولی ناخودآگاه از توجه اطرافیان نیز لذت فراوانی می برد.

شما می توانید دست به هر کاری بزنید اما اگر مزیت جانبی عدم انجام کاری بسیار قوی باشد، بار دیگر به سوی رفتارهای گذشته باز می گردید. شخصی که دارای مزیت جانبی است، احساسات مختلفی نسبت به تغییرات دارد. این گونه افراد می گویند که می خواهند تغییر کنند، اما غالبا بر این باور هستند که حفظ الگوی رفتاری یا احساسی گذشته مزایایی دارد که به هیچ طریقی نمی توانند رهایش کنند. و با وجود این که برای شان عذاب آور است، باز هم با ناراحتی خود کنار می آیند. به این دلیل که مثلا حالت افسردگی موجب جلب توجه دیگران می شود. آن ها نمی خواهند احساس افسردگی کنند و از طرف دیگر خواهان جلب توجه دیگران هستند. سرانجام نیاز به توجه موفق می شود و آن ها افسرده باقی می مانند.

نیاز آن ها به توجه یکی از حالات مزیت جانبی در افراد است. برای غلبه بر این مشکل باید اهرمی قوی در فرد ایجاد کرد تا میل به تغییر پیدا کند، در ضمن باید کاری کرد که فرد بتواند به نیازهای جانبی خود نیز دست پیدا کند و با این روش به موفقیت در زندگی برسد.

یکی از بهترین روش های بر هم زدن الگوی افراد انجام کارهایی است که انتظار ندارند

کارهایی که کاملا با تجارب گذشته آن ها متفاوت است. به روش هایی فکر کنید که می توانید با آن ها الگوهای رفتاری یا احساسی خود را بر هم بزنید. لحظه ای فکر کنید که با چه روش های جالب و سرگرم کننده ای می توانید الگوهایی از قبیل نگرانی، یاس و ناامیدی را بر هم بزنید.

این بار که احساس افسردگی به شما دست داد به هوا بپرید، ب آسمان نکاه کنید و با آهنگ خنده داری که به صدای تان می دهید فریاد بزنید: «لالالالا امروز جورابام بو نمیده»! بدون تردید این حرکت مضحک و احمقانه فکرتان را به طور کلی منحرف می کند و وضعیت روحی تان را تغییر می دهد، وقتی که اطرافیان تان هم پی می برند که شما دیگر ناراحت نیستید، وضعیت روحی آن ها هم تغییر می کند.

اگر دچار پرخوری هستید و می خواهید این عادت را ترک کنید، روشی به شما می گوییم که اگر خودتان را نسبت به آن مقید کنید، بدون شک کارساز خواهد بود. این بار که به یک رستوران رفتید و خواستید پرخوری کنید، وسط سالن به هوا بپرید، به صندلی تان اشاره کنید و با تمام توان فریاد بزنید «گاو»! به شما اطمینان می دهیم اگر سه یا چهار بار این کار را انجام دهید، دیگر پرخوری نخواهید کرد، چون انجام چنین کاری برای تان رنج آور است. فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که هرچه نحوه ی برهم زدن الگوی تان ظالمانه تر باشد، تاثیر بیشتری روی تغییر شما خواهد داشت.

ما هر روز شاهد برهم زدن الگوها هستیم

ما هر روز شاهد برهم زدن الگوها هستیم

یکی از خصوصیات کلیدی بر هم زدن الگوی رفتاری این است که باید زمانی این کار را انجام دهید که از الگوی رفتاری تان استفاده می کنید. ما هر روز در زندگی مان شاهد برهم زدن الگوها هستیم. وقتی می گویید حواسم پرت شده است، منظورتان این است که عاملی یا شخصی الگوی تمرکز شما را بر هم زده است. آیا تا به حال پیش آمده که سرگرم گفتگو با شخصی بوده اید و بعد فرد دیگری برای لحظه ای صحبت شما را قطع کرده باشد؟ وقتی دوباره می خواهید به بحث خود ادامه دهید می پرسید خب کجا بودیم؟ همین جمله نشان دهنده ی این است که الگوی شما بر هم خورده است.

بنابراین به خاطر داشته باشید که اگر بخواهیم تغییری به وجود آوریم و در گذشته لذت را از طریق الگویی کسب می کردیم که نتایجی منفی به همراه داشت، باید آن الگوی قدیمی را برهم بزنیم. باید آن را بدون این که متوجه شوید برهم بزنید، الگوی جدیدی پیدا کنید و چندین بار آن را شرطی کنید تا سرانجام به صورت یک عادت در بیاید و شما را به سمت موفقیت در زندگی هدایت کند.

دوره آموزش قانون جذب " کارشناس جذب شوید "

2 نظر
 1. همراز می گوید

  سلام استاد شریفی وقت بخیر.ممنون ک پرسشهامونو جواب میدید.من ی سوالی دارم و تو دوره هم هستم تا اخرشم ۴بار گوش دادم به همشم اعتقاد کامل دارم اما ی مشکلی دارم هنوز حل نشده خواهش میکنم جواب بدید ی رابطه ای دارم که خوبه همه چیزش فقط دوس دارم بیاد خواستگاریم و ولی این اقا یکمی ازین باورا داره که باید کار خوب و پر درامد داشته باشه تا بیاد و البته با اینکه میدونم همه چیز درون خودمونه ارتعاش خوبم میدم همیشه به روابط خوب دیگران تحسین میکنم خصوصیات خوبشو میخونم ولی چون خواهرم ی رابطه ای داشت که ۴سال معطلش کرد اخر نیومد و خیلی اذیت شد همش گاهی میاد تو ذهنم حالا رابطمون خوبه اخه فقط میخوام تکلیفم مشخص بشه و معطل بیخودی نشم راه درستو میخوام بدونم .پاکسازی هم زیاد انجام میدم فقط بهم بگین راه درست که نتیجه دلخواهمو بگیرم چیه خیالم راحت شه اولین باره ک سوال میپرسم ممنون میشم جوابمو بدید. باتشکر

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   شما که عضو دوره هستین میتونین با پشتیبان ها در ارتباط باشید
   برای سوال پرسیدن و ارتباط با پشتیبان ها آدرس ربات رو داخل کانال کارشناس جذب شوید قرار دادیم
   شاد باشید.

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.