چگونگی ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

230

چگونگی ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

گام های اساسی در ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

به نظر شما چرا انسان ها به دنبال روابطی هستند که برای آن ها مناسب نیست؟ و هیچ تلاشی برای پیدا کردن راه حل یا قطع آن روابط آزار دهنده نمی کنند؟ به این خاطر که آن تغییر برای آن ها ناشناخته است و اکثر انسان ها اعتقاد دارند که ناشناخته ها دردآورتر از مسائلی هستند که در حال حاضر تجربه می کنند. دقیقا مانند این ضرب المثل های قدیمی باشد:

«شیطانی که می شناسی به مراتب بهتر از شیطانی است که نمی شناسی» و «یک پرنده در دست تو بیشتر از دو پرنده در بوته ها ارزش دارد» اعتقادات قوی قادر هستند ما را از انجام اقداماتی که می توانند زندگی ما را دچار تغییر و تحول کنند، دور نگاه دارند تا به معنای واقعی به موفقیت در زندگی دست پیدا نکنیم.

اگر خواهان ایجاد رابطه ای صمیمانه هستیم، باید بر این ترس که ممکن است جواب رد بشنویم یا مورد انتقاد قرار بگیریم، غلبه کنیم. اگر تصمیم داریم به حرفه ای بپردازیم، باید بر این ترس که ممکن است جواب رد بشنویم یا مورد انتقاد قرار بگیریم، غلبه نماییم. اگر تصمیم داریم به شغلی بپردازیم، باید از این ترس که ممکن است امنیت فعلی خود را از دست بدهیم، غلبه کنیم. در حقیقت برای دستیابی به آنچه در زندگی برایمان ارزشمند است باید بر حالات شرطی سیستم عصبی خود غلبه نماییم.

باید با غلبه کردن بر پاسخ های شرطی ذهن خود، ترس ها را از بین ببریم و در بسیاری از موارد، این ترس ها را به قدرت تبدیل کنیم تا به تمام وجوه موفقیت در زندگی برسیم. اغلب اوقات ترس های ما بی مورد است. به عنوان مثال ممکن است افرادی با پرواز با هواپیما دچار ترس شوند، در صورتی که هیچ دلیل منطقی برای این ترس بی مورد وجود ندارد. آن ها به تجربه ای عذاب آور در گذشته و یا حتی تصویری در آینده واکنش نشان می دهند. مثلا ممکن است در اخبار در مورد سوانح هوایی چیزهایی شنیده باشند و اکنون به خاطر سوار شدن به هواپیما ترس و وحشت زیادی پیدا کرده باشند.

باید اطمینان پیدا کنیم که در زمان حال زندگی می کنیم و باید به اموری واکنش نشان دهیم که واقعی هستند نه این که از ترس های گذشته یا آینده پیروی کنیم. باید برای رسیدن به موفقیت در زندگی همواره این نکته را مدنظر قرار دهیم که ما از رنج واقعی نمی گریزیم؛ از اموری فرار می کنیم که برایمان دردآور هستند.

تمرینی برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی

تمرینی برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی

۱ کارهایی را که به تعویق می اندازید بنویسید

 ابتدا چهار مورد از کارهایی که باید آن ها را انجام می دادی ولی آن ها را به تعویق انداختید را روی کاغذ بنویسید. ممکن است قصد داشته اید وزن خود را کاهش دهید. ممکن است می خواستید سیگار را ترک کنید. امکان دارد قصد داشته باشید با کسی که قطع رابطه کرده اید، مجدد ارتباط برقرار کنید یا ممکن است می خواستید، با فردی که برایتان مهم است تماس برقرار کنید.

۲ زیر هر یک از این کارها پاسخ این سوالات را یادداشت کنید:

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۸۴

چرا این کار را انجام نداده ام؟!

در گذشته انجام این کار برایم چه رنج هایی را به وجود می آورد؟!

جواب دادن به این سوالات سبب می شود که متوجه شوید انجام دادن این کار برای شما رنج آورتر از انجام ندادنش بوده است. با خودتان صادق باشید. اگر پاسخ دادید که انجام آن کار برایم رنجی به همراه نداشت، لازم کمی بیشتر فکر کنید. ممکن است رنج انجام آن برای شما مسئله ای ساده بوده باشد: ممکن است پیدا کردن زمانی در برنامه روزانه ی فشرده شما برای این کار موجب رنج شما شده است.

۳ تمام لذت هایی را که در گذشته با انجام این الگوی منفی نصیبتان می شده است را بنویسید

مثلا اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید پس چرا غذاهای چرب و فست فود، شیرینی و نوشابه می خورید؟! شما این کارها را انجام می دهید تا از رنج نخوردن این خوراکی ها اجتناب کنید و در عین حال این کار را انجام می دهید، چون احساس خوبی پیدا می کنید و برای تان به مراتب لذتبخش تر است. هیچ کس نمی خواهد خودش را از چنین احساسی محروم کند! برای ایجاد تغییری پایدار، باید راهی را پیدا کرد تا بدون نتایج منفی همان لذت را به ما بدهد. تشخیص این لذت ها به شما کمک می کند هدف خود را بشناسید و به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

بنویسید اگر هم اینک تغییر نکنید چه زیان هایی می بینید

۴ بنویسید اگر هم اینک تغییر نکنید چه زیان هایی می بینید

اگر هم اکنون از خوردن آن همه شکر و چربی دست نکشید، چه اتفاقی رخ می دهد؟ آیا ضرری متوجه شما می شود؟ اگر هر روز به کارتان نرسید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ با خودتان صادق باشید. در مدت دو، سه ، چهار یا پنج سال آینده چه ضرری متوجه شما می شود؟ از نظر احساسی چه لطمه ای می بینید؟ چه بلایی بر سر اعتماد به نفس و نیروی جسمانی شما می آید؟ چه ضرری متوجه اوضاع مالی شما می شود؟ چه احساسی پیدا خواهید کرد؟

پاسخ شما نباید فقط این باشد که از نظر مالی ضرر می کنم یا چاق می شوم. این پاسخ کفایت نمی کند. شما باید به خاطر داشته باشید که احساسات و عواطف محرک ما هستند. لذا درد و رنج را دوستی بدانید که باعث می شود به سطح جدیدی از موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

۵ لذت های اقدامات جدید را بنویسید

آخرین قدم این است که تمام لذت هایی را که با اقدامات کنونی نصیب خود می کنید، را بنویسید. تمام مواردی را بنویسید که باعث می شوند از نظر احساسی انگیزه پیدا کنید و واقعا در شما شور و هیجان به وجود می آورند. مثلا بنویسید این احساس در من به وجود می آید که واقعا بر زندگی ام تسلط دارم. اعتماد به نفسم افزایش پیدا می کند. به سلامتی جسمی می رسم. می توانم تمام روابط خود را مستحکم کنم. قدرت انگیزه و اراده ام افزایش پیدا می کند. و می توانم در تمام زمینه های زندگی ام آن را به کار ببندم. این عوامل سبب می شوند که زندگی ام بعد از گذشت چند سال بهتر شود. با چنین کاری به رویاهایم و موفقیت در زمدگی دست پیدا می کنم.

از شما می خواهم همین الان چنین فهرستی را تهیه کنید و سپس از نیروی عظیمی که طی خواندن این مقاله به دست می آورید، استفاده کنید. فرصت را غنیمت بشمارید چون هیچ زمانی بهتر از اکنون نیست.

دوره آموزش قانون جذب " کارشناس جذب شوید "

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخفیف شگفت انگیز پرمخاطب ترین دوره موفقیت در دنیا ( کارشناس جذب شوید ) به مدت محدود
اطلاعات بیشتر و ثبت نام