فرمول واقعی موفقیت: 3 استراتژی برای دستیابی به اهداف 

فرمول واقعی موفقیت

فرمول واقعی موفقیت مبحثی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم. همانطوری که سال و دهه جدید به سرعت نزدیک می‌شود، ممکن است در نظر بگیرید که می‌خواهید به چه اهدافی برسید. اما چگونه می‌توانید پیشرفت کنید و به یک آمار ناراحت کننده دست نیابید؟

 موفقیت در هر زمینه ای از زندگی شما از درون به بیرون آغاز می‌گردد. برای هر تغییری که می‌خواهید در زندگی خود مشاهده کنید (رابطه، سلامتی، تجارت)، ابتدا باید از آنچه به خودتان می‌گویید شروع کنید. گفتگوی درونی شما با خودتان موفقیت بیرونی شما را تعیین می‌کند. به عنوان مثال، افکاری مانند من در این وضعیت بد گیر افتاده‌ام، نه تنها موجب احساس نا امیدی می‌شود، بلکه از هرگونه اقدامی که در جهت ایجاد تغییر صورت می‌گیرد جلوگیری می‌کند. 

خوشبختانه می‌توانید آنچه را که در ذهن شما ایجاد می‌شود را کنترل کنید. مطمئن باشید، من در مورد تصدیق‌های سطحی صحبت نمی‌کنم. منظورم این است که آیا شما تا به حال سعی کرده‌اید خود را با چیزهایی مانند ” من میتونم این کار را انجام بدم یا من خودم را باور دارم” متقاعد کنید.

با توجه به این موضوع، کنترل افکار درونی به شما این امکان را می‌دهد تا دنیای بیرونی خود را تغییر دهید و یک راه برای انجام این کار استفاده از فرمول اصلی موفقیت است. 

فرمول اصلی موفقیت چیزی است که من پس از دو دهه کار با مشتریان خود طرح کرده‌ام. به عنوان یک روانشناس و مربی که با مدیران، کارآفرینان و چهره‌های ورزشی همکاری می‌کند، مشتریان من تمایل دارند که ” بر روی کاغذ” موفق باشند نه در عمل و هنوز فکر می‌کنند که یک چیزی کم است ( یک جای کار می‌لنگد). البته، آن‌ها ثروت قابل توجهی را به دست آورده‌اند و به نقاط عطف برجسته ای دست یافته اند، اما وقتی از آن‌ها سؤال می‌شود که آیا موفق هستند، آن‌ها اشاره می‌کنند که باید برای موفقیت بیشتر تلاش کنند و کارها را به اتمام برسانند. 

اینجاست که فرمول اصلی موفقیت وارد می‌شود. این فرمول واقعی موفقیت شامل سه عامل اساسی می‌باشد که در ایجاد و لذت بردن از موفقیت واقعی در زندگی شما مهم است: 

عشق : انرژی مثبت حتی در زمان‌های سخت

هدف: که یک معنی در زندگی شما داشته باشد

افراد: که روابط شما را بهینه می‌کنند

چگونه فرمول واقعی موفقیت می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف کمک کند؟

۱- اولین فرمول واقعی “عشق”: تقویت انرژی مثبت

یک فرمول واقعی موفقیت عشق است. وقتی می‌گویم عشق؛ منظورم رابطه عاشقانه نیست، بلکه در مورد انرژی مثبت صحبت می‌کنم: در عین حال که برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی هیجان زده هستید، در مورد آنچه که در حال اتفاق افتادن است یا اتفاق افتاده است شکرگزار باشید. وقتی توسط عشق انگیزه به دست می آورید؛ از آنچه که در حال اتفاق افتادن است قدردانی می‌کنید و این توانایی را در خود ایجاد می‌کنید که همه چیزها را بهتر کنید. 

فرمول واقعی موفقیت

این موضوع کاملا با قربانی شدن در تضاد است.  وقتی ما در جایگاه یک قربانی هستیم، برای ایجاد تغییرات احساس درماندگی می‌کنیم. قربانی شدن در اشکال مختلفی ظاهر می‌شود: سرزنش وضعیت (حالت) بیرونی ( ای کاش زیاد کار نداشتم)، افراد دیگر( ای کاش شریک یا همسرم بیشتر حامی من بود) و گذشته (من در گذشته سعی خود را کردم؛ ولی گیر افتادم). در حالی که همیشه نمی‌توانیم اوضاع را تغییر دهیم، اما همیشه می‌توانیم واکنش خود را نسبت به آن تغییر دهیم. 

ترس به شکل کمال گرایی (فلان کار یا فلان چیز باید کامل باشد)، تعویق (انجام این کار وحشتناک خواهد بود، بنابراین من قصد دارم آن را کنار بگذارم) نیز می‌تواند ما را از شور و اشتیاق دور کنند.

یکی از راه‌های استفاده از شور و عشق (اشتیاق) در زندگی خود که بتواند به شما در دستیابی به اهداف تان کمک کند این است که از سرزنش کردن خود دست بردارید. در نظر بگیرید که هر چند وقت یکبار( یا چند بار) اشتباهات خود را بارها و بارها مرور می‌کنید. مثلا شاید یک سخنرانی کرده‌اید و ناخواسته اشتباه لپی در گفتن کلمات برای شما رخ داده است و یا شاید یک جر و بحث شدید با کسی داشته‌اید و پس از آن یک حرف یا نظر خیلی عالی به ذهنتان میرسد که در آن لحظه به ذهنتان نیامده بود که عنوانش کنید. هر چند وقت خود را به خاطر آن‌ها (گذشته) سرزنش می‌کنید؟

یک مربی شغلی از مشتریانم می‌خواست که رهبر بهتری در خانه و محل کار خود باشد. هنگامی که او استرس داشت، نسبت به اطرافیان خود زود رنج و تند خو می‌شد. پدرم به من گفت: ” من هم اینطوری بودم، این در ژن من است” (طرز فکر و ذهنیت یک قربانی را می‌شنوید؟) وقتی ما بررسی کردیم که چگونه او می‌تواند به هدف خود برسد، موضوع مراقبه مطرح شد. پدرم می‌گفت: “من قبلا امتحانش کردم، بی فایده است”. ناامیدی پدرم از “شکست” های گذشته مانع از ادامه تلاش برای ایجاد تغییرات مثبت می‌شد. 

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۲۹

من یک گفته یا به اصطلاح ضرب المثلی برای خود دارم: ” این شکست نیست، اطلاعات است”. منظورم از اطلاعات؛ دانسته‌هایی است که می‌توانید از آن‌ها برای یادگیری و رشد استفاده کنید. از لحاظ نظری یا تئوری، مدیتیشن می‌تواند راهی عالی برای کاهش استرس و تحریک‌پذیری، متمرکز ماندن و بیشتر خوش‌بین بودن باشد. 

موانع اصلی کسلی و زمان بود. برای حل این مشکل؛ ما در تقویم او روزانه ۵ دقیقه استراحت در نظر گرفتیم که آن ۵ دقیقه را باید مراقبه می‌کرد پس اپلیکیشنی را در گوشی او دانلود کردیم که به کمک و راهنمایی آن برنامه مراقبه‌ای که بیشتر برای او جذاب باشد را فراهم می‌کرد. 

۲. دومین فرمول واقعی موفقیت “هدف”: “چرا”ی خود را پیدا کنید.

دیگر فرمول واقعی موفقیت هدف است. معمولا وقتی تازه شروع به کار می‌کنیم؛ آسان‌تر انگیزه به دست میاوریم ( انگیزه راحت‌تر ایجاد میشه) و برای دستیابی به اهدافتان ذوق و شوق زیادی دارید. اگر تا به حال در چند هفته اول ژانویه به باشگاه رفته‌اید، منظورم را متوجه می‌شوید. 

اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی که دوران خوشی تصمیم‌گیری شما کم کم کاهش پیدا می‌کند؟ یعنی چه زمانی ” زندگی مانع می‌شود؟” اینجا همان جایی است که طرز فکر و ذهنیت؛ من خیلی مشغله دارم و سرم شلوغه، زمان کافی ندارم و من واقعا هرگز نمیتونم آن را انجامش بدم؛ همه چیز را تحت سلطه و کنترل خود قرار می‌دهد.  

هدف؛ می‌تواند از وقوع این امر جلوگیری کند. هدف شما “چرا”ی شما یا معنای تغییراتی است که می‌خواهید ایجاد کنید. همه ما داستان‌هایی را از مادربزرگ‌هایی شنیده‌ایم که نوه‌هایشان در دردسرهای بزرگ گیر کرده‌اند ( یا نا امید شده‌اند) و مادر بزرگ‌ها هم آن‌ها را از مخمصه نجات داده‌اند. این موارد، یادآور قدرت هدف است. 

فرمول واقعی موفقیت

امیدوارم هرگز در چنین شرایط وخیمی قرار نگیرید.  تمرکز بر روی “چرا” ی خود به شما کمک می‌کند تا ابر قهرمان زندگیتان باشید. 

دکتر یکی از مشتریانم به او گفته بود که BMI او نزدیک به عدد ۳۰ است که معیاری برای نشان دادن اضافه وزن است. بنابراین او تصمیم گرفت که بر روی این مشکل کار کند، اما همانطور که زمان می‌گذشت، با دلایل مختلفی در مورد اینکه چرا نمی‌تواند به باشگاه برود مواجه شد. 

وقتی از او پرسیدم که چرا می‌خواهد وزنش را کاهش دهد؛ او گفت: ” چون نمیخوام چاق بشم” ، وقتی از او خواستم که اشتیاق خود را برای انجام این کار بیشتر توضیح بدهد او عنوان کرد که: ” چیزی که واقعا میخوام اینه که الگوی خوبی برای فرزندانم باشم.” فرزندانش جا پای او می‌گذاشتند و از او تقلید می‌کردند. 

هدف این مادر این بود که الگوی خوبی برای فرزندانش باشد تا آن‌ها عادات سلامت پایداری را داشته باشند و همین موضوع یک انگیزه قوی برای او بود و باعث شده بود که به برنامه‌های تمرین خود ادامه دهد. نتیجه اش چه شد؟ به هدف خود رسید و در نهایت به وزن مناسب خود دست یافت.

۳- سومین فرمول واقعی موفقیت” افراد”: اشخاص عالی و مناسب را در اطراف خود داشته باشید.

اخرین فرمول واقعی موفقیت افراد هستند. ما موجودات اجتماعی هستیم به همین ترتیب، بهینه سازی روابط خود با دیگران یک مولفه مهم برای دستیابی به موفقیت است. وقتی صحبت از دستیابی به اهداف به میان می‌آید، این رکن یک فرصت بسیار خوب برای اخذ کمک می‌باشد. این موضوع می‌تواند به این معنا باشد که شریک شما علاقه به حمایت شما از تغییرات دلخواهتان را دارد یا خیر، داشتن یک شریک مسئول و پاسخگو (کسی که بشود روی او حساب کرد) و استخدام مربی یا پیوستن به گروهی از افراد هم فکر. 

فرمول واقعی موفقیت

ما (رفتار، طرز فکر) میانگین ۵ نفر از افرادی هستیم که با آن‌ها وقت می‌گذرانیم. اگر با افراد منفی باف (افرادی که برای چرایی نرسیدن به اهداف خود هر دلیلی می آورند و افرادی که گذشته را دلیل وضعیت فعلی خود می‌دانند) در ارتباط هستید، احتمال بسیار زیاد در وضعیت قربانی شدن قرار دارید. نتیجه این امر دستیابی به اهداف و حفظ وضع موجود نمی‌باشد. متأسفانه، حفظ وضع موجود اغلب می‌تواند منجر به بروز مشکلات بیشتر شود. یکی از مشتریان من می‌خواست از منابع مالی خود مراقبت کند، اما شوهرش او را تشویق می‌کرد که  ” از زندگی اش لذت ببرد”. یک فرد می‌تواند بدون پرداخت هزینه هم از زندگی خود لذت ببرد، اما تعریف شریک زندگی او در این مورد این نبود. 

این طرز فکر همسرش نه تنها سبب اجرای اصول صرفه جویی هوشمند برای او نشد؛ بلکه باعث شد بیشتر از پولی که داشتند خرج کنند. نتیجه اش چه شد؟ وقتی زمان این رسید که فرزند ارشدش به دانشگاه برود، آن‌ها توانایی پرداخت هزینه‌ی دانشگاه را نداشتند. در حالی که این پایان دنیا نیست (بسیاری از خانواده‌هایی وجود دارند که نمی‌توانند این شهریه‌های نجومی را بپردازند)، اگر آن‌ها در پس‌انداز کردن عاقلانه برخورد می‌کردند، پسر آن‌ها در فصل‌های بعدی زندگی خود گزینه‌های بیشتری داشت. این موضوع همچنین منجر به استرس و تنش بین مشتری من و شوهرش شد. 

افرادی را در زندگی خود پیدا کنید که بتوانند از شما پشتیبانی کنند و بهترین نسخه از شما باشند. آن‌ها را در بین دوستان، همکلاسی‌ها، همکاران و اعضای جامعه جستجو کنید. این بدان معنا نیست که شما باید از شر همه افراد غیر حامی زندگی خود خلاص شوید. اگرچه این کار ممکن است مفید باشد، اما همیشه امکان پذیر نیست. بنابراین به دنبال شبکه‌ای از افراد باشید که به شما قدرت و توانایی می‌دهند و شما هم بر حسب آن می‌توانید به دیگران توانایی و قدرت بدهید. 

17 نظر
 1. آرزو می گوید

  سلام اقای شریفی
  یه سوالی داشتم
  وقتی اپلیکیشن پرورش افکار رو نصب کردم ،وارد ورود به سیستم که میشم واطلاعات رو وارد میکنم ،میگه کاربری یافت نشد
  این اپلیکیشن برای کسانی که دوره رو خریداری کردن فقط عمل میکنه؟

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام. برای وارد شدن به اپلیکیشن باید ثبت نام انجام بدید ولی برای دیدن دوره ها حتما باید دوره رو خریداری کرده باشید

 2. مجیدی می گوید

  سلام من بعد از آشنایی با قانون جذب از لحاظ مالی و شغلی و محل زندگی و حذف افراد منفی از اطرافم؛ با تجسم خلاق و بازی فراوانی و بازی ۳/۵، شکرگزاری، به نتایج دلخواهم رسیدم. اما درباره ازدواج و جذب فرد مناسبم، نمیدونم چکار کنم؟ از طرفی اخیرا دچار قطع رابطه و آشنایی شدم که چون اشتباهات خودم رو در نابودی رابطه سعیم میدونم؛ چطور میتونم خودمو ببخشم تا بتونم خودمو لایق ورود فرد دلخواهم به زندگیم بدونم و ارتعاشش رو بدم؟

 3. امینی می گوید

  ۴۰ سالمه، مجردم. خیلی دختر ازدواجی ای بودم. اما تنها مرد مناسبی که به خواستگاریم اومد در سن ۱۶ سالگیم بود. به دلیل آشفتگی خانوادگی ای که همیشه داشتیم، )والدینم همیشه باهم در خال نزاع شدید بودند) خیلی اهمیتی به ازدواج من ندادند. تصورشون هم این بود که من هنوز کوچکم. اما گذاشتن بعهده خودم. من اجبارا بدون هیچ مشاوری به تنهایی فکر کردم و جواب منفی دادم. چون هنوز آمادگی ازدواج و ورود به خانواده ی دیگه و به دلیل ناموفق بودن ازدواج خواهربزرگترم، رو در خودم نمیدیدم، در سن ۱۶ سالگی. تصورم اینه تو سن ۱۶ سالگی خانواده به کمک دخترش میاد تا تصمیم از روی ترس یا … نگیره. اما خانواده من این کم لطفی رو به من کردند. جز آون فرد خواستگار خوب دیگه ای نداشتم. الان سخته که قید ازدواجو بزنم. از طرفی باید مشتاق ازدواج باشم تا امکانات وقوعش فراهم بشه. اما ذهنم ار این پروژه ی ناتمام خسته شده. خیلی سخته تو این سن بتونم اشتیاق ازدواج رو در خودم ایجاد کنم. یک رابطه و آشنائی داشتم و احساس زیادی صرفش کردم، فقط برای رفع تنهایی. اما چون قصد ازدواج نداشت، دلسرد و زده شدم، مجبور شدم احساسم رو بهش سرکوب کنم و روی خوداتکایی و استقلال فردیم تمرکز کنم و اهداف دیگه ای رو برای ادامه ی زندگی در نظر بگیرم. جوری تمایلم به ایشون و حتی خود ازدواج؛ تو اون مدت رفتن ایشون رو سرکوب کرده بودم، که بعد که ایشان برگشتن، انگیزه ای برای پاسخ به ایشون نداشتم. غرورم و عواطف زنانه م تو اون رابطه آسیب دید. از اون به بعد به احساساتم حتی تو خلوت، اجازه ی بروز نمیدم. حتی اجازه ی دلتنگی به دلم نمیدم. یا اجازه ی فکر کردن به خاطرات خوبمون. ایشون ۵ سال ازمن کوچکترن. و برخی رفتارهای ناپخته تکبر و خودپسندی ای که دارند منو از خواستنشون، منصرف کرده. چون خیلی پیشتر از اینها باید اون احساسات دوطرفه، نتیجه و ثمر میداد. خواستگاری سنتی هم که پیش میاد، میگم قصد ازدواج ندارم.
  با این احوالات نگرانم. نکنه هیچوقت نتونم ازدواج کنم؟!

 4. رها می گوید

  سلام من شیش ماهه که داییمو از دست دادم و ابتدا دچار یه حالت نگرانی ترس برای حال اعضای خانوادم و خودم بودم بعد یه حس نا امیدی و نا امنی پیدا کردم که انگار به ایندم اطمینان نداشتم و کاملا بی انگیزه شدم خواستم اوضاع رو تغییر بدم یه هدف انتخاب کردم و سعی کردم روش متمرکز بشم و اون پیدا کردن یه کار بود نشونه زیادی دیدم و الان یه موقعیت کار خوب دارم اما نه تنها حس خوبی ندارم حس بدیم دارم و تنها چیزی که ارومم میکنه گریه کردنه نمیدونم چرا دچار این حالتم روحیمم سعی کردم بهتر کنم از ابتدا بهتر شده ولی این بی انگیزه بودن و ذوق نداشتن عجیب اذیتم میکنه خواهش میکنم واقعاا خواهش میکنم لطفا کمکم کنید دوست دارم از این حالت در بیامو همون ادم شادو پر انرژی گذشته باشم

 5. علی کلیدری می گوید

  سلام استاد عزیزم شما فوق العاده ای خدایا شکرت که شمارو سر راهم قرار داد
  من هنوز دوره رو نخریدم با اینکه یکساله تو کانال شمام ولی بینهایت از خونم از همسرم از ماشینم از گوشیم از درآمدم راضیم خدا بهت هرچی که میخوای بهت بده خیلی ممنون که هستی

 6. Bargesabz می گوید

  سلام
  میشه ایدیه کانال روانشناسیتونو بزارید .ممنون

  1. مدیر سایت می گوید

   @parvaresheafkar

 7. Bargesabz می گوید

  اقای شریفی من اصن نمیتونم با افکار مثبتم زندگیمو پیش ببرم 😭من اصن ارامش درونی ندارم اصن نمیتونم عصبانیتمو کنترل کنم
  تازه چندروزام هست همش دارم خسارت میبینم
  فعلا توانایی خرید دوره ام ندارم
  هنوز یه وابستگیه مجازیو نتونستم فراموش کنم حتی نمیتونم طرفمو ببخشم
  هر روز که از خواب بیدار میشم اولین چیزی که میاد جلو چشم نداشتن اون دوست مجازیه که منو پس زد 😔
  کلا توی طول روز به زور حالمو خوب نگه میدارم ولی دیگه فایده نداره
  من تمام اتصالات مجازیو پاک کردم
  حتی دیگه سمت گروهای مجازیم نمیرم ولی مجازی کار خودشو با روح من کرده دیگه هیچ انگیزه ایی نذاشته من اصلا اهدافم برام مهم نیستن ولی حال خوب خودم برام مهمه اینه بتونم گذشته رو فراموش کنم برام مهمه اخه من الان باید چیکار کنم؟

  1. Raaaaah می گوید

   تروخدا همینو عدم نمایش بدید 🙏ممنون

 8. Bargesabz می گوید

  سلام اقای شریفی میشه من و خاله ام دورتونو به صورت مشترک بخریم؟

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام. بله شما می توانید مهمان داشته باشید

 9. Bargesabz می گوید

  فایل جدید بزارید لطفا
  و درمورد اعتماد بنفسم لطفا بیشتر توضیح بدید

 10. نیکرای می گوید

  سلام و درود خدمت شما
  ممنون از این متن خوبتون
  اگر جسارت نیست
  میخواستم
  اسم منبع این متن یعنی نویسنده
  یا نام کتاب رو بدونم.
  اگر لطف کنید ممنون میشم

 11. زهرا می گوید

  سلام آقای شریفی پاینده باشید. من دختری ۲۲ ساله هستم با پسری دوستم به قصد ازدواج بخاطر اشتباه ایشون در حدود دو ماه پیش الان من گاهی اوقات بهش شک میکنم گاهی حتی بدون دلیل اما نمیخوام ادامه داشته باشه چطوری ذهنمو اروم کنم؟ ایشون خیلی برام باارزشه همون طور که من براشون باارزشم. تشکر فراوان شما اولین کسی هستید که به من قانون جذبو یاد دادید مرسی

 12. mehdi می گوید

  سلام استاد خسته نباشید …من یه تمرین ساختم و خواستم نظر شما رو درباره ی این تمرین بدونم ….در این تمرین من روزهای هفته رو تقسیم بندی کردم و هر روزش رو به یک نوع ارتعاش اختصاص میدم . (طبیعیه ک ارتعاش های دیگه هم داریم ولی خوب غالبش رو میگم)…برای مثال روز شنبه رو به ارتعاشات سلامتی اختصاص دادم ..روز یکشنبه رو به ارتعاشات ثروت اختصاص دادم و…. خواستم تاییدیه ی این تمرین رو از استادم دریافت کنم …مرسی بابت همه چی.

 13. محمد قربانی می گوید

  سلام استاد شریفی سه چهار روزه با کانالتون به طور کاملا اتفاقی اشنا شدم بسیار بسیار عالی هست از اول کانال دارم وویساتونو گوش میکنم تمرین فراوانی و تمرین سوالات رگباریتون که یه کی دوروز اول برای من جواب داد اما سوال ای دارم که خیلی ذهنمو درگیر کرده من یه دانش اموز پشت کنکوری ام پدر و مادرم هر جوفتشون کلی چک برگشتی دارن بخاطر برشکستگی پدرم من چه کاری میتونم برای خانواده ام بکنم و حالا اون به کنار هرموقع میخوام برای کنکور بخونم اولش بر نامه ریزی میکنم ولی هرموقع میخوام عملیش کنم انگار چه چیزی مانع درس خواندنم میشه دیگه واقعا کلافه شدم اگه میشه کمکم کنید

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره پرمخاطب موفقیت ( کارشناس جذب شوید )
اطلاعات بیشتر و ثبت نام