دوره پرمخاطب موفقیت ( کارشناس جذب شوید )
اطلاعات بیشتر و ثبت نام

چگونه با قانون جذب بر شکست غلبه کنیم

راههای غلبه بر شکست و چگونه شکست را شکست دهیم؟

یک ضرب‌ المثل ژاپنی می‌ گوید: “اگر هفت بار زمین خوردی، برای هشتمین بار برخیز.”

شکست “درد” دارد. دست کم تجربه‌ ی آزاردهنده‌ ای است، چیزی که بسیاری از ما تمام تلاش‌ مان را می‌ کنیم تا با آن روبه‌ رو نشویم. گاهی تأثیرات یک شکست می‌ تواند تا مدت‌ های طولانی باقی بماند و در ذهن ما، رد پایش را به جا بگذارد و یک مانع ذهنی ایجاد کند که باعث شود در سال‌ های بعدی زندگی، به سختی بتوانیم بر آن غلبه کنیم. اما باید راه‌ هایی را نیز برای غلبه بر شکست یاد بگیریم. پس با ما همراه باشید.

اما شکست هم لازم است!

برای غلبه بر ترس از شکست باید اهمیت شکست را درک کنیم

وقتی شکست می‌ خوریم، معمولاً به فکر فرو می‌ رویم، به دنبال معنای جدیدی برای زندگی‌ مان می‌ گردیم و جواب‌ ها و راه‌ حل‌ های ممکن و بالقوه را برای رسیدن به اهداف‌ مان بررسی و کشف می‌ کنیم. در حقیقت، شکست بخشی ضروری از مسیر رسیدن به اهداف‌ مان است. شکست، به عنوان نوری هدایت‌ کننده در زندگی عمل می‌ کند و مانند آب و خاک که فرساینده‌ های مهربان طبیعت هستند‌، آب‌ دیده‌ مان می‌ کند و نقش مهمی در بهبود تک‌ تک فعل و انفعالات بعدی و جریان زندگی‌ مان دارد.
اما هر چقدر هم که در مورد اهمیت شکست در زندگی دلیل و برهان بیاوریم، در مواجهه با آن، آنقدر درگیر ناراحتی‌ هایش هستیم که به سختی می‌ توانیم منفعتی در آن ببینیم. وقتی تمام آن چیزی که از شکست می‌ بینیم و درک می‌ کنیم، درد و شکنجه است، غلبه بر شکست برای رسیدن به اهداف و آرزوها دشوار می‌ شود.

من هم شکست‌ های بسیار بدی را تجربه‌ کرده‌ ام و می‌ دانم تا چه اندازه دردناک و آزاردهنده است و همه چیز را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. مطمئناً شکست، ردپاهایش را در زندگی‌ ام به جا گذاشت، و این به سادگی ماندن اثر یک زخم عمیق نبود. التیام آثار شکست‌ هایم خیلی طول کشید، اما در آن میان، به فهم و درک مهمی رسیدم، تقریباً همان چیزی که سایر افراد هم بعد از شکست به آن پی‌ می‌ برند.

این را هم فهمیدم که راه‌ های زیادی برای غلبه بر شکست و رسیدن به اهداف‌ مان وجود دارد. اما همه‌ ی این راه‌ ها نیازمند ایجاد یک تحول اساسی در طرزفکر هستند. لازم است به زندگی با نگاه خاصی بنگریم و افکارمان را در جهت درستی هدایت کنیم و بذر موفقیت را بکاریم تا در آینده محصولش را برداشت کنیم.

در اینجا ۵ راههای غلبه بر شکست به شما توصیه می‌ کنیم که می‌ توانید به اهداف‌ تان برسید.

۱- باور کنیم که هیچ‌ چیز ارزشمندی، آسان به دست نمی‌ آید

برای غلبه بر شکست باور کنیم که هیچ ارزشمندی آسان به دست نمی‌ آید.

ما آدم‌ ها در دنیای امروز دوست داریم فوراً به نتیجه برسیم و راضی شویم؛ چیزهایی را می‌ خواهیم و فوراً هم می‌ خواهیم! وقتی می‌ توانیم هر چیزی را که می‌ طلبیم بدون معطلی به دست بیاوریم، چرا باید صبر کنیم؟ از فست‌ فودها گرفته تا دسترسی به اینترنت پرسرعت، باعث شده ناشکیبایی و عدم تحمل‌ ما برای هر چیزی روز به روز بیشتر شود، بنابراین عجیب نیست که شکست تا این اندازه آزارمان دهد.

ما آنقدر به گرفتن نتایج فوری عادت کرده‌ ایم که درک نمی‌ کنیم برای رسیدن به هدفی قابل توجه و چشمگیر، تا چه حد کار و تلاش و پشتکار لازم است. به مقصد رسیدن زمان‌‌ بَر است، اما طی این زمان و همان‌ طور که مسیر رسیدن به هدف را طی می‌ کنیم، شخصیت‌ مان ساخته می‌ شود و به شناخت‌ های جدید دست می‌ یابیم، حتی شاید معنای عمیق‌ تری در زندگیمان کشف کنیم.

۲- از آدم‌ های منفی‌ باف دوری کنیم، زیرا آنها با تمام توانشان آماده‌‌ ی سرزنش ما هستند

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۲۷

از روشهای غلبه بر شکست این است که از آدم‌ های منفی‌ باف دوری کنیم.

ذهن انسان برای دور ماندن از درد و ناراحتی، بی‌ وقفه کار می‌ کند و خستگی‌ ناپذیر است و در واقع هر کاری می‌ کند تا از هر نوع دردی در هر اندازه‌ ای که هست جلوگیری کند. بخشی از رنج و عذاب شکست، مربوط به افراد دیگری است که به ما می‌ گویند: «من به تو می‌ گویم که چنین است» یا «تو باید به حرف من گوش می‌ دادی» و «وقتی در اوج موفقیت بودی، بهترین کار این بود که کنار بکشی». منفی‌ باف‌ ها همیشه با تمام توانشان در اطرافمان هستند تا از دید خودشان از ما انتقاد کنند. اما ما به آنها گوش ندهیم. حرف ها و غُر زدن‌ هایشان را نشنیده بگیریم تا بتوانیم به شکست‌ مان به چشم یک تجربه‌ ی ارزشمند نگاه کنیم. سرمان گرم خودمان باشد و از تماس با این افراد دوری کنیم. فقط این را بدانیم که همیشه کسانی هستند که از شکست‌ ها و عدم موفقیت‌ ما خوشحال شوند، اما دوستان واقعی هم داریم که پیروزی‌ هایمان را جشن می‌ گیرند و با تشویق‌ هایشان به ما انگیزه می‌ دهند تا به هدف‌ هایمان برسیم. بهتر است روی تکنیک‌ های مثبت اندیشی بیشتر کار کنیم.

۳- موفقیت نشانه‌ هایی دارد؛ در هر فراز و نشیبی دنبال این نشانه‌ ها بگردید

برای غلبه بر شکست دنبال نشانه‌ های موفقیت بگردید.

هرچند شکست می‌ تواند دشوار باشد، اما زمان خوبی برای جست‌ و جوی نشانه‌ هاست، زیرا موفقیت سرنخ‌ هایی دارد. دنبال‌ شان بگردیم تا پیدایشان کنیم. در هر زمینه‌ ای که تلاش می‌ کنیم و هر هدفی که داریم، دنبال کسانی بگردیم که موفقیت‌ هایشان، الگوی ماست. سپس جست‌ و جو کنیم تا کلیدها را پیدا کنیم. این افراد موفق چه کرده‌ اند؟ چقدر طول کشیده است تا به مقصدشان برسند؟ چند بار شکست خورده‌ اند؟

مردم معمولاً باور نمی‌ کنند که بیشتر افراد موفق، بارها و بارها شکست خورده‌ اند، اما قابل توجه‌ ترین وجه تمایزشان این است که هرگز دست از تلاش برنداشته‌ اند. این، بزرگ‌ ترین تفاوت افراد موفق با افراد ناموفق است. موفق‌ ترین‌ ها، روحیه‌ ی سرسختی در تسلیم‌ ناپذیری و پشتکار دارند.

۴- به شکست مانند یک فرصت نگاه کنیم تا بر ترس‌ هایمان غلبه کنیم

برای غلبه بر شکست بر ترس‌ مان از شکست غلبه کنیم.

گاهی وقت‌ ها، شکست به خودی‌ خود دلیل ترس افراد نیست؛ بلکه این ترس از شکست است که آنها را از اقدام باز می‌ دارد. غلبه بر شکست، فرصتی است تا ترس‌ هایمان را کنار بزنیم؛ فرصتی برای چیره شدن بر میل درونی که می‌ گوید: فرار کن و در گوشه‌ ای با خودت تنها باش.

الگوی درد – لذت (pain-pleasure paradigm)، کاملاً واقعیت دارد. ما همیشه برای اجتناب از ناراحتی و درد، بیشتر تلاش می‌ کنیم تا برای به دست آوردن خوشی و لذت. اما اگر بتوانیم این درک و تمایل را تعدیل کنیم و برای رسیدن به اهداف‌ خود بر ترس‌ هایمان غلبه کنیم، یک دگرگونی و تحول روی خواهد داد؛ یک احساس شگفت‌ انگیز و باورنکردنی که نتیجه‌ ی این تغییر بوده و تجربه‌ ای است پرارزش که مسیر رسیدن به اهداف را برای تمام عمر، هموار می‌ کند.

۵- از شکست به عنوان تجربه‌ ای آموزنده استفاده کنیم

برای غلبه بر شکست به آن به عنوان فرصتی برای تجربه و آموختن نگاه کنیم(از شکست تا موفقیت).

شکست باید فرصتی باشد تا از اشتباهات‌ مان درس بگیریم و تجربه کسب کنیم. اگر بتوانیم از این دانش و تجربه بهره ببریم، مهارت کسب کنیم و رو به جلو حرکت کنیم، اتفاقات شگرفی روی خواهند داد. ما از راه‌ های مختلفی می‌ توانیم از شکست‌ هایمان درس بگیریم، اما لازمه‌ اش این است که به شکست و عدم پیروزی‌ مان بی‌ طرفانه و واقع‌ بینانه بنگریم؛ درست مانند کسی که از بیرون به ماجرا نگاه می‌ کند.

از خودمان بپرسیم چرا شکست خوردیم؟ کجای کارمان اشتباه بود؟ چه اقدام متفاوت دیگری می‌ توانستیم انجام دهیم؟ آیا ایراد از برنامه‌ مان بوده است؟ آیا به این دلیل شکست خورده‌ ایم که از مورد مهمی غفلت کرده‌ ایم؟ آیا عادت بدی داریم که ممکن است باعث شکستمان شده باشد؟ نگاه‌ مان کاملاً واقع‌ بینانه باشد تا از اتفاقی که افتاده است درس بگیریم و از این عبرت و آگاهی برای ارتقای خودمان و تلاش دوباره استفاده کنیم. مطمئن باشیم تا زمانی که دست از کار و تلاش برنداریم، می‌ توانیم بر شکست غلبه کنیم و به آرمانمان برسیم.

12 نظر
 1. Moonlight می گوید

  سلام وقت بخیر آقای شریفی، ( لطفا اسم من رو موقع جواب دادن اعلام نکنید متشکرم) من از« بی توجهی» و هم چنین «باور» نتایج و نشانه هایی دیدم و الان ماه سوم دوره هستم. در مورد احساس به یک تناقض درونی رسیدم ممنون میشم کمکم کنید. من از اینکه همسرم موقعی که بینمون بحث پیش میاد به پدر و مادرش پناه میبره و ازونا میخواد بیان بینمون رو صلح بدن واقعا رنج میبرم. احساس میکنم زندگیم حد و مرز نداره، نمیتونم دیگه احساس خوشبختی و عشق داشته باشم با اینکه با همسرم در سایر موارد احساس خوشبختی رو تجربه کردم اما اینجور مواقع واقعا احساسم بد میشه و احساس میکنم باید ترکش کنم که نمیتونه خودش بشینه و باهم حرف بزنیم. با توجه به اینکه شما ازم خواستید راجع به ناخواسته ها حرف نزنیم حتی با خود طرف مقابل، و من قبلا هم بارها و بارها خواستم اینکار و نکنه الان بعد پنج سال هنوز وقتی عصبانی میشه چغلی منو به والدینش میکنه، چه کنم؟ شما در فایل تکمیلی احساس گفتید هیچ وقت در موررد چیزی که ناراحتت میکنه بحث نکن و نجنگ.
  الان بازم باهاش حرف بزنم و ازش بخوام به عنوان یک همسر یا خودمو از زنجیر درد، به قول شما که گفتید ، جدا کنم؟ آخه توی زندگی زناشویی که نمیشه به این راحتی آدم خودشو جدا کنه بدون اینکه راجع بهش، با اینکه یک ناخواسته هست، حرف بزنه. ممنونم که کمکم میکنید .
  اگر در روابطم موفق بشم حتما براتون نتیجه شو میذارم.

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   شما که عضو دوره هستین میتونین با پشتیبان ها در ارتباط باشید
   برای سوال پرسیدن و ارتباط با پشتیبان ها آدرس ربات رو داخل کانال کارشناس جذب شوید قرار دادیم
   شاد باشید.

 2. بهناز می گوید

  سلام جناب شریفی خسته نباشید
  یه سوال داشتم میشه یک گوشی با یک برند خاص رو جذب کرد؟
  و دوره ماه چندم هست؟
  ممنونم از شما

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای انجام امور ثبت نامی به آیدی تلگرامی زیر پیام بدید
   Mrjanpanah@
   موفق باشید.

 3. Nazi می گوید

  سلام اقای شریفی وقتتون بخیر
  من خیلی تصادفی و با یه معجزه حدود ۱ماه پیش با کانال شما اشنا شدم و خیلی سعی کردم با کامال پیش بیام و تمرینات رو جلو ببرم ولی من به خاطر به سری اتفاقات توی زندگیم به شدت تحت فشار عصبی و روانی هستم
  اما نمیتونم با اطرافیانم صحبت کنم و پیش روانپزشک هم نمیتونم برم
  تا الان که اکثر ویس هاتون رو گوش دادم احساس کردم شاید بتونم مشکلم رو مطرح کنم
  چطور میتونم شخصا با شما صحبت کنم؟!!

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   امکان ارتباط مستقیم با آقای شریفی وجود نداره دوست عزیز
   شاد باشید.

 4. شهاب الدین جمال زهی می گوید

  سلام خدمت گروه پرورش افکار با آرزوی موفقیت برای شما،لطفا راهنمایی کنید چرا نمیشه از اپلیکیشن استفاده کنم،چون عضو دوره هستم و قبلا خوب بود الان هنگ میکنه،لطفا راهنمایی کنید تشکر

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای انجام امور ثبت نامی به آیدی تلگرامی زیر پیام بدید
   Mrjanpanah@
   موفق باشید.

 5. شراره می گوید

  سپاس و سپاس و سپاس از مطالب بینظیرتون

 6. سیده فاطمه حسنی می گوید

  سلام اقای شریفی پیشاپیش روز پدر اینده و روز مرد را تبریک می گویم وبرایتون وهمسرتون بهترین ها ارزو می کنم

 7. فاطمه،ع می گوید

  سلام آقای شریفی خدا قوت ، یادتونه توی فایل اهرم رنج و لذت گفتین که pdfشو توی کانال میزارین تا متوجه بشیم دقیقا چه شکلیه ولی هرچقدر گشتم پیدا نکردمش توی کانال، میشه لطف کنید و توی کانال بزارید ؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام داخل کانال آکادمی موفقیت قرار دادیم
   شاد باشید.

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.