آیکون تلگرام  جهت استفاده از تمامی آموزش ها در کانال تلگرام پرورش افکار عضو شوید

قانون جذب در قرآن

قانو جذب در قرآن کریم,قانون جذب در قرآن

قانون جذب در قرآن

نوع تفکر و اندیشه ی انسان ها نقش بسیار مهمی در نحوه ی زندگی آن ها دارد، به گونه ای که حتی تفاوت و تمایز انسان ها با تفاوت در نگرش آن ها مشخص می شود. افراد مثبت اندیش هیچ رخدادی را شر نمی پندارند و از تمامی لحظات خود به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و آن را تحت کنترل عالم بالا می دانند.

در دین ما انسجام هستی به زیبایی هر چه بیشتر توصیف شده است و از ذرات کهکشان ها گرفته تا کوچکترین ذرات اتم ها، همه با نظم به دست پروردگار یکتا چیده شده اند. اگر چه قانون جذب در قرآن به صراحت بیان نشده است اما با تفکر و دقت در متن آیات می توان به اصل قانون جذب دست یافت. با کمی تفسیر و جزئی نگری در آیات، می توان به ارتباط نوع تفکر با جذب افکار مثبت پی برد.

همانطور که می دانید قانون جذب در واقع از قوانین فیزیک، شیمی، روانشناسی و دیگر علوم پیروی کرده و در واقع می تواند مکمل علوم مختلف در بطن زندگی باشد. در متن قرآن کریم نیز این موضوعات بررسی شده و در سوره های مختلف به آن اشاره شده است. پس اگر ما بخواهیم به کمک قانون جذب زندگی خوبی را برای خود رقم بزنیم باید ابتدا به نظم در آفرینش ایمان بیاوریم. به طور مثال در آیه ی ۲ سوره ی فرقان چنین آمده است که … وَ خَلَقَ کُلَّ شَیْءٍ فَقَدَّرَهُ تَقْدِیرًا یعنی … و همه چیز را آفرید و برای آن اندازه ‌ای معین تعیین نمود. همچنین در آیه ی ۸ سوره ی رعد نیز چنین آمده است که … وَ کُلُّ شَیْءٍ عِندَهُ بِمِقْدَارٍ … هر چیزی نزد او مقدار معینی دارد.

در آیه ی ۷ سوره الرحمن آمده است … وَ السَّمَاء رَفَعَهَا وَ وَضَعَ الْمِیزَانَ … و آسمان را برافراشت و عدل و نظم را در عالم وضع نمود.

حتما این مطلب را دوست خواهید داشت
قانون جذب ثروت ؛ میلیاردرها چگونه پول جذب می کنند؟!

از مفهوم این آیات می توان چنین نتیجه گرفت که جهان بدون نظم نیست و انسجام طبیعت یکی از مسائل عمده ای است که به آن پرداخته شده است.

آیا قانون جذب با دین در تضاد است؟

پس از آن که نظم جهان هستی را باور کردیم بایستی در این کتاب روشنی بخش به دنبال پیدا کردن شیوه های زندگی و داشتن حال خوب که در قانون جذب نیز به آن تاکید می شود، بگردیم. در واقع چنین بیان می کنیم که انسان نباید حزن و اندوه داشته باشد. در آیه ی ۶۲ سوره یونس اینگونه بیان شده است که أَلَا إِنَّ أَوْلِیَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لَا هُمْ یَحْزَنُونَ یعنی آگاه باشید که بر دوستان خدا نه ترسی است و نه اندوهگین مى ‏شوند. در این آیه علاوه بر این که دوستی با خدا مد نظر قرار داده شده است، بلکه با استفاده از فعل مضارع یحزنون، خداوند اندوهگین نبودن مداوم را برای دوستان خدا ذکر کرده است.

همچنین مطابق با آیه ی ۷ سوره ی ابراهیم اینگونه داریم که وَ إِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ وَلَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ و به خاطر آورید هنگامی که خدا اعلام فرمود که شما بندگان اگر شکر نعمت به جای آرید و شکرگزاری کنید، بر نعمت شما می‌افزایم و اگر کفران و ناسپاسی کنید عذاب من بسیار سخت است.

طبق این آیه از قرآن نیز که با قوانین جذب همسو می باشد چنین بیان شده که انسان بر روی هر موضوعی تمرکز کند، آن موضوع در زندگی او گسترش می یابد.

بنابراین قانون جذب به لحاظ دینی مشکلی با آموزه های دین ما نداشته و مادامی که افکار پلید و شیطانی در ذهن راه پیدا نکنند، حتی به کمک آن می توان بهتر و بیشتر دین و سرچشمه ی خلقت را درک کرد و به خدای باری تعالی نزدیک تر شد. قانون جذب هیچ گاه قصد ندارد تا قدرت ذهن انسان را جایگزین اراده ی پروردگار یکتا نماید، چرا که قطعا همه ی ما می دانیم که سر منشا همه ی این نظام در آفرینش و طبیعت و حتی ذهن ما، خداوند است که هیچ چیز نمی تواند مانع از اراده ی الهی شده و خواست پروردگار همیشه بر همه چیز حاکم است.

حتما این مطلب را دوست خواهید داشت
5 اصل مهم برای رسیدن به مهارت خودآگاهی

قانون جذب در روایات و سنت اهل بیت

در سخنان امام علی علیه السلام چنین آمده است که هر فردی به دنبال هر چیزی که باشد به همه و یا بخشی از آن دست می یابد. در توضیح این روایت و ارتباط آن با قانون جذب بایستی بدانیم که در تمام ایده ها و نظریات علمی نقاط قوت و ضعف و یا درستی و نادرستی وجود دارد.

در روایت دیگری از امام علی چنین ذکر شده که یقین چه خوب اندوه را می راند. یقین به قدرت پروردگار می تواند سرچشمه ی شادمانی ها بوده و در نتیجه با تفکر و تمرکز در آن، می توان بدان دست یافت. همچنین در روایتی از امام کاظم این گونه آمده است که کسی که خود را به اندوه می زند، اهل اندوه می شود. این روایت از امام صادق نیز به روشنی بیان می کند که فکر کردن به حزن و اندوه می تواند انسان را اندوهگین ساخته و آدمی بایستی با تلاش به ریسمان الهی چنگ زده و افکار منفی را از خود دور سازد.

امیر شریفی در خصوص قانون جذب می گوید تنها نیروی جهان هستی خداوند است که خیر مطلق بوده و شر چیزی جز نبود خدا نیست. هیچ دکمه ای را نمی توان در دنیا یافت که بتوان به وسیله ی آن محیط را تاریک نمود، چرا که تاریکی به وجود نمی آید و تنها بر اثر عدم حضور نور به وجود می آید. وی همچنین اذعان می دارد که قانون جذب برخلاف آموزه های دینی نبوده و خداوندی که به انسان توان و قدرت درخواست را اعطا نموده است، برآورده کردن آن را نیز بر عهده گرفته و تا زمانی که انسان ها به شادی و موضوعات خوب فکر کنند می توانند آن را به این طریق جذب کرده و هنگامی که به مسائل پوچ و نا امید کننده و اندوهناک فکر کنند نیز به آن دست می یابند.

حتما این مطلب را دوست خواهید داشت
57 قانون جذب

این تصمیم و خواست شماست که قانون جذب را چگونه در کنار باورهای دینی و مذهبی خود بکار بگیرید که در باورها و اعتقادات دینی شما خدشه ای وارد نشود. همیشه هم یادتان باشد شما هر پیامی را مختارید تحلیل کنید و بپذیرید و یا آنطور که می شود هم سویی کرد، تا بهترین ها را در کنار هم داشت و از قانون جذب هم سود کافی را برد.

در انتها خاطر نشان می کنیم که این تصمیم شماست که چگونه بتوانید قانون جذب را در کنار دیگر باور های دینی خود گذاشته و از ان ها  در جهت کمال استفاده نمایید تا نه تنها بر اعتقادات شما خدشه ای وارد نکند بلکه بتواند شما را در مسیر خداوند قرار دهد. همچنین همواره به یاد داشته باشید که از هر علمی می توان خوب یا بد آن را فرا گرفت و بنابراین در خصوص قانون جذب نیز همین قانون مصداق دارد. چرا که شما و ذهن تان مختارید تا تمام ذرات و علوم جهان را همانند پازل طوری کنار هم بچینید که بتوانید به کمک آن ها راه صعود به پیشگاه خداوند را پیدا کرده و در مسیر رشد و تعالی قدم بردارید و یا در جهت مخالف رفته و پای افکار موهوم را به ذهن خود باز کنید.

40+
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *