افزایش انگیزه در زمان دلسردی و بی‌ حوصلگی

ladders

افزایش انگیزه در شروع هرکاری شاید زیاد سخت نباشد، هیجان و انگیزش شروع کار می تواند محرک‌ های خوبی باشد اما چگونه زمان دلسردی و ناامیدی، انگیزه خود را تقویت کنیم؟

حتی بلند همت‌ ترین و با انگیزه‌ ترین افراد هم گاهی در انجام کار‌ها دچار مشکل می‌ شوند. خوشبختانه ما می‌ توانیم علت این‌ که چرا یک‌ باره بی هدف می‌ شویم را پیدا کنیم، حتی می‌ توان علت این مشکل را پیدا کرده و دوباره با انگیزه‌ ای بالا به انجام کارها ادامه داد.

در اینجا با ۶ راه برای پیدا کردن انگیزه در زمان دلسردی نسبت به انجام کار‌ها، آشنا می‌ شوید.

increased-motivation-frustration-4

۱- علت نا امیدی و بی‌ انگیزه بودن خود را بیابید

دلایل دلسرد شدن ما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ـ ما باید کاری را انجام دهیم ولی از انجام آن وحشت داریم، یا این‌ که در حال به تعویق انداختن کاری هستیم، زیرا از آن کار بیزاریم.

ـ خسته هستیم، تغذیه مناسب نداریم، به خواب یا ورزش نیاز داریم و به طور کلی می‌ توان گفت که احساس خوبی نداریم.

ـ اعتماد به‌ نفس نداریم، می‌ ترسیم که از منطقه امن و راحتی که برای خود و در ذهن ساخته‌ ایم خارج شده و کاری انجام دهیم.

ـ در وسط انجام یک پروژه هستیم، هیجان آغاز پروژه را پشت سر گذاشته‌ ایم و به پایان پروژه نزدیک نیستیم، در سخت‌ ترین مرحله انجام کار قرار داریم.

۲- وقتی که از چیزی وحشت داریم، آن‌ را برای خود تبدیل به یک کار غیر‌ممکن می‌ کنیم

increased-motivation-frustration-1

به عنوان مثال اگر ما می‌ خواهیم که صبح‌ ها ورزش کنیم، لباس‌ های ورزشی خود را در کنار تخت قرار دهیم تا صبح‌ ها اولین چیزی که می‌ بینیم، همین لباس‌ ها باشد. به علاوه، با یک دوست تماس بگیریم و برنامه‌ ای بچینیم تا صبح‌ ها در باشگاه با هم ورزش کنیم. داشتن یک شریک امکان موفقیت ما را بیشتر می‌ کند.

۳- وقتی که خسته هستیم، از بدن خود مراقبت کنیم

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۲۶

بعضی روزها ما نیاز به استراحت داریم و در روزهایی دیگر بدن ما نیاز به ورزش دارد. بعضی روزها شاید فقط نیاز داشته باشیم که از پشت میز خود بلند شویم و هوایی تازه بخوریم. در مورد عادات اخیر خود فکر کنیم، آیا به اندازه کافی استراحت کرده‌ ایم؟ آیا غذا مغذی خورده‌ ایم و نوشیدنی‌ هایی سالم نوشیده‌ ایم؟ آیا اخیراً بیماری‌ داشته‌ ایم که در بدن ما باقی مانده باشد؟ درباره رفتار خود با بدنمان فکر کنیم. مراقبت ویژه از بدن کمک می‌ کند که کمتر دچار احساس دلسردی و بی‌ انگیزگی شویم و در صورت داشتن چنین حسی، راحت‌ تر از این حالت خارج شویم.

۴- وقتی اعتماد به نفس نداریم، به این موضوع فکر کنیم که “چرا‌” به توانایی‌ های خود شک داریم

آیا ما در حال مبارزه با افکار منفی هستیم؟ اخیراً حرفی منفی یا اتفاقی بد ما را آزار نداده است؟ آیا ما خود را با دیگران مقایسه می‌ کنیم؟

وقتی که ما در حال مبارزه با افکار منفی ذهن هستیم، از خودمان تعریف کنیم یا کاری کنیم که احساس خوشی به ما دست بدهد.

۵. زمانی که وسط انجام کاری هستیم، پشتکار داشته باشیم

وقتی به دنبال رسیدن به یک هدف بزرگ هستیم، در ابتدا بسیار آسان است که به خود انگیزه بدهیم. در آغاز ما به نتیجه نهایی فکر می‌ کنیم و پر از شور و شوق و هیجان هستیم. انگیزه داشتن در پایان کار هم بسیار آسان است. زمانی که پایان کار نزدیک است، هیجانِ دیدن پایان می‌ تواند ما را به سمت جلو سوق دهد.

increased-motivation-frustration-2

در میانه راه بودن، سخت‌ ترین مرحله انجام یک کار است. در اینجا شور و هیجان اولیه کاهش یافته است، اما هنوز به هدف خود نزدیک نشده‌ ایم. درست در وسط انجام کار، می‌ فهمیم که چقدر کار و زمان نیاز است تا پروژه را به پایان برسانیم. ما نا امید هستیم و بارها با سختیِ از دست دادن آسایش و راحتی برای جلو بردن کار، روبرو شده‌ ایم.

وقتی که در میانه راه هستیم، به این فکر کنیم که در ابتدا دلایل شخصی و محکمی که می‌ خواستیم به هدف خود برسیم، چه بوده است. اغلب اوقات پرسیدن این‌ گونه سوال‌‌‌ ها از خودمان می‌ تواند ما را از نا‌ امیدی خارج کرده و انگیزه را به ما برگرداند.

این سخن کنفوسیوس را فراموش نکنیم: “تا زمانی که ما به راه خود ادامه می‌ دهیم، اهمیتی ندارد که چقدر آهسته حرکت می‌ کنیم.”

وقتی که در وسط راه هستیم، به راه خود ادامه دهیم. هر روز فعالیت‌ هایی انجام دهیم که ما را به هدف نهایی‌ مان نزدیک می‌ کند. حتی اگر این اقدامات کوچک باشند، اهمیتی ندارد، مهم این است که ما در حال حرکت هستیم.

۶- به یاد داشته باشیم که این وضعیت همیشگی نیست و خیلی زود شروع به کار کنیم تا هرچه سریع‌ تر از این وضعیت خارج شویم

حرکت به سمت جلو را با گام‌ هایی کوچک آغاز کنیم. این را بدانیم که موفقیت یک جاده پر پیچ و خم است و یک جاده‌ ای صاف و معمولی که تمام مردم در حال عبور از آن هستند، نیست. به خاطر داشته باشیم که حرکت به سمت جلو، حتی زمانی که بی‌ انگیزه هستیم، به ما کمک می‌ کند تا بر ترس‌ های خود غلبه کنیم، از منطقه امن خود خارج شده و در نبرد‌های ذهنی‌ که با خود داریم، پیروز شویم. هر قدمی که در روزهای پر از مشکل برمی‌ داریم، به ما کمک می‌ کند که توانایی و اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم و به راه خود برای خارج شدن از شرایط سخت، ادامه دهیم.

هر زمان که ما به دنبال رسیدن به چیزی در زندگی خود هستیم، با مقاومت و مخالفت روبرو می‌ شویم. این مقاومت ممکن است که ما را بی‌ انگیزه کند و سبب شود که در شرایطی سخت باقی بمانیم. اما کنار زدن این مقاومت و تلاش برای خارج شدن از مشکلات، به ما کمک می‌ کند که در طولانی‌ مدت به موفقیت دست یابیم. وقتی که می‌ فهمیم ما می‌ توانیم خود را در روز‌های سخت امیدوار کنیم، می‌ دانیم که چگونه در آینده خود را از شرایط سخت بیرون بکشیم.

هر انسانی ممکن است گاهی در شرایط سخت و بحران قرار گیرد، پیدا کردن علت این دلسردی و بی‌ انگیزگی و تلاش و حرکت به سمت جلو برای خارج شدن از این بحران، روزهای سخت را به حداقل رسانده و ما را به موفقیت نزدیک‌ تر می‌ کند.

11 نظر
 1. زینب می گوید

  عاالی بود واسه من که کنکوریم و انگیزم جدیدا کم شده خیلی کمک کرد راستی استاد شریفی من تو دوره شماهستم امسال باقدرت میخوام رتبه کنکورموجذب کنم😃👌👌👌😎

 2. Setayesh می گوید

  سلام اقای شریفی من بیشتر فایلاتونو شنیدم ولی مهمترین چیزا رو از جواب دادن سوالات بقیه، یاد گرفتم، آقای شریفی من چندبار شنیدم که هی میگفتین دیگه سوال نپرسید ک جواب نمیدم ولی خدا رو سپاس ک بازم جواب دادین، آخه این سوالاتی ک دوستان میپرسن مطمئنا سوالات ما هم هست و مهمتر از همه جواباتون بنظر من، از فایلایی ک میزاریدم بهتر کاربرد داره (بازم میگم این نظر شخصی منه، واسه من جواب سوالاتی ک میدید خیلی خیلی کاربرد داشت)موفقتر باشید..

 3. akbarsalimikhorshidi می گوید

  سلام ودرود وعرض ادب حدمت فرشته نجات انسانهای با انگیزه که به خودباوری وترس اینده خودرا نمیتونن بسازن ولی با اومدن شما وگوش کردن به بیانات زیبایتان زندگی زیبا وپرپول برای خود میسازند
  اقای شریفی من درقسمت کارافرینی یه بار پیام دادم اما نتونستم دوباره اون قسمتو پیدا کنم
  لیکن این بار اومدم اول از خدای بزگ شکر واقعی کنم که بطور ناخواسته واردکانالتون شدم
  خدیا چقدر تو عزیری چقدر مهربونی لطیفی بخشنده ای فتاحی وچقدر دوسم داری ونمیدونم باچه کلماتی وبه چه زبونی اذت تشکر کنم
  اقای شریفی من از تاریخ۱۰/١۰/٩۵که شب تولدم بود بطور اتفاقی وارد کانالت شدم واز تون تاریخ مرتب همه شب اخرشب وهرلحضه وقت کردم تمام بیانات صوتیتونو گوش کردم وازلحضه ای که اون پیام صوتیو گوش کردم فک کنم ۱۴/١۰/٩۵بود از همون شب نوشتم یک میلیون رو به بدهی میدم وتا الان مرتب هرشب مینویسم و سوالات رگباریو باخودم تمرین کردم
  امروزغروب ۲۲/١۰/٩۵ نتیجشو گرفتم طرحهایی که ۵سال توسرم بپد نتونستم کسیو پیدا کنم امروز غروب بایه سرمایه گذار صحبت کردم که از هردوطرحم خوشش اومده ازفرداقراره که اقدامات لازمو انجام بده
  این موفقیتم اول بااذن پروردگارم وبا بیانات زیبا وگره گشای شما انجام شد واینو نشونه موفقیتم میدونم اگه باهام صحبت کنی بسیار خوشحال میشم

 4. حمیدرضا می گوید

  سلام خسته نباشید
  کلاسهای بعدی شما از چه تاریخی شروع ومکانش کجاست ممنونم

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای انجام امور ثبت نامی به آیدی تلگرامی زیر پیام بدید
   Mrjanpanah@
   موفق باشید.

 5. لیلی علوی می گوید

  سلام
  آقا مارو ببرین تو دوره

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای انجام امور ثبت نامی به آیدی تلگرامی زیر پیام بدید
   Mrjanpanah@
   موفق باشید.

 6. خدیجه می گوید

  سلام خسته نباشید سایتتون فوق العاده اس اولین چیزی که دارم جذب می کنم شاد کردن خودمه

 7. سید اصغر هاشمی می گوید

  با سلام و درود فراوان درمورد دوره کارشناس جذب می خواستم بدونم آیا تخفیف جدیدی ندارین به تازگی

  1. پرورش افکار می گوید

   سلام

   پاسخ شما در فایل زیر است

   https://telegram.me/parvareshejazb/311

 8. سید اصغر هاشمی می گوید

  عالی بود استفاده کافی بردم انشاءالله خداوند متعال پشت و پناه شما باشد

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره پرمخاطب موفقیت ( کارشناس جذب شوید )
اطلاعات بیشتر و ثبت نام