7 روش برای چگونه خوش بین بودن

302626_9567_10

چگونه خوش بین باشیم؟

وقتی که بحث خوش بینی و بدبینی پیش می آید، افکار عمومی و علم مدتهاست که به نفع خوش بین ها رای داده اند. هر چه باشد، خوش بینها به جنبۀ روشن چیزها نگاه می کنند و معتقدند که خوبی در نهایت بر همۀ بدیهای جهان چیره خواهد شد.

در سال ۲۰۰۹، مطالعه بر روی بیش از ۱۰۰۰۰۰ زن بالای ۵۰ سال آمریکایی نشان داد که خوشبین بودن به زندگی باعث عمری طولانی تر است.

در سال ۲۰۱۳، تحقیقی انجام شد که نتایج آن عکس این موضوع را نشان می داد: بدبین بودن باعث عمری طولانی تر است، چونکه محتاطتر هستند و ریسکهای احمقانه ای که خوش بینهای سر به هوا و دنبال سرخوش دنبالش هستند را انجام نمی دهند.

این نتایج سردرگم کننده است؟ حق دارید. در نتیجه، در همان سال موسسه ملی سلامت آمریکا به نوعی در بحث اینکه چه کسی بیشتر عمر می کند، حکم داد و میانه روی پیشه کرد و گفت که “بقا و سلامتی ما نیازمند توازن میان خوش بینی و بدبینی است”.

ضمن عرض خسته نباشید به این موسسه، چیزی که مسلم است این است که اگر خوش بین باشیم بیشتر از زندگی لذت می‌بریم. در زیر با ویژگیهای مثبت خوش‌ بین ها و آشنا می شویم.

استقامتشان بیشتر است

خوش بینها زودتر از بدبینها از عوارض تجربیات دردناک خود خلاص می شوند. آنها به پایداری ادامه می دهند، به این خاطر که انتظار دارند اوضاع در نهایت درست شود.

به ندرت احتمال دارد جا بزنند

رویکرد امیدوارانۀ خوش بینها به آنها در مواجهه با دشواری کمک می کند و می دانند که در نهایت اوضاع رو به راه خواهد شد. آنها همچنین تطبیق پذیر هستند و وقتی که بفهمند مسیری که در پیش گرفته اند به درد نمی خورد، سراغ راه دیگری می روند.

خوش‌بین

بیشتر احتمال دارد که ورزش کنند

برای اینکه بدانیم چگونه فردی خوشبین شویم باید بیشتر به انجام کارهایی که به سلامت کمک می کند، میل نشان دهیم. البته این موضوع را با قطعیت نمی توان عنوان کرد، چرا که معلوم نیست خوش بینها به خاطر ورزش کردن است که خوش بین شدن، یا به خاطر خوش بین بودن است که ورزش می کنند.

زودتر می بخشند

شواهدی وجود دارد که خوش بینها بخشنده تر هستند. آنها به جای اینکه ماجرا را شخصی کنند، به دیگر عوامل احتمالی رفتاری که به آنها آسیب زده فکر می کنند و با طرفشان با همدردی بیشتری برخورد می کنند.

کمتر وسواس دارند

خوش بینها کمتر بر الگوی فکری غیرمولد متمرکز می شوند و کمتر خود را درگیر جنبۀ منفی امور می کنند. یک تحقیق در این زمینه نشان داده که خوش بینها “انتظارات مثبتی” دارند که می تواند به سلامت احساسی آنها کمک کند.

کمتر استرس دارند

تحقیقات نشان داده که خوش بینها کمتر هرمون کورتیسول که عامل استرس است را ترشح می کنند که بخشی از آن را مدیون خوش بینی شان هستند.

راحتتر میخوابند

نگرانی نداشتن باعث می شود که خوش بین ها شبها بیدار نمانند و از سندرمی به نام “مغز میمونی” رنج ببرند و تا صبح در تخت غلت نمی زنند. به همین خاطر عجیب نیست که نمرۀ خوش بینی افراد دچار بی خوابی از کسانی که هر شب به طور معمول ۷ تا ۸ ساعت می خوابند، کمتر است.

چگونه فرد خوش‌بینی باشیم؟

زندگی سرشار از عشق همراه با خوش‌بینی به این معناست که همواره نگاه ما به نیمه‌ی پر لیوان باشد. خوش‌بینی پنجره‌ای است که می‌توان از آن مثبت به دنیا نگاه کرد. با این‌کار، فرد به این درک می‌رسد که زندگی فوق‌العاده‌ی او ارزش زیستن را دارد. برخی اوقات ما در تله‌ی بدبینی گیر افتاده و فکر می‌کنیم که همه‌چیز بر علیه ماست، ما احساس آشوب و عدم کنترل می‌کنیم، ولی بدانید که همواره راهی برای رهایی از آن وجود دارد.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۲۶
 • این که یک فرد خوش‌بین باشید بدان معنا نیست که دیگر واقعیت را فراموش کنید، موانع و دشواری‌ها را نادیده گرفته و همانند یک فرد خام و بی‌تجربه عمل کنید.
 • خوش‌بین بودن به این معناست که منتظر پایان خوش برای رویدادها و برنامه‌های خود باشید و اینکه با لبی خندان نظاره‌گر آینده باشید.

متعادل بودن در خوش‌بینی اهمیت زیادی دارد، شما باید از عقل سلیم خود هم استفاده کنید نه اینکه تنها بنشینید و با خود بگویید که هیچ اتفاق بدی در انتظار من نیست و چشم‌ها را بر روی واقعیت ببندید. با این کار، به سمت تصمیم‌های غیرعملی و ضعیف رهنمون شده و به اطرافیان اجازه‌ی تمسخر و یا سوء استفاده از خود را می‌دهید.

یک فرد خوش‌بین متعادل به واقعیت نگاه می‌کند، شواری‌ها و موانع را می‌شناسد ولی از آن‌ها نمی‌ترسد. یک فرد خوش‌بین متعادل خوب و بد را می‌بیند و در عین حال منتظر موفقیت است و برای رسیدن به نتیجه ی خوب تلاش می‌کند.

خوش‌بین

خوش‌بین بودن به معنای این نیست که دست روی دست بگذاریم و برای نتیجه تلاش نکنیم. بلکه به این معناست که منتظر بهترین‌ها باشید، اعتقاد داشته باشید که بهترین‌ها اتفاق می‌افتند ولی در عین حال خودتان تصمیم بگیرید، آن‌ها را دنبال کنید، تلاش کنید و آن‌ها را به واقعیت پیوند بزنید.

چرا باید خوش‌بین بود؟ به این دلیل که خوش‌بینی سبب افزایش انگیزه و انرژی شما می‌شود و به شما اجازه می‌دهد تا با بلند‌پروازی، اعتماد به نفس و شادمانی به دنبال خواسته‌های خود باشید. به شما کمک می‌کند تا بر روی افق آینده متمرکز شده و هر روز را با شادمانی زندگی کنید.

آیا می‌خواهید در هر کاری که انجام می‌دهید موفق شوید؟ پس مثبت فکر کنید و خوش‌بین باشید.

تفکر مثبت تنها راه پیش روی شما برای موفقیت است.

باید یاد بگیرید تا مثبت فکر کنید و منتظر نتایج مثبت باشید.

انتخاب ما

تنها به این دلیل که ما درر این شرایط منفی گیر افتاده‌ایم به این معنا نیست که باید اجازه‌ی کنترل هیجانات و احساسات خود را به این شرایط بد بدهیم: ما می‌توانیم نحوه‌ی احساس خود را تغییر دهیم. پژوهش در علوم مختلف نشان داده است که خوش‌بینی نه تنها تاثیر زیادی بر روی تفکر ما دارد، بلکه تمام زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و در فرایندهای فکری ما تاثیر مثبت بالایی دارد.

آیا احساس می‌کنید که گرفتار چالش شده‌اید؟

در اینجا شما را برای رهایی از چالش و کسب انگیزه‌ی بیشتر راهنمایی خواهیم کرد.

انتخاب‌های مثبت

ما می توانیم خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا همیشه مثبت فکر کنیم: این به انتخاب خود ما بستگی دارد که خوش‌بینی را به یک عادت تبدیل کنیم. من شخصا دوست دارم تا از تکنیک «فلیپ-سوئیچ» استفاده کنم که امکان در دست گرفتن کنترل افکار و احساسات را به شما می‌دهد. این تکنیک یک تکنیک بسیار ساده است: شما می‌توانید به کمک آن در طول روز تمامی احساسات و افکار خود را بررسی کرده و به احساسات منفی خود پی ببرید. این کار را انجام دهید: 

 1. زمانی که از احساس خود آگاه می‌شوید، توقف کنید! از کار و فکر خود در آن زمان دست بکشید.
 2. آگاهی کاملی از احساسات و تفکر خود کسب کنید؛ تنها یک ثانیه به احساس دقیق خود فکر کنید.
 3. تصمیم بگیرید تا به چیز مثبت‌تری فکر کنید. این می‌تواند به سادگی این فکر باشد: «من شکرگذارم که امروز زنده‌ام» و یا اینکه «کار من بسیار رضایت بخش است.»
 4. در مدت زمان ۲۰ ثانیه به چیزهای مثبت زیادی فکر کنید.
 5. احساسات خود را چک کنید و نحوه‌ی عملکرد خود را نیز ارزیابی کنید.

خوش‌بین

بیشتر افراد به این نتیجه می‌رسند که حتی این چند ثانیه‌ی کوتاه نیز تاثیر زیادی بر روی آسایش هیجانی آن‌ها دارد. بعد از اینکه چندین بار این تکنیک را تمرین کردید، خواهید توانست تا در عرض تنها چند ثانیه تفکر خود را مثبت کنید.

چگونه می‌توان از منبع الهام بیشتری برای خوش‌بینی برخوردار شد؟

 1. همیشه به نیمه‌ی پر لیوان نگاه کنید. می‌دانم، می‌دانم که این کمی کلیشه‌ای است ولی درست است. زمانی که شما دقیقا در وسط مشکل قرار دارید این کار بسیار دشواری است، ولی چند لحظه ذهن خود را از قید آن مشکل رها کنید و ببینید که آیا تنها یک چیز مثبت در آن وجود دارد یا خیر.
 2. دوستان مثبت: سعی کنید تا با مثبت‌ترین افرادی که می‌شناسید رابطه برقرار کنید. اگر دوست این‌ چنینی ندارید، وقت بگذارید و یک دوست این‌چنینی پیدا کنید و خواهید دید که بسیار مفرح خواهد بود.
 3. به دنبال منبع الهام باشید. روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به واسطه‌ی آن‌ها خود را در وسط الهام احاطه کنید، مانند گذران وقت با نوزادان خنده‌رو، و یا خواندن کتاب‌های الهام بخش، عبارات و جملات مثبت.
 4. شکرگزار باشید.همیشه چیزی وجود دارد که بخواهید بخاطر آن شکرگزار باشید، پس از آن آگاه شده، و آن را بلند بگویید. جمله‌‌ی مورد علاقه‌ی من این است: «برای نفس کشیدن از تو ممنونم».

هرچقدر از واکنش‌های منفی خود آگاهی بیشتری پیدا کنید، بیشتر به سمت تفکر مثبت سوق پیدا می‌کنید و خود را در میان منبعی از الهامات قرار داده و زندگی شما خوش‌بینانه‌تر خواهد شد. زمانی که شما در این چارچوب ذهنی مثبت قرار می‌گیرید، راحت تر می توانید برای داشتن زندگی بهتر تصمیم بگیرید، یعنی داشتن زندگی شادتر، سرگرم‌کننده تر، هیجان‌انگیزتر و پر از  ماجراجویی.

چگونه می‌توانیم خوش‌بین باشیم؟

در اینجا چند راهنمایی در رابطه با اینکه چگونه خوش‌بین باشیم و مثبت‌تر فکر کنیم مشاهده می‌کنید که امیدوارم برای شما مفید و راه‌گشا باشد.

 1. اگر بدبین هستید، هرگز از دست خود عصبانی نشوید. بدانید که طبیعی است که برخی اوقات بدبین باشیم، یعنی زمانی که زندگی خسته‌کننده می‌وشد و یا با سختی‌هایی مواجه می‌شوید.
 2. بدانید که تغییر نگرش ذهنی شما زمان زیادی می‌طلبد برنابراین صبور باشید.
 3. فهرستی از نقل قول‌های انگیزشی و الهام‌بخش را دم دست خود نگه دارید و چندین مرتبه در روز آن‌ها را بخوانید. 
 4. حداقل یک بار در روز به موسیقی گوش دهید، موسیقی‌های مورد علاقه‌ی خود و یا موسیقی‌های آرام‌بخش و یا الهام بخش.
 5. به طور منظم ورزش کنید.
 6. حداقل یک بار در روز کاری که شما را خوشحال  راضی نگه‌می‌دارد را انجام دهید. این می‌تواند هرکاری باشد، مانند خوردن چیزی که دوست دارید، تماشای برنامه‌ی مورد علاقه‌ی تلویزیونی، مطالعه و یا صحبت کردن با یکی از دوستان.
 7. سعی کنید تا بیشتر اوقات لبخند به روی لب داشته باشید.
 8. برای خوش بینی به ظاهر و لباس پوشیدن خود بیشتر اهمیت دهید. زمانی که ظاهر شما خوب باشد، اعتماد به نفس و حس مثبت‌اندیشی شما بیشتر خواهد بود.
 9. تلاش کنید تا در هر موقعیتی نکات مثبت را ببینید.
 10. انتظار داشته باشید تا چیزهای مثبتی در زندگی شما اتفاق بیفتد. زمانی که افکار منفی به ذهن شما خطور می‌کنند، آن‌ها را با افکاری از امیدواری، شادی و اعتماد به نفس جایگزین کنید.
 11. شب‌ها به اندازه‌ی کافی بخوابید. زمانی که به اندازه‌ی کافی نخوابید و یا خوب نخوابید، بداخلاق، غمگین و کم تحمل می‌شوید. خواب خوب باعث می‌شود تا بیشتر سرحال باشید،خوش بین باشید و احساس خوبی داشته باشید.
 12. برای خوش بین بودن اگر می‌توانید از جمع افراد منفی دوری کنید.
 13. اگر می‌توانید در جمع دوستان مثبت، شاد و سرحال باشد.
 14. یاد بگیرید که گذشته را باید پذیرفت، آن را پشت سر گذاشت و چیزهای بهتری را ادامه داد. غوطه‌ور بودن در گذشته سبب ایجاد حس غم و عدم خوش‌بینی می‌شود.
 15. هر روز چند دقیقه خود را شادمان، راضی و با احساس خوب تصور کنید.
 16. جملات سازنده، الهام‌بخش و انگیزشی را تکرار کنید.
14 نظر
 1. ebrahim می گوید

  چه خوشست راز گفتن به حریف نکته سنجی

  که سخن نگفته باشی به سخن رسیده باشد

 2. من می گوید

  سلام . آیا دوره های حضوری هم دارین ؟؟ بنظر تاثیر دوره های حضوری و ارتباط مستقیم با دیگران خیلی بیشتر باشه

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای انجام امور ثبت نامی به آیدی تلگرامی زیر پیام بدید
   Mrjanpanah@
   موفق باشید.

 3. Zahra می گوید

  سلام اقای شریفی عزیز من خیلی بدبین نبودم ولی انقدر گاهی نسبت به خیلیا کمک میکردم یا خوبی میکردمتوقع خاصی هم نداشتم بخصوص توی اطرافیان وفامیل ولی میدیدم هرچی من باهاشون صادق وروراستم اونا بامن صادق نیستن پی ضربه زدن یا فریب من هستن چندین وچندبار ضربه خوردم حتی خانوادم هم مثل من این مشکل ودارن کارهایی که هیچکی برای کسی توی این دوره زمونه انجام نمیده مابراشون انجام میدیم ولی همیشه ضربه خوردیم ازشون شاید به قول شما خودمون جذب کردیم ولی سوالم اینه منی که اینهمه مدت مدام خوبی کردم بدی دیدم ایا باید ازین ادمها فاصله کامل گرفت یا نه دیدگاهمو عوض کنم اگه دیدگاهم باید عوض شه یه راهکار خوب وکاربردی برای خوش بین بودن جلوی راه من بزارید واقعا خودمو خانواده ام انقدر خوبی کردیم وبهمون رفتارو کردار بد نشون دادن دیگه کلا آدم زده شدیم دوست نداریم با هیچکس ارتباط داشته باشیم خیلیا بهمون میگن شما بخاطر این دایم بدی میبینین که خیلی دیگه سعی میکنین خوب باشین طرف مقابلتونم معذرت میخوام ؛نفهمه نمیدونه بعد جالبه همیشه اونی که خیلی بده وکارهای خیلی غیر اخلاقی مثل حسادت ودروغ وفریب و بی ادبی…اینهارو انجام میده اون عزیزه.خلاصه به یه راهکار موثر شدیدا نیازمندم ببخشید خیلی طولانی بود ممنون ازسایت وکانال عالیتون

 4. زهره می گوید

  سلام خداقوت ممنون از کانال خیلی خوبتون.
  ما که دیر با کانال آشنا شدیم و به دوره ی ۹ ماهه نرسیدیم آیا احتمال داره دوره جدید برگذار بشه؟
  ممنون

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای انجام امور ثبت نامی به آیدی تلگرامی زیر پیام بدید
   Mrjanpanah@
   موفق باشید.

 5. Fatemeh می گوید

  سلام خسته نباشید مطالبتون عالیست و بهم کلی انرژی میده خواستم یه خسته نباشید بهتون بگم و خداقوت❤️❤️

 6. مهرنوش می گوید

  اینها که روش هایی برای خوش بین بودن نبود…شما نتایج خوش بین بودن رو عنوان کردین اما اسمش رو روش خوش بین بودن گذاشتید.ا گر روش خوش بین بودن وجود داره میشه لطفا مطرح کنید؟

 7. زهرا می گوید

  با سلام خدمت اقاى شریفى فوق العاده, واقعا هر چى صفت خوب نثار شما. اقاى شریفى من قبل از این پیام به شما پیام داده بودم ومنتظر جواب
  بودم ولى الان به جوابم رسیدم .دیشب با گوش دادن به یکى از. فایلهاى صوتى به جوابى که میخواستم رسیدم وکلى حس خوب به من. دست داد واین رو مدیون شما واقاى پورندى که این کانال رو به من معرفى کردند هستم
  .وامیدوارم بتونم به جذبهاى عالى برسم. ممنون از شما

 8. affable می گوید

  سلام روز بخیر با ارزوی موفقیت هرچه بیشتر برای شما و همه دوستانی که با شماهمراه هستند دوهفته ای میشه با کانال جذب اشنا شدم و فایل هارو گوش دادم و میتونم بگم نسبت به قبل حس بهتری دارم و تصمیم دارم از امروز تمرین فراوانی انجام بدم و میدونم که به لطف خدای مهربون و دعای شما و دوستان تا اخر ادامش میدم و موفق میشم
  با تشکر از شما امیر شریفی بزرگوار

 9. armita می گوید

  سلام اقای شریفی عزیز
  مطالبی در کانال شما برخورد کردم که ذهن من را بسیار اشفته کرده شما فرمودید که فکر کردن به ناخواسته ها واتفاقات بد باعث جذب همون اتفاقات وورود انها به زندگیتون میشه من یه سوال داشتم ایا همدردی هم اشتباه باعث میشه اتفاقات بد زندگی یه نفر دیگه وارد زندگیم بشه چند وقت پیش یکی واسم تعریف میرد لرستان دختر اشونو میفروشن دویست هزار تومن خیلی ناراحت شدم که ارزش دختر در جامعه ایران انقد پایین که اگه دختری خانواده خوبی نداشته باشه جامعه ازش حمایت نمیکنه محکوم به ازدواج اجباری وحتی در مقطع دبیرستان هم نمیتونه تحصیل کنه تنها شغلی که میتونه داشته باشه کار کردن تو خونه های عفاف قم یا اسارت جنسی در خانه ی
  اقای شریفی شنیدن یه سر مسائل نبود اعدالت اجتماعی خیلی منو ناراحت میکنه من اشتباه میکنم
  در عربستان یا افغانستان که زنان محکوم به سکس وزاییدن هستن ونمیتونن زندگی دیگه ی تجربه کنن حق انخاب ندارن
  زنانی که گناهشون فقط زندگی کردن به دنیا امدن تو این مرز جغرافیای اگه توی یه قاره کشور دگه مثل امریکا به دنیا میومدن کمتر چیزی که داشتن حق انتخاب بود در حجاب و ازدواج وتحصیل حتی بهترین شغل در سمت وزارت تا رئییس جمهوری
  سوال من اینه که همدردی اشتباه

  1. پرورش افکار می گوید

   سلام

   اگر احساستون بد میشه بله. شما میتونید به یک فقیر کمک کنید و بهش پول بدید ولی نه از این زاویه که اون چقدر نداره و نیازمنده از این زاویه که شما چقدر دارا هستید

 10. شادی می گوید

  مفید وآموزنده بود مشکرم

 11. م . ت می گوید

  سلام آقای شریفی کسی که عضو کانال پرورش جذب نیست و فایلهاش رو گوش نکرده میتونه توی دوره کارشناسی شرکت کنه و از اون استفاده کنه؟

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره پرمخاطب موفقیت ( کارشناس جذب شوید )
اطلاعات بیشتر و ثبت نام