راز مهم خوب صحبت کردن افراد موفق کشف شد

160

چگونه صحبت کنیم؟

از مهم ترین دغدغه هایی که در زندگی با آن روبرو هستیم، خوب صحبت کردن می باشد.
آیا می دانید چگونه می توانید به نحوی صحبت کنید که دیگران را مجذوب خود کنید؟
راز بدون استرس صحبت کردن شخصیت های موفق و مشهور چیست؟
چگونه و چطور همانند افراد موفق زیبا و باقدرت صحبت کنیم که دیگران، عاشق ما شوند؟
راز ارتباط عالی برقرار کردن افراد اجتماعی مهم چیست؟
یکی پاسخ های کلیدی این سوال ها، شیوه ی صحبت کردن آنها می باشد. لحن، تن صدا و حرف هایی که می زنیم در صحبت ها، مهمترین عامل تاثیرگذار در شنونده و مخاطب خواهد بود.

در زندگی روزمره همه ی ما، با افرادی برخورد داریم که از لحن صدای عالی و جملات زیبا در خوشامد گویی های ساده یا مکالمات خودمانی، استفاده می کنند همچنین افرادی را هم دیده ایم که با لحن آنها، می توان دروغین بودن حرف ها و بعد منفی بودن منظور آنها را دریافت. البته باید دانست که می توان با تمرین های جدی و اندکی وقت گذاشتن، به روی تن صدا و زیباسازی لحن و بهتر تلفظ کردن واژه ها، هرکسی به این قدرت صحبت کردن جذاب، دست پیدا خواهد کرد. البته ناگفته نماند که این کار به دانش کافی و تمرین مداوم نیازمند است.
در ادامه ی مقاله شما، تا حدی با این دانش آشنا می شوید و چگونه خوب صحبت کردن را بهتر، درک خواهید نمود.

شمرده صحبت کنید

کیت شوارتز از کارشناسان عالی در زمینه ی دانش خوب صحبت کردن، می گوید: یکی از مهمترین مواردی که توسط آن می توانید وضوح پیام خود را بالاتر ببرید، شمرده صحبت کردن است.
افرادی که در حالت نامطمئن و عصبی صحبت می کنند، تمایل به سریع حرف زدن دارند. هنگامی که شما با لحن آدام و شمرده صحبت می کنید، شنونده به راحتی منظور شما را در می یابد و از شنیدن سخنان شما، لذت می برند هم چنین، این امر، اعتماد به نفس شما را نیز بالا خواهد برد.
معیاری که می توانید سرعت حرف زدن خود را بسنجید این می تواند باشد: که شماره تلفنی را بخوانید، هرگاه شنونده توانست به هنگام گوش کردن به صحبت شما آن شماره را نیز یادداشت کند، یعنی که شمرده حرف زدن شما به حالت اعتدال است و اینگونه سرعت صحبت کردن خود را بسنجید. ایشان اضافه می کند که این روش ریتم و آهنگ مناسبی به لحن حرف زدن شما می دهد.

تنفس عمیق

اگر در هنگام حرف زدن، تنفس شما از ناحیه ی قفسه ی سینه باشد، با تأثیر منفی در لحن حرف زدنتان مواجه خواهید شد، زیرا صدای شما، عصبی و غیرعادی به گوش شنونده، خواهد رسید.
خانم” کیت دووره” موسس شرکت بیان، در شیکاگو می گویند: اینکه هنگام سخنرانی در حالت عصبی، بتوانید درست تنفس کنید، کار بسیار دشواری است، پس فقط یه نفس عمیق آرامبخش، به شما کمک خواهد کرد که عمق صدای خود را بهبود دهید و اعتماد به نفس بیشتری از خود، در لحن صدایتان نشان دهید.

مراقب ژست تان باشید

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۶۶

خانم کیت می گوید: نشسته یا ایستاده حرف زدن می تواند به روی نحوه ی صحبت کردن شما تأثیر بگذارد. ایستادن یا صاف نشستن، در بهتر تنفس کردن هنگام سخنرانی کمک شایانی دارد در این حالت صدای شما قدرتمند و اعتماد به نفستان افزون تر خواهد بود.
نحوه ی نگه داشتن سر به هنگام سخنرانی نیز تاثیر گذار هست چنانچه چانه ی خود را کمی به سمت بالا حین صحبت کردن قرار دهید پژواک صدای شما بهتر به سمع می رسد، هم چنین هنگامی که شانه ها را به اصطلاح قوز کرده و کمر خود را صاف نتوانید نگه دارید تن صدای شما ضعیف و مقداری زیادی از قدرت صدایتان کاسته خواهد شد.

آب

پرآب نگه داشتن سلول های بدنتان بسیار به کیفیت صدای شما کمک خواهد کرد. خانم کیت همچنین می گوید: هنگامی که در طول روز به جای آب از نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه استفاده می کنید مطمئن باشید تارهای صوتی تان از رطوبت ایده آل برخوردار نمی شوند.
او می گوید به دلیل ارتعاشات سریعی که تارهای صوتی درانسان دارند انعطاف پذیری آنها بسیار اهمیت خواهد داشت تارهای صوتی در بانوان ارتعاشی متوسط ۲۰۰ بار در ثانیه و برای آقایان حدودا ۱۲۰ بار در ثانیه دارند.

به تن صدا دقت کنید

شوارتز می گوید: صداهایی که دارای فرکانس بالا و تو دماغی هستند ممکن است دلیل بر عصبی یا اعتماد به نفس پایین شنونده باشد. استفاده صحیح از فرکانس درست صدا به شما این توانایی را خواهد داد که ارتباط بهتر و موثرتری با مخاطب برقرار نمایید. برای یافتن بهترین فرکانس صدای خود این تمرین جالبی می تواند باشد: هنگام گفتن واژه ی” آها” به دوستتان، هنگامی که می خواهید به سوال او” بله” بگویید با چه فرکانسی، صحبت می کنید؟

شوارتز می گوید: فرکانس صدای شما، باید در بخش اول، کلمه ی” آها ” یکی باشد. این بهترین تست، برای یافتن فرکانس مطلوب شماست.

از فریاد کشیدن اجتناب کنید

هیچ گاه برای تشویق دوست خود در یک تیم یا همایش به هیچ وجه از داد زدن شدید استفاده نکنید، زیرا آسیب جدی به تارهای صوتی خود وارد می کنید و گاهی اتفاق افتاده که به هنگام فریاد زدن تارهای صوتی دچار گره شود، در این صورت هیچ گاه تن صدا به حالت اولیه برنمیگردد و انعطاف آنها ازبین خواهد رفت.

1 نظر
  1. مهدیس می گوید

    ممنونم بابت توضیحاتتون عالی بود

    ۰

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.