دوره پرمخاطب موفقیت ( کارشناس جذب شوید )
اطلاعات بیشتر و ثبت نام

مدیریت موثر: درون‌ گراها در مقابل برون‌ گراها

introvert-extravert 

برای انجام یک پروژه کاری، چطور باید شخصیت‌ های متفاوت را مدیریت کنید؟ نحوه برخورد با شخصیت های متفاوت به چه نحوی می باشد؟

یک محل‌ کار همیشه پر از انواع و اقام شخصیت‌ هاست. همه جور کارمند باید با هم کار کنند و از‌ آنها انتظار می‌ رود که بتوانند برای رسیدن به یک هدف مشترک با تفاوت‌ های فردی همدیگر کنار بیایند. اما اخلاقیات، هنجارهای فرهنگی و خلق و خو می‌ تواند گاهی موجب اختلاف شود. 

اجازه بدهید اول کمی درمورد خلق‌ و خو صحبت کنیم.

همه کارمندان را می‌ توان به دو گروه تقسیم کرد: درون‌ گراها و برون‌ گراها. هرکدام از این گروه‌ ها به طور کاملاً متفاوتی در محل‌ کار ارتباط برقرار می‌ کنند. یکی برای رهبری گزینه بهتری نسبت به آن یکی است اما آیا همیشه می‌ توان آنها را تشخیص داد؟

در زیر به خصوصیات اخلاقی بیشتر برون‌ گراها اشاره می‌ کنیم:

– به نظر می‌ آید هیچکس برای آنها غریبه نیست. هرکسی می‌ تواند یک مشتری احتمالی آنها باشد، یا بالاتر از این، یک دوست احتمالی.

– برای هر کاری که پیشنهاد می‌ شود، داوطلب می‌ شوند. اینها کارمندانی هستند که در آنِ واحد روی چند پروژه کار می‌ کنند، حتی اگر پروژه‌ ها وجه اشتراک کمی با همه داشته باشند.

– با هرکسی که بخواهد ارتباط اجتماعی ایجاد می‌ کنند. وارد همه بحث‌ ها می‌ شوند و معمولاً مدیران اجتماعی بخش‌ های مختلف شرکت‌ ها هستند.

به نظر می‌ رسد برون‌ گراها افرادی شدیداً اجتماعی و فعال هستند، اینطور نیست؟ بله، می‌ توانند اینطور باشند اما آنها هم نقاطی منفی دارند.

برای مشتری‌ هایی که ترجیح می‌ دهند فقط در حیطه کاری باقی بمانند، از نظر احساسی کمی سلطه‌ گر به نظر می‌ رسند. چنین مدیری باید این اخلاق خود را براساس نیازهای مشتری، تعدیل کند.

– وقتی می‌ خواهند روی دیگران تأثیر بگذارند یا با تعهد بیش از اندازه، حقانیت خود را ثابت کنند، ممکن است دچار خستگی مفرط شوند. چنین مدیری باید حفظ تعادل و «نه» گفتن را یاد بگیرد. 

– ممکن است با کارمندان و مشتریان رفتاری زیادی دوستانه و صمیمی پیدا کند. اگر چنین مدیری بخواهد احترام خود را پیش همه حفظ کند، باید مرزهای ارتباطی درست داشته باشد.

ویژگی های افراد درون گرا و برون گرا

– آنها معمولاً ترجیح می‌ دهند در خلوت کار کنند. اگر کسی مزاحم کارشان شود معمولاً عصبانی می‌ شوند.

– آنها زندگی دیگران را درک کرده اما وارد بحث‌ های اجتماعی نمی‌ شوند. به ندرت در جمع‌ هایی که صحبت کاری نیست، دیده می‌ شوند.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۲۷

– قبل از اینکه وارد کاری شوند، صبر می‌‌ کنند تا اگر کس دیگری آن پروژه را قبول نکرد وارد آن شوند.

به نظر می‌ رسد درون‌ گراها نتوانند مدیران خوبی باشند، نه؟ اینطور نیست می‌ توانند، اما باید اینطور به آن نگاه کنیم:

– آنها می‌ توانند قدرت تمرکز و حل مشکل بسیار بالایی داشته باشند. وقتی چنین مدیری برنامه‌ ای ارائه می‌ کند، آن برنامه‌ قطعاً کاملاً تفصیلی و فکرشده خواهد بود.

– آنها می‌ توانند بعنوان یک سیاستمدار رفتار کنند و رفتارها را از دور بررسی کنند. چنین مدیری معمولاً بدون اینکه خود را از نظر احساسی درگیر کند، می‌ تواند دیدگاه‌ های متفاوت را توضیح دهد.

– آنها دقیقاً به این دلیل که خودشان را به جلو هل نمی‌ دهند، می‌ توانند مدیران مؤثری باشند. آنها دیدی واقعبینانه به توانایی‌ های خود دارند و برای پیش بردن یک پروژه به اندازه کافی صبورند.

البته اینها فقط خصوصیات ظاهری درون‌ گراها و برون‌ گراها بود. هر دو این خصوصیات را شاید بتوان در هر دو گروه دید. 

اما واقعاً شخصیت اصلی درون‌ گراها و برون‌ گراها چیست؟ خیلی ساده است. فرد برون‌ گرا از بودن با دیگران انرژی می‌ گیرد و فرد درون‌ گرا از تنها بودن.

همه کارمندان، با هر خصوصیات اخلاقی، شایسته احترام‌ اند. اگر رفتارها و گرایشات اخلاقی آنها را بشناسیم، ممکن است متوجه شویم که قبلاً درمورد آن فرد اشتباه می‌ کرده‌ ایم. خیلی از افراد درون‌ گرا یاد گرفته‌ اند که چطور در بعضی موقعیت‌ های خاص مثل برون‌ گراها رفتار کنند و برعکس.

introvert-extrovert-logo

در زیر توصیه‌ هایی برای داشتن رویکردی مؤثر نسبت به هرکدام از این گروه‌ های شخصیتی آورده‌ ایم:

تفاوت افراد درون گرا و برون گرا

– فرد درون‌ گرا معمولاً ترجیح می‌ دهد نیم ساعت اول روز کاری خود را به تنهایی صرف برنامه‌ ریزی برای آن روز خود کند. این فرصت تنهایی را به او بدهیم یا تشویقش کنیم در صورت لزوم روی در اتاقش تابلو «مزاحم نشوید» نصب کند!

– فرد برون‌ گرا معمولاً روز کاری خود را با دیدن دیگران شروع می‌ کند. وقتی بتواند نظرات دیگران را هم به دست آورد، روزش را با بازده بیشتری شروع خواهد کرد. جلسات طوفان فکری برای او تنظیم کنید یا تشویقش کنیم در صورت لزوم با افراد دیگر صحبت کند.

– وقتی درمورد نظرات افراد سؤال به طور عمومی می‌ شود، فرد درون‌ گرا برای بیان ایده‌ های خود چندان راحت نیست. اگر می‌ دانیم پیشنهاداتی دارد، از او به صورت شخصی سؤال کنیم.

– فرد برون‌ گرا دوست دارد بلافاصله درمورد همه جزئیات برنامه خود توضیح دهد. از ایده‌ های خوب او در جلسه قدردانی کنیم اما اجازه ندهیم اشتیاق بیش از حدش، نظم جلسه را بر هم بریزد.

آخر اینکه، درون‌ گراها و برون‌ گراها را تشویق کنیم که با هم کار کنند. شاید بعضی وقت‌ ها برایشان ناراحت‌ کننده باشد اما هرکدام از آنها توانایی‌ هایی دارد که می‌ تواند پیشرفت کاری آن یکی را ارتقاء دهد. 

7 نظر
 1. سمانه می گوید

  سلام جناب شریفی .خیلی خوشحالم که توسط یکی از دوستان عزیزم با کانال شما اشنا شدم و صد افسوس که اول سال با کانال اشنا نشدم که بتوانم در دوره کارشناسی نه ماهه شرکت کنم.تمام فایلهای کانال را یکی یکی و با دقت گوش میدهم و حتی فایلهایی که حالم رابهتر میکند چندین بار گوش میدهم.بازی فراوانی را شروع کرده ام و در روز هفتم جذب مالی کوچکی داشته ام.من یک زن سرپرست خانوار هستم.نمایندگی بیمه دارم.بعلت مسائل مالی که دارم از چند بانک وام گرفتم و از سال گذشته با تغییر سیاستهای شرکت بیمه توان پرداخت وامها را ندارم.و هم اکنون بانکها مرا تهدید به اجرا گذاشتن چک ضامنین میکند.با توجه به اینکه مطلقه هستم از هر کسی نمیتوانم کمک بگیرم،چون هربار که کمک خواستم به شخصیتم توهین شد.جناب شریفی خواهش میکنم کمکم کنید تا بتوانم هر چه زودتر بدهی های بانکی و شخصی ام را بپردازم با توجه به اینکه در فشار بدی هستم.خواهش میکنم کمکم کنید تا بتوانم زندگی ام را تغییر دهم.و رفاه کامل را برای خودم ودخترم جذب کنم.

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای انجام امور ثبت نامی به آیدی تلگرامی زیر پیام بدید
   Mrjanpanah@
   موفق باشید.

 2. فاطمه سادات می گوید

  ســــــلام جناب آقای شــریفی
  اول اینکه لطفن دوره کارشناسی جذب رو کامل معرفی کنید و بگید از کی شروع ثبت نام میشه

  دوم اینکه آرزوی من اینه که مستقل از خانواده شوهرم زندگی کنم در حالیکه شوهرم و تمام خانوادش نمیخان و نمیذارن جداشیم میشه بگید من چکار کنم تا منو همسرم یه خونه جدا از خانوادش بخریم ـ خانوادش همیشه رو اعصابه منن نمیدونم چه کنم

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای انجام امور ثبت نامی به آیدی تلگرامی زیر پیام بدید
   Mrjanpanah@
   موفق باشید.

 3. رويا می گوید

  سلام آقای شریفی وقتتون بخیر
  متشکرم
  من از حضورتون دو سوال دارم لطفا راهنماییم کنید
  جناب شریفی من فایل سوالات رگباری رو گوش کردم اما متاسفانه خیلی نفهمیدم
  جناب شریفی وقتی خواسته ای هست گفته بودید باید مثبت و تحقق یافته در نظر بگیرم ولی سوالات رگباری اگه اینطوری بشه اگه اونطوری بشه پس این حس رو دارم که محقق نشده
  میشه لطفا کمی بیشتر توضیح بدید

  مورد دوم : شرمنده میشه لطف کنید مبحث ارتعاش رو بیشتر توضیح بدید یعنی خواهش میکنم کمی بیشتر برامون بازش کنید لطفا

  من شدیدا متقاضی شرکت در دوره هاتون هستم
  میشه لطفا در این مورد منو راهنمایی کنید

  متشکرم
  خیلی بزرگوارید

  1. پرورش افکار می گوید

   سلام

   در این فایل سوالتون را پاسخ دادم

   https://telegram.me/parvareshejazb/341

 4. ahdiye عهدیه می گوید

  با سلام خدمت استاد شریفی که حقیقتا شریف هستند ممنون از راهنماییهای خوبتان و سپاس که دانش خوب و مفید خود را به رایگان در اختیار ما قرار میدهید. به نظرم آمد این مطلب کمی کلی است ای کاش کمی جزیی تر بررسی می شد. مجدداً از شما استاد دلسوز و گرانقدر سپاسگزارم. خدایتان خیر دهاد.

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.