9 نکته برای گرفتن تصمیم درست در زندگی و اجرایی کردن آن

43

مهارت های تصمیم گیری و اجرایی کردن آنها

وقتی دانشمندان علوم اعصاب فعالیت مغز را در طول یک آزمایش تصمیم گیری ساده بررسی کردند، متوجه شدند که افراد معمولاً ۱۰ ثانیه قبل از اینکه آگاه شوند تصمیم گرفته اند، تصمیم می گیرند.
ما هنوز هم همان مغز عصر حجری پیشینیانمان، حجمی از احساسات، خاطرات ناقص و یک محدوده توجه کوتاه را داریم. مغز ما هیچوقت همه حقایق برای گرفتن تصمیم “ایده آل” را در خود نداشته و ندارد.
از اینجا داستان بدتر میشود. حتی گاهی بدون اینکه بدانیم تصمیم می گیریم.

چطور می توانیم امیدوار باشیم که تصمیم درست گرفته ایم؟

در واقعیت وضعیت به این بدی نیست، ما هر روز تصمیماتی در زندگیمان می گیریم. دنیا تغییر میکند و احساس می کنیم که کنترل آن را به دست داریم.
خوشبختانه علم اعصاب و روان ما را از نواقص و کمبودهای مغز انسان آگاه کرده است. با دانستن این ضعف ها، می توانیم از یک استراتژی ساده برای غلبه بر آنها استفاده کنیم.

۱-  به غریزه خود توجه کنیم اما اجازه ندهیم بر ما ریاست کند.

ما به یک دلیل غرایزمان را رشد داده‌ ایم. آنها واقعاً خوب عمل می کنند. توانایی گرفتن یک تصمیم سریع برای پیشینیان عصر حجری ما می توانست تفاوت خورده شدن توسط یک ببر وحشی یا شکار آن ببر باشد.
اما اخیراً با چند ببر رو به‌ رو شده‌ اید؟ واقعیت این است که در این عصر دیگر نیازی به اینگونه تصمیمات سریع نیست. اما باز هم نمی توانید دست از گرفتن این تصمیمات برداریم. با آن مقابله نکنیم اما به آن هم بسنده نکنیم. از خودمان بپرسیم “چرا این فکر را کردم؟” یا “چرا چنین احساسی داشتم؟”

۲- گزینه‌هایمان را لیست کنیم.

مغز قدرتمندترین کامپیوتر موجود است اما قادر به انجام چند کار همزمان نیست. دشوار است که بیشتر از ۷ فکر مختلف را در یک زمان در ذهنمان داشته باشیم و غیرممکن است که بتوانیم روی دو مورد از آن به طور همزمان تمرکز کنید. دلیل اینکه وقتی موقع رانندگی با تلفن‌ همراه صحبت میکنیم، تصادف نکرده و ماشینمان را داغان نمی کنیم این است که می توانیم خیلی سریع تمرکز روی کارها را تغییر دهیم. اما خیلی کندتر و بی دقت تر از زمانیکه هر کدام را به تنهایی انجام می دادیم. برای تصمیمی که می خواهیم بگیریم، همه انتخاب ها و گزینه های موجود را لیست کنیم، آن را بیرون ذهنمان بکشانیم و زمانی را به بررسی هر کدام به تنهایی اختصاص دهیم.

۳- سوالات را بازنویسی کنیم.

می دانید برای اینکه یک دانشمند تمام عیار باشید به چه چیزی لازم است؟ گرفتن نمرات عالی یا به خاطر سپردن چیزها کافی نیست. مهم این است که سوالات درست بپرسیم. هر مشکلی که داریم، سعی کنیم آن را به سه یا چهار شکل مختلف بنویسیم. اینکه خودمان را مجبور کنیم به طرق مختلف به آن مشکل نگاه و فکر کنیم بتوانیم راهکارهای متفاوتی نیز پیدا کنیم.

۴- تاریخ را پیش بینی کنیم.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۶۷

حافظه ما آنقدرها که تصور می کنیم خوب نیست و درنتیجه یادمان نمی ماند که چقدر ممکن است بد باشد. همین حافظه های انتخابی است که باعث میشود یادمان بماند امروز با چه کسی حرف زدیم اما یادمان نیاید که چهارشنبه هفته پیش صبحانه چه خوردیم.
استفاده از تاریخ برای گرفتن تصمیم نیازمند این است که به خاطر بیاوریم دفعه قبلی که در موقعیتی مشابه بودیم چه اتفاقی افتاد. کند پیش برویم و خاطره مان را خوب بررسی کنیم. نباید فقط پیروزی هایمان را به خاطر سپرده باشیم و شکست ها را فراموش کرده باشیم.

۵- به خاطر داشته باشیم که زمان طرف ماست.

سعی کنیم خودمان را از احساسات آن لحظه دور کنیم. البته انجام فوری این کار غیرممکن است اما بهترین راهکار این است که بین زمان حال و زمانی که میخواهیم تصمیم بگیریم کمی فاصله بیندازیم.

۶- این را یک آزمایش ببینیم.

مغز انسان جداشده نیست. برای عمل کردن در موقعیت های اجتماعی با همتایان خود طراحی شده است. حاصل آن این است که زمان و انرژی زیادی را برای کار گروهی و رابطه با دوستانمان صرف می کنیم. تصور کنیم که قرار است برای تصمیمی که می گیریم به ما نمره بدهند و اتوماتیک وار توجه بیشتری به آن می کنیم. بنویسیم که چرا چنین تصمیمی گرفتیم و بعد فکر کنیم: “این یک امتحان است. من از پس آن برمی آیم و فرصت دیگری برای تغییر آن ندارم. بقیه قرار است تصمیم من را ببینند و به آن نمره بدهند”. اینکار باعث میشود بیشتر به چرای تصمیمی که می گیریم فکر کنیم و برنامه ها و دیدگاه های ضعیف را کنار بگذاریم.

۷- دانش عمومی نیست.

زمان‌ های “فراموش شده” را پیدا کنیم و ببینیم چرا آنطور بوده است. همه می دانند که نباید بعد از غذا خوردن شنا کرد اما چرا؟ برای همه همینطور است؟ تصوراتمان را زیر سوال ببریم و قضاوت کنیم آیا درمورد ما هم صدق خواهد کرد یا خیر.

۸- تصمیم را بگیریم.

آیا می خواهید درمورد وضعیت شغلیتان تصمیم بگیرید یا اینکه چه مارک پنیری را برای صبحانه بخورید؟ همه تصمیمات برابر نیستند پس وقتمان را تلف نکنیم. لازم نیست برای هر وعده صبحانه قدم ۱ تا ۹ را دنبال کنیم.

۹- تصمیم را عملی کنیم.

می توانیم تا بی نهایت تصمیمی که گرفته ایم را دوباره و دوباره تحلیل و بررسی کنیم. اما بالاخره باید یکجا آن را متوقف کنیم. آن را واقعی کنیم، یادداشتش کنیم. وقتی تصمیم مان بیرون از مغزمان و به دنیای واقعی آمد، مغزمان از بررسی گزینه های مختلف دست کشیده و سراغ کار بعدی میرود.
یادمان باشد چشم انداز مغز ما محل منطقی نیست. ما حتی نباید مغزمان را وادار به دنبال کردن قدم ۱ تا ۹ کنیم. بهترین تصمیمی که می توانیم اینجا بگیریم این است که فقط قدم هایی که دوست داریم را دنبال کنیم، آن هم با هر ترتیبی که دوست داشتیم. هر کاری که می کنیم، رمز گرفتن بهترین تصمیمات در زندگی این است که بخواهیم.

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.