آیا میدانید برای رسیدن به خوشبختی چه باید کرد (قانون جذب)

38

 

چه می‌ خواهیم؟
یک کار خوب؟
یک رابطه عاشقانه بادوام؟
سفر یک ساله در اقیانوس آرام در کشتی مجلل خودمان؟
یا فقط بهتر کنار آمدن با خودمان؟

راههای رسیدن به خوشبختی

شاید یک یا چند مورد از اینها را در زندگی بخواهیم. اما جدای همه اینها و خیلی آرزوهای دیگر، همیشه آرزوی رسیدن به خوشبختی وجود دارد.

یک راه عالی برای پیدا کردن نکات مفید و امتحان‌ شده این است که به عقب بازگردیم. به تاریخ نگاه کنیم. ایده‌ هایی را پیدا کنیم که طی چند هزار سال گذشته بارها و بارها امتحان شده است. در زیر به ۷ مورد از این نکات اشاره می‌ کنیم.

۱- انتخاب با شماست

اکثر افراد به همان اندازه که ذهن خود را برای شاد بودن آماده می‌ کنند، شاد هستند.          آبراهان لینکلن (Abraham Lincoln)
برای ساختن یک زندگی شاد، به چیزهای زیادی نیاز نیست؛ همه چیز در خودتان است، در طرز فکر خودتان.   مارکوس آرلیوس آنتونیوس (Marcus Aurelius Antoninus)
دنیای آدم‌ های شاد از دنیای آدم‌ های ناشاد متفاوت است.         لودویگ ویتگن‌اشتاین (Luwig Wittgenstein)

اینکه خودمان و دنیایمان را چطور می‌ بینیم، انتخاب‌ ها و عادت‌ های آگاهانه ما هستند. عینکی که برای نگاه کردن به همه چیز به چشم می‌ زنیم، نحوه تفسیر ما از اتفاقات را رقم میزند. و بنابراین با این تفسیرهاست که عمل می‌ کنیم. و همه اینها زندگی ما را می‌‌ سازد.

می‌ توانیم تصمیم بگیریم که در چیزهای خیلی کوچک زندگی شادی و خوشبختی را ببینیم. می‌ توانیم انتخاب کنیم که همه اتفاقات را به طریقی مثبت تحلیل کنیم.
و انتخاب‌ های ما مقدار شادی که در زندگی پیدا و ایجاد می‌ کنیم را تعیین می‌ کند.

۲- به امروز فکر کنیم، نه دیروز و نه فردا

وقتی یک در خوشبختی بسته می‌ شود، در دیگری به رویمان باز می‌ شود، اما معمولاً ما آنقدر به آن در بسته چشم می‌ دوزیم که در جدیدی که باز شده است را نمی‌ بینیم.    هلن کلر (Helen Keller)
نادان خوشبختی را در دوردست‌ ها می‌ جوید، دانا آن را زیر پای خود می‌ رویاند.     جیمز اوپنهایم (James Oppenheim)

شما فقط امروز را دارید. فقط همین امروز را. دیروز خاطره‌ ای بیش نیست و نمی‌ توانیم تغییرش دهیم. فردا خیالی بیش در ذهنمان نیست. سعی کنیم بیشتر در زمان حال زندگی کنیم، در همین امروز. نگران آینده و گذشته‌ مان نباشیم. درغیراینصورت بخش مهمی از شادی و خوشبختی را که همین الان در اختیارمان است از دست می‌ دهیم.

۳- قدرشناسی را فراموش نکنیم

انسان‌ ها عاشق شمردن مشکلاتشان هستند اما لذت‌ هایشان را نمی‌ شمارند. اگر آنها را هم می‌ شمردند می‌ فهمیدند که به اندازه کافی از زندگی لذت برده‌ اند.      فئودور داستایوفسکی (Fyodor Dostoevsky)

ما معمولاً فراموش می‌ کنیم که خوشبختی درنتیجه به دست آوردن چیزی که نداریم، به دست نمی‌ آید، بلکه از تشخیص و قدردانی بابت چیزهایی که داریم به وجود می‌ آید.      فردریک کونیگ (Fredrick Keonig)

باید قدردان کسانی باشیم که شادمان می‌ کنند، آنها باغبانان مهربانی هستند که روحمان را شکوفا می‌ سازند.    مارسل پروست (Marcel Proust)

یکی از ساده‌ ترین و سریع‌ ترین راه‌ های تبدیل روحیه منفی به مثبت، قدرشناسی و شکرگزاری است.

چند چیزی که می‌ توانیم بخاطر آن خدا را شکر کنیم و قدردان باشیم عبارتند از: نور خورشید و هوا. سقفی که بالای سرمان است؛ سلامتی‌ مان، یک برنامه تلویزیونی خوب؛ یک فیلم یا آهنگ زیبا. دوستان و خانواده‌ مان، همکارانمان و …

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۰۸

یک دقیقه امتحان کنیم و ببینیم چه تأثیر خوبی بر احساسمان خواهد داشت. با شکرگزاری و قدرشناسی از دنیای اطرافمان احساس فوق‌ العاده‌ ای پیدا می‌ کنیم و روحیه افرادیکه از آنها قدرشناسی می‌ کنیم نیز عالی می‌ شود.

۴- به فردی دیگر کمک کنیم به خوشبختی برسد

از آنجاکه با لذت دادن به دیگران لذت بیشتری می‌ بریم، باید تلاش بیشتری برای شاد کردن دیگران به کار گیریم.     النور روزولت (Eleanor Roosevelt)
هزاران شمع را می‌ توان با یک شمع روشن کرد بدون اینکه زندگی آن شمع کوتاهتر شود. تقسیم خوشبختی هیچوقت از آن کم نمی‌ کند.     بودا (Buddha)

اگر می‌ خواهیم برای یک ساعت خوشبخت باشیم، چرت بزنیم.
اگر می‌ خواهیم یک روز خوشبخت باشیم، به ماهیگیری برویم.
اگر می‌ خواهیم یک سال خوشبخت باشیم، پول ارث ببریم.
اگر می‌ خواهیم همه عمر خوشبخت باشیم، به یک نفر کمک کنیم.   ضرب‌ المثل چینی

خوشبختی مانند یک بوسه است. برای اینکه از آن لذت ببرید باید آن را با کسی سهیم باشیم.       برنارد ملتزر (Bernard Meltzer)

مطمئناً این یکی از متداول‌ ترین باورهای موجود درمورد خوشبختی است. شاید کلیشه‌ ای به نظر برسد اما خیلی خوب عمل می‌ کند. وقتی باعث خوشبختی و خوشحالی فردی دیگر می‌ شود مثلاً با کمک کردن به او در کاری، می‌ توانیم آن را حس کنیم، ببینیم و بشنویم. و آن احساس شادی و خوشبختی دوباره به سمت خودمان جریان می‌ یابد. بعد تازه کلی اعتماد‌ به‌ نفس پیدا می‌ کنیم که توانسته‌ ایم کسی را شاد کنیم. و بخاطر عمل متقابل، این امکان وجود دارد که آن فرد هم برای شاد و خوشبخت کردن ما تلاش کند.

۵- چند مورد از آرزوها و خواسته‌ های کم‌ ارزش‌تر خود را فراموش کنیم

اگر می‌ خواهیم فردی را شاد کنیم، نباید به دارایی‌ های او اضافه کنیم، از خواسته‌ هایش کم کنیم.      اپیکور (Epicurus)

هیچوقت نمی‌ توانیم از چیزهایی که لازم نداریم به اندازه‌ ای به دست آوریم که شادمان کند.     اریک هوفر (Eric Hoffer)

غنی‌ ترین کسی است که لذت‌ های ارزان‌ تری دارد.      هنری دیوید تورو (Henry David Thoreau)

اگر به جای بیشتر و بیشتر و بیشتر، کمتر بخواهیم، احتمال برآورده شدن خواسته‌ ها و آرزوهایمان بیشتر خواهد شد. و اگر چند مورد از این خواسته‌ هایی که خیلی برایمان مهم نیستند را دور بریزیم مطمئناً احساس استرس و نگرانی کمتری هم خواهیم داشت. زندگی برایمان آرامتر و بهتر می‌ شود و از روزمان لذت بیشتری می‌ بریم و متوجه می‌ شویم که خوشبختی همان موقع هم در زندگیمان وجود دارد.

۶- کارهایی را انجام دهیم که دوست داریم

موفقیت کلید خوشبختی نیست. خوشبختی کلید موفقیت است. اگر کاری که انجام می‌ دهیم را دوست داشته باشیم، موفق خواهیم شد.    آلبرت شوایتزر (Albert Schweitzer)

خوشبختی در داشتن پول نیست؛ در لذت به دست آوردن و تلاش خلاقانه است.       فرانکلین دی. روزولت (Franklin D. Roosevelt)

کاملاً بدیهی است. اما خیلی راحت ممکن است در دام انجام کاری که دوست نداریم بیفتیم و ندرتاً پیش بیاید که کارهایی را انجام دهیم که واقعاً دوست داریم. شاید نتوانیم خودمان کاری که الان باید انجام دهیم یا چند ساعت در روز یا هفته مجبوری انجام دهیم را انتخاب کنیم اما همیشه قدرت انتخاب داریم. همیشه زمان داریم. انتخاب با خودمان است.

۷- حداقل کاری انجام دهیم

عمل همیشه با خوشبختی همراه نیست اما هیچ خوشبختی بدون عمل به دست نمی‌ آید.      بنجامین دیزرائلی (Benjamin Disraeli)

بیست سال دیگر بخاطر کارهایی که انجام ندادیم ناامیدتر خواهیم بود تا نسبت به کارهایی که انجام دادیم. پس کشتی زندگی‌ مان را از منطقه امن بیرون بیاوریم و به اکتشاف و خیال در دریای زندگی برویم.      مارک تواین

یکی از بهترین راهها برای نرسیدن به خوشبختی این است که خودمان را عقب نگه داریم و هیچ کاری نکنیم. همیشه وارد عمل شدن آسان نیست، ممکن است ترسناک و سخت باشد. اما اگر وارد عمل نشویم، خیلی چیزها را از دست خواهیم داد؛ مثل خیلی از لحظاتی که می‌ توانیم با آدم‌ های مختلف بگذرانیم و خیلی تجربیاتی که می‌ تواند خوشبختی زیادی برایمان به ارمغان آورد.

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.