امواج ذهنی (سابلیمینال) و نقدی بر تاثیر گذاری آن

امواج مغزی

 

امواج ذهنی

– البته نام اصلی این پدیده سابلیمینال یا محرک‌های زیر استانه است که در ایران به نام امواج ذهنی معروف شده است.

 

امواج ذهنی یا محرک‌های زیرآستانه‌ای (در انگلیسی Subliminal stimuli) در تقابل با محرک‌های فراآستانه‌ای به هرگونه محرک حسی که پایین‌تر از آستانه مطلق فردی برای ادراک آگاهانه باشد اطلاق می‌گردد. مفهوم ادراک زیرآستانه‌ای از این‌رو شایان توجه است که می‌گوید اندیشه، احساسات و رفتار مردم متأثر از محرکی است که علیرغم عدم آگاهی از آن، ادراک می‌گردد. این پدیده ابتدا در سال ۱۸۹۷ مطرح شد، ولی در ۱۹۵۷ جستار «امواج ذهنی»، هنگامی که آگهی‌سازان و چیره‌دستان وادی تبلیغات، ادعای کاربرد بالقوه آن‌را در تحریک خریداران مطرح ساختند، به گفتمانی جنجالی بدل شد. این در حالیست که

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۲۶

پژوهش‌های علمی متعاقب، از سنجش بیشتر این ادعاهای بازاریابی، در غیاب یک اثر دارونمایی صِرف، برای رسیدن به نتایجی درخور اعتماد، ناتوان بوده‌اند.

 

محتویات

 • ۱ انواع امواج ذهنی

  • ۱.۱ دیداری(پنهان کردن عکس در فریم های فیلم)
  • ۱.۲ شنیداری
 • ۲ تاریخچه امواج ذهنی
 • ۳ استفاده از پیام‌های زیرآستانه‌ای در سینما
 • ۴ اثر گذاری
 • ۵ منابع
 • ۶ جستارهای وابسته
 • ۷ مطالعه بیشتر

 

انواع امواج ذهنی

 

محرک‌های زیراستانه‌ای را به دو شکل دیداری و شنیداری طبقه‌بندی می‌کنند.

 

امواج ذهنی دیداری(پنهان کردن عکس در فریم های فیلم)

 

امواج ذهنی دیداری تصاویری‌اند که زودتر از دریافت بیننده از جلو چشمش عبور می‌کنند یا اینکه به‌صورت نهانی در نگاره‌ای گنجانده شده‌اند. ادعا می‌شود این‌گونه تصاویر در ناخودآگاه بیننده تأثیر می‌کنند.

 

امواج ذهنی شنیداری (revercing یا برگردان موسیقی…)

 

امواج ذهنی شنیداری پیام‌هایی‌اند که با بلندایی آرامتر از آستانه شنوایی فرد نجوا می‌شوند یا اینکه به‌صورت برگردان در فرایندی با نام «وارون‌نگاری» به گوش شنونده می‌رسند. ادعا می‌شود این پیام‌ها در ناخودآگاه شنونده تأثیر می‌کنند. مثلاً در سال ۱۹۸۸ قاتل زنجیره‌ای ریچارد رامیرز، در دادرسی‌اش چنین اظهار داشت که موسیقی گروه ای‌سی/دی‌سی و به‌ویژه آهنگ «ولگرد شب» از آلبوم شاهراهی به‌سوی دوزخ الهام‌بخش او برای ارتکاب جنایت بوده‌است.[۲] دیوید جان اوتس، یکی از بنیان‌گزاران نظریه برگردان گفتار مدعی شد آهنگ «شاهراهی به‌سوی دوزخ» در همان آلبوم، دربردارنده پیام‌های نهان‌سازی شده، «قانون منم»، «نام من ابلیس است» و «او ازآن دوزخ است» در برگردان خود است که ممکن است در برانگیختن قاتل مؤثر بوده باشند.

 

تاریخچه امواج ذهنی

 

دکتر ا. و. اسکریپچر مدیر آزمایشگاه بخش روانشناسی دانشگاه ییل در سال ۱۸۹۷ کتابی با نام روانشناسی نوین منتشر کرد که در آن برای نخستین بار به تشریح بنیادی پیام‌های زیرآستانه‌ای (امواج ذهنی) پرداخت.

از آن پس درمورد توانمندی پدیده ادراک زیرآستانه‌ای، ادعاهای بسیاری شنیده شده که شاید شناخته‌شده‌ترین آنها در سال ۱۹۵۷ ازسوی جیمز ویکاری یک فروشنده پژوهشگر مطرح گردیده است. او مدعی شد که در طول یک دوره شش هفته‌ای به ۴۵۶۹۹ مشتری در سینمایی واقع در فورت لی نیوجرسی در میان فیلم پیکنیک دو پیام تبلیغاتی نشان داده شده بود:

«گرسنه‌اید؟ پاپ‌کُرن بخورید» و «کوکاکولا بنوشید» که به گفته او در هر ۵ ثانیه یکبار به مدت سه‌هزارم ثانیه این پیام‌ها نمایش داده شده بودند. زمان آن پیام‌ها چنان کوتاه بودند که آنها هرگز آگاهانه ازسوی کسی دریافت نمی‌شدند، اما ویکاری ادعا کرد که در طول این دوره ۶ هفته‌ای با همه ‌آنکه مشتریان از پیام‌ها ناآگاه بودند، فروش پاپ‌کُرن، ۵۷٫۸% و فروش کوکاکولا، ۱۸٫۱% افزایش یافتند ویکاری اصطلاح «آگهی زیرآستانه‌ای» را برای نخستین‌بار به‌کار برد و آنگاه شرکت تبلیغاتی فرافکنی زیرآستانه‌ای را براساس آن آزمایش شش هفته‌ای بنیان نهاد.

او هرگز شرح تفصیلی از بررسی‌هایش منتشر نساخت و هیچ گواه مستقلی نیز در پشتیبانی ادعاهایش ارائه نشد. سرانجام در سال ۱۹۶۲،‌ او اقرار نمود که پژوهش نخست، ساختگی بوده و چیزی جز بستری به‌جهت بازاریابی نبوده است. شواهد نیز این اقرارها را تأیید نمودند. گرچه پیش از اعترافات ویکاری، ادعاهای او در کتاب راغبان پنهان اثر وینس پکارد ترویج شدند و جنجالی عمومی را در مورد تئوری توطئه دولتها و جریانات برای استفاده از این شیوه درجهت منافع خود، برپا نمودند. پرداختن به تبلیغات زیرآستانه‌ای در سال ۱۹۵۸ متعاقب این امر در بریتانیا و استرالیا و شبکه‌های رادیو-تلویزیونی امریکا ممنوع گردید.

در همان سال ویکاری آزمایشی را در تلویزیون کانادا ترتیب داد که در آن پیام «هم اکنون تلفن بزنید» را صدها بار بصورت سریع از نظر بینندگان می‌گذراند که البته هیچ نتیجه قابل توجهی را در افزودن تلفن‌های زده شده، دربر نداشت.

 

امواج ذهنی

ادعاهای دیگر درمورد تأثیر شگفت‌آور امواج ذهنی در سال ۱۹۷۳ توسط ویلسون برایان کی در کتاب‌هایش از جمله «اغوای زیرآستانه‌ای» و «بهره‌کشی جنسی رسانه‌ها» مطرح شد. کی در آن کتب ادعا نموده بود که برای اغوای مصرف کنندگان، گاهی از نمادها یا واژه‌های جنسی زیر آستانه استفاده می‌شود. به باور او، باهمه‌اینکه واژه‌های جاسازی شده، آگاهانه دریافت نمی‌گردند ولی ناآگاهانه درک شده و باعث فراخوانی برانگیختگی جنسی شده که فراورده را برای خریداران، جذاب‌تر می‌نمایند. اگر چه ادعاهای کی بسیار شناخته شده هستند، ولی هیچ مدرک مستقلی در پشتیبانی ادعای تأثیر چنین استفاده‌هایی یا حتی وجود داشتن آنها موجود نیست.

به هر صورت، نگرانی همگانی باعث شد تا انجمن صنفی ارتباطات امریکا (اف‌سی‌سی) در سال ۱۹۷۴ دست بکار شود و بیانیه‌ای صادر نماید که خط‌مشی آن براین پایه باشد که تبلیغات زیرآستانه‌ای «منافی منافع عمومی جامعه» بوده و به‌قصد فریب مردم می‌باشد.

 

در سال ۱۹۷۸ شبکه تلویزیونی KAKE-TV شهر ویچیتا در ایالت کانزاس امریکا از پلیس مجوز ویژه‌ای دریافت داشت تا امواج ذهنی را در گزارشی از قتل‌های زنجیره‌ای آن ایالت در کوششی برای به دام انداختن قاتل آن‌ها بگنجاند. پیام این امواج ذهنی شامل جمله «همین حالا به پلیس زنگ بزن» و همچنین نمایی از یک عینک بود. عینک نیز ازاین‌رو گنجانده شده بود که در زمان قتل قربانی، عینکی روی کمد او قرار گرفته بود و پلیس چنان می‌انگاشت که دیدن این عینک شاید حس ترحم قاتل را برانگیزد. این تلاش نافرجام بود و پلیس نیز موردی از افزایش تماس‌ها بعد از برنامه گزارش ننمود.

 

امواج ذهنی در گروه متال؟

در سال ۱۹۸۵ در نوادا دو مرد جوان با نام‌های جیمز ونس و ریموند بلکنپ ضمن پیمانی با یکدیگر برآن‌شدند تا همزمان خودکشی کنند. به‌هنگام شلیک گلوله، بلکنپ دردم جان باخت ولی ونس علیرغم ‌آنکه سخت آسیب دید زنده ماند. خانواده قربانیان بر آن باور بودند که گروه هوی متال انگلیسی، جوداس پریست در این ماجرا مقصر اصلی‌ است. پس در سال ۱۹۹۰، دادخواستی بر این ادعا فراهم آوردند که آلبوم سال ۱۹۷۸ جوداس پریست کلاس منقوش دربردارنده پیام‌های نهانی، شامل عبارت «انجامش بده» در لابلای آهنگ «بدست تو بهتره، بهتر از من»، و پیام‌های مختلف نهانی برگردان‌شده بوده که انگیزه اقدام قربانیان بوده است. پرونده از سوی قاضی به‌دلیل نبود شواهد کافی از جاسازی پیام‌های زیرآستانه‌ای در آهنگ‌ها، مختومه اعلام شد و قاضی پرونده نیز چنین اظهارداشت: پژوهش علمی ارائه شده ثابت نمی‌کند امواج ذهنی، حتی اگر ادراک هم شوند، دستمایه شکل‌گیری و سرعت‌بخشی اقدامی به این بزرگی شوند. عوامل دیگری جدای امواج ذهنی توجیه کننده رفتار درگذشتگان بوده اند اعضاء گروه جوداس پریست نیز گفتند که اگر می‌خواستند فرمان‌های زیرآستانه‌ای را در آهنگهایشان بگنجانند که موجب مرگ هواخواهانشان شود که این امر برخلاف اصل تولید می‌بود و آنها ترجیح می‌دهند فرمان «صفحه‌های بیشتری از ما بخرید» را بجای آن درون آهنگ‌هایشان وارد سازند.

 

امواج ذهنی در کمپین تبلیغاتی

در کمپین تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ آمریکا، در یک فعالیت تبلیغاتی تلویزیونی برای نامزد جمهوریخواه، جورج بوش واژه (دیوانسالاران (BUREAUCRATS) (و گاهی بخشی از آن در پشت‌زمینه تصویر نمایش داده می‌شد که در یک فریم آن فقط بخش انتهایی واژه یعنی RATS به‌معنی موش‌ها در کادر دیده می‌شد. انجمن صنفی ارتباطات امریکا (اف‌سی‌سی) مسأله را بررسی نمود، ولی برای این پرونده هرگز کیفرخواستی صادر نشد.

 

استفاده از امواج ذهنی در سینما

 

همزمان با بیش‌انگاری پیامدهای امواج ذهنی در فرهنگ عامه، به‌کارگیری تصاویر زیرآستانه‌ای در صنعت سینما نیز گسترش یافت. نخستین کاربرد شناخته‌شده شاید در فیلم ترسناک جن‌گیر (محصول ۱۹۷۴) برای بهره‌گیری از تصویر زیرآستانه‌ای دلهره‌آور و درعین‌حال کارساز شیطان سپیدچهره (کاپتان هاودی) که در کابوس پدر کاراس برای چند ثانیه پدیدار می‌شود، بوده است.

 

در فیلم باشگاه مبارزه (محصول ۱۹۹۹) نیز از این شگرد بارها در سکانس‌های ماقبل ملاقات شخصیت اصلی فیلم با تایلر دردن دیگر شخصیت عمده فیلم با بازی برد پیت استفاده شد. کارگردان دیوید فینچر حضور تایلر را در فریم‌هایی برای اثربخشی زیرآستانه‌ای گنجانید (در دقایق ۳:۵۷، ۶:۰۴، ۷:۱۵ و ۱۲:۰۶) وی درباب این کاربرد چنین گفته است: «قهرمان فیلم درحال آفرینش تایلر دردن در ذهن خویش است، چنانچه در این دوره زمانی تایلر تنها در دامنه ذهن هشیارش نقش بسته است. خود این شگرد، در جایی در فیلم هم توسط تایلر به‌کار گرفته می‌شود. بدین ترتیب که او فریم‌هایی از تصاویر مستهجن را لابه‌لای یک فیلم کودکان می‌گنجاند که پس از نمایش باعث آزردگی و در نتیجه گریستن ناخودآگاه آنان می‌شود. شوخی‌ای که توسط کارگردان در بخش پایانی خود فیلم هم به‌کار گرفته شده‌ است.

در فیلم کلوورفیلد (محصول ۲۰۰۸)، می‌توان سه مورد از امواج ذهنی را در بخش‌های مختلف فیلم، به‌هنگام پخش تصویر مشاهده نمود. عکسها در حقیقت فریم‌هایی از فیلم‌های کلاسیک هیولایی چون کینگ کونگ هستند. در گوشه سمت راست بالای پوستر فیلم نیز در ابری برفراز مجسمه آزادی می‌توان یک موجود هیولایی با دهانی نیمه باز که در تصویر نهان گشته را یافت.

 

اثر گذاری امواج ذهنی

 

باور توانایی دریافت امواج ذهنی و دگرگون‌سازی اندیشه و کردار مردم با این ابزار، دستاویزی برای بسیاری از شرکت‌ها برای آگهی از راه به‌کارگیری آن شده است. اگرچه تا کنون هیچ گواهی به نشان اینکه گوش فرادهی یا دیدن پیاپی امواج ذهنی روشی کارساز است پیدا نشده است. آنچه پژوهشگران روانشناس برآن به اجماع عمومی رسیده‌اند این است که امواج ذهنی پیامدی قوی و دیرپا بر رفتار ایجاد نمی‌کنند و پژوهش‌های آزمایشگاهی نیز اثری ضعیف در پس آثار زودگذر کوچک برروی فکر را آشکار کردند. مثلاً پیش‌آماده‌سازی افراد تشنه شنیدن یک واژه زیرآستانه‌ای می‌تواند در دوره کوتاهی، یک آگهی مربوط به یک نوشابه را مجاب کننده‌تر جلوه دهد ولی ارزش شواهد، نشان می‌دهد که افراد باید به ادراک محرک آگاه باشند پیش از اینکه حرکتی را پدید آورده یا واکنش‌های همیشگی‌شان به این محرک‌ها را تغییر دهند. بنابراین هر چند که ادراک امواج ذهنی ممکن است باعث شود که ما حدس‌های درستی در مورد وی‍ژگی‌های محرک بزنیم، ولی نمی‌تواند یک انسان را به سمت مشخصی سوق دهد یا عمیقاً در بهبود عملکرد یک فرد مؤثر باشد.

 

منبع: ویکی‌پدیا

 

 

چند وقتی است که فایل‌های امواج ذهنی و سابلیمینال طرفداران زیادی در کشور عزیزمون پیدا کرده و کمابیش از من هم سوالاتی در این زمینه می‌پرسند. خواستم یک متن معتبر از یک منبع معتبر بذارم تا دوستان کمتر در دوراهی بمانند.

 

 

ارادتمند ————— امیر شریفی

19 نظر
 1. ونوس می گوید

  سلام استاد واقعا دستمریزاد
  بابت اطلاعات درست و دقیقی که درباره امواج ذهنی منتشر کردید متشکرم.

 2. Annie می گوید

  سلام استاد ممنون از بابت مقاله ای که برامون گذاشتین. من چند وقتی بود که با سابلیمینال آشنا شده بودم ولی می ترسیدم استفاده کنم و تاثیر منفی رو زندگیم بذاره. خداروشکر که ازشون استفاده نکردم.

 3. گندم می گوید

  سلام اقای شریفی خدا قوت، در مورد سابلیمینال ها من مدتیه گوش میدم هم راجع ب روابط عاشقانه هم پرپشتیه مو اول از روابط شروع کردم ولی با ترس ک نکنه چیزی باش تو این پیامها ک ضرری داشته باش اما بعد مدتی دیدم ن اتفاقی تو زندگیم نیفتاد و بلکه رابطم واقعا عالی تر از گذشته شده برای همین حسم ب فایلها خوب شد و با اینکه چهارروزه ک واس مو رو گوش میکنم احساس میکنم قشنگ جوونه زده موهام ، من قبلا هم این اطلاعاتو خوندم و اهمیت ندادم بهشون یجورایی ب کسی ک این ساب هارو ب من داده بود اطمینان دارم چون اونهترو از یوتیوب تهیه میکنه و میگه خیلی ها نتایجو کامنت میکنن ک تاثیر داشته اما حالا ک شما با صراحت ج اقای علی رو دادین منو تو دوراهی قرار دادین ، پس ازتون خواهش میکنم خودتون لااقل ساب تهیه کنین و داخل کانالتونم بزارین برای پرپشتیه مو و روابط عاشقانه و شاد بزارین لطفا🙏

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   بی تاثیر نیست
   اما در بیشترین حالت کمترین بازدهی رو داره دوست عزیز
   شاد باشید.

 4. حسین می گوید

  سلام جناب شریفی عزیز
  ضمن تشکر از شما بابت فایل های صوتی و راهنمایی های خیر خواهانه تان
  ما چطور با خواسته هایمان هم فرکانس شویم با توجه به اینکه طبق گفته خودتان قانون جذب یک زیر مجموعه از قانون ارتعاشات است ؟
  با تشکر

  1. پرورش افکار می گوید

   سلام

   به سوال شما در این فایل پاسخ دادم

   https://telegram.me/parvareshejazb/544

 5. مریم می گوید

  با سلام و تشکر از شما اقای شریفی ببخشید یک سوال داشتم ذهن به طور ناخودآگاه همش منفی فکر می کند بعد برای اینکه مثبت فکر کنیم باید خود اگاه به افکار مثبت فکر کنیم یک جورایی شبیه جهاد با نفس است بعد من بعضی وقتها مخصوصا زمانهایی که از نظر جسمی حالم خوب نیست احساس میکنم از نظر ذهنی خسته هستم و دوست دارم ذهنم در حالت خنثی باشه نه مثبت و نه منفی تا از نظر ذهنی استراحت کنم شما برای این مواقع چه پیشنهادی دارید

  1. پرورش افکار می گوید

   سلام

   سوال شما را در این فایل قرار گرفت

   https://telegram.me/parvareshejazb/450

 6. fb می گوید

  سلام آقای شریفی خوب هستین؟
  ببخشید این کتاب هایی که معرفی میکنید ما که تو شهرستانیم چجوری تهیه کنیم اگه میشه اسم سایت انتشاراتم بگین ما خرید اینترنتی بکنیم مثل کتاب روابط استر هیکس

 7. مرضیه می گوید

  ببخشید ایده آلم نوشتم ایده عالم

 8. مرضیه می گوید

  سلام آقای شریفی
  من ۹ ساله باقانون جذب آشنا شدم اما هنوزنتونستم به ایده آلم برسم همیشه دنبال کسی بودم که به سوالاتم پاسخ بده مطمعنم شما رو هم من جذب کردم ، من تمام فایل صوتی هاتون رو بیشتراز ۵.۶ بارگوش دادم و لذت بردم من و همسرم هردو شروع کردیم به بازی فراوانی و خرج کردن روزانه پول هامون و واقعا حسش میکنیم خیلی بازی قشنگیه ازتون سپاسگذارم

 9. مرضیه می گوید

  سلام آقای شریفی
  من ۹ ساله باقانون جذب آشنا شدم اما هنوزنتونستم به ایده عالم برسم همیشه دنبال کسی بودم که به سوالاتم پاسخ بده مطمعنم شما رو هم من جذب کردم ، من تمام فایل صوتی هاتون رو بیشتراز ۵.۶ بارگوش دادم و لذت بردم من و همسرم هردو شروع کردیم به بازی فراوانی و خرج کردن روزانه پول هامون و واقعا حسش میکنیم خیلی بازی قشنگیه ازتون سپاسگذارم

 10. سمیرا می گوید

  با سلام خدمت استاد شریفی عزیز.استاد من چندروزه که با کانال شما آشنا شدم.و تمام فایل های صوتیه شما رو گوش کردم.و از قبل هم کمی با قانون جذب آشنایی داشتم ولی نمیتوانستم از آن استفاده کنم آقای شریفی من قبلا موهای به شدت پری داشتم ولی چندساله که موهام به شدت میریزه و هر دکتری رفتم گفتن این ریزش شدیدو همیشه داری و ژنتیکیه من دوسال دارو خوردم و هیچ فایده ای نداشت و به شدت افسرده شده بودم چون موهام خیلی کم شده و میترسیدم که دیگه هیچی از موهام باقی نمونه میدونم که خودم این شرایطو جذب کردم میخواستم بدونم با قانون جذب میشه که من دوباره موهام مثل سابق پر بشه.با آرزوی موفقیت برای شما

 11. ali می گوید

  سلام اقای شریفی ولی اگه امواج ذهنی بتونن سیگنال ها و امواجی که از مغز ما خارج میشه رو تغییر بدن اونوقت واقعا کار میکنند؟

  1. admin می گوید

   سلام

   شما اصرار دارید من بگم تاثیر داره؟ من نظرم رو گفتم علی جان و به هیچ وجه هم فکر نمیکنم بهترین نظر دنیاست ولی ترجیه میدم از چیزی که امتحانش رو پس داده استفاده کنم نه چیزی که تعداد سایتهایی که میگن درسته با تعداد سایتهایی که زیر سوالش میبرن کمتره. سابلیمینال هیچ دلیل عملی پشتش نیست

   1. ali می گوید

    نظر شما مهمه که از شما پرسیدم و چون حرف شما رو قبول دارم اینو پرسیدم ولی فقط چون من شنیده بودم با نوروفیدبک که تو یه مراکزی هستن و خیلی هم گرونه هزینه درمانشون کاستی توجه و تمرکز بچه ها رو درمان میکنند با استفاده از چیز هایی که سر وصل میکنند گفتم شاید امکان این امواج هم باشه چون هیچگونه اطلاعاتی ندارم و اولین بار بود که تو این سایت اشنا شدم

    1. admin می گوید

     سلام

     در مورد مطالبی که گفتید تخصص ندارم. من فقط قانون جذب بلدم. اینقدر قانون جذب خوندم و تحلیل کردم مطالبی که قبلا هم خونده بودم یادم رفته. ترجیه میدم فقط قانون جذب بخونم و از این دید نگاه کنم

 12. هادی می گوید

  سلام.ایا در مورد امواج زیر استانه ای فایلی یا فیلمی برای فروش دارید

  1. admin می گوید

   سلام

   خیر. تردید ما در مورد صحت کارایی باعث این موضوع شده. به همین خاطر با اینکه ضبط فایل‌های خودهیپنوتیزم بسیار مشکلتر است و نیاز به استدیو و فردا مسلط دارد ما تصمیم گرفتیم که فایل خودهیپنوتیزم با کیفیت بی نظیر ضبط کنیم که دو موردش در سایت موجود است و سری جدید آنها که بزرگترین کمک در تغییر باورهای ذهنی است هم در راه است.

   البته نه هیپنوتیزم و نه هیچ ابزار دیگری جای علم را نمیگیرد. شما اگر قانون جذب را خوب درک کنید قظعا هر ابزار ثابت شده ای کمک شما خواهد بود ولی اگر در درک قانون عاجز بمانیم این فایلها فقط حجم هارد مارا می‌گیرد

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره پرمخاطب موفقیت ( کارشناس جذب شوید )
اطلاعات بیشتر و ثبت نام