ضمیر ناخودآگاه، شناخت غول درون

ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه چیست؟ معمای استفاده از ضمیر ناخودآگاهتان این است که درک کنید چقدر از ضمیر خودآگاهتان متفاوت است. بااینکه ضمیر ناخودآگاه و ضمیر خودآگاه هر دو در یک بدن هستند، آن‌ها کاملاً مشخصات متفاوتی دارند. اگر همان‌طور که ضمیر ناخودآگاه در رویاها ارتباط برقرار می‌کند یک شخص دیگر با شما ارتباط برقرار می‌کرد، شما فکر می‌کردید آن مرد یا زن دیوانه هستند اما ضمیر ناخودآگاه شما دیوانه نیست. فقط زبانش با زبان خودآگاه فرق دارد.

اندازه‌ی ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه تقریباً ۹۲ درصد از کل مغز را تشکیل می‌دهد. ضمیر خودآگاه ۸% باقیمانده را تشکیل می‌دهد. بنابراین، ضمیر خودآگاه در مقایسه با ضمیر ناخودآگاه ناچیز است.

ضمیر ناخودآگاه منطق ندارد و به ورود حسی استناد می‌کند. بنابراین، به واقعیت و تصور یکسان واکنش نشان می‌دهد. برای مثال، وقتی خواب پرت شدن از ساختمان را می‌بینید بدنتان همان واکنشی را نشان می‌دهد که اگر در واقعیت این اتفاق برای شما بیفتد نشان می‌دهد. بدن شما عرق می‌کند، ضربان قلبتان بالا می‌رود و … .

پس این نکته خیلی مهم است. ضمیر ناخودآگاه تفاوت بین واقعی و خیالی را نمی‌داند. این مسئله ساخته‌ی ذهن من نیست و برایش مدارک علمی زیادی وجود دارد که من سرچ در این رابطه را به عهده شما خواننده گرامی می‌گذارم.

 

ناخودآگاه در مقابل خودآگاه

ضمیر خودآگاه عملکردهای ارادی را کنترل می‌کند. برای مثال من می‌توانم آگاهانه بازوی خودم را بالا و پایین ببرم. من می‌توانم به این‌طرف و آن‌طرف راه بروم. این‌ها اقدامات آگاهانه هستند.

یک نکته‌ی مهم این است که ضمیر خودآگاه در یک‌زمان تنها یک کار را می‌تواند انجام دهد و نمی‌تواند هم‌زمان دو کار را انجام دهد. ممکن است کسی بحث کند که هم‌زمان می‌تواند مطالعه کند و تلویزیون ببیند. اگر شما واقعاً از کاری که در یک‌لحظه انجام می‌دهید آگاه شوید، خواهید دید که شما یا در حال مطالعه هستید یا در حال تماشای تلویزیون. زمانی که شما فکر می‌کنید هم‌زمان دارید هر دو کار را انجام می‌دهید در حقیقت دارید سریعاً بین این دو کار تغییر حالت می‌دهید.

 

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را هم بخوانید: قانون جذب کار می‌کند؟

کمک پنهانی ناخودآگاه

تا حالا شده که کسی از شما بخواهد که سعی کنید با یکدست به بالای سرتان ضربه بزنید و هم‌زمان دست خود را در جهت عقربه‌های ساعت روی شکم خود بمالید؟ معمولاً در ابتدا چنین کاری غیرممکن است ولی بعد از مدتی هر کس قادر به انجام این کار است. چرا؟

به دلیل اینکه مغز شما بعد از چند بار تکرار این کار یک کار را به ناخودآگاه منتقل می‌کند. مثل دوچرخه‌سواری و با تلفن حرف زدن. اگر تازه دوچرخه‌سواری یاد گرفته باشید و بخواهید این کار را انجام دهید احتمالاً جوری زمین می‌خورید که تا یک هفته هرکسی شمارا می‌بیند ناخودآگاه می‌خندد. شما انسان خوبی هستید و باعث شادی مردم می‌شوید تا اینکه! دوچرخه‌سواری وارد ضمیر ناخودآگاه شما می‌شود و دیگر اطرافیانتان باید دنبال سوژه‌ی دیگری برای خنده‌هایشان باشند چون شما به‌راحتی می‌توانید یک کار آگاهانه مثل صحبت کردن با تلفن را با دوچرخه‌سواری هم‌زمان انجام دهید.

یک مقاله در نیویورک‌تایمز چاپ‌شده و طی یک پژوهش عملی ثابت کردند که افراد نمی‌توانند به‌صورت آگاهانه هم‌زمان رانندگی کنند و با تلفن همراهشان صحبت کنند. به‌عبارت‌دیگر، شما یکی از دو کار را آگاهانه انجام می‌دهید اما هر دو را هم‌زمان آگاهانه انجام نمی‌دهید.

چند بارشده که با تلفن همراه در حال صحبت بودید و بدون سوئیچ از خانه بیرون رفتید؟

چند بار در حالی داشتید فیلم نگاه می‌کردید یکهو متوجه شدید که هیچی از حرف‌های کسی که پشت تلفن است، نفهمیدید؟

شناخت خودآگاه

ضمیر خودآگاه منطقی است و توانایی تفکر، فکر کردن به‌صورت خودکار، استدلال، انتقاد، تحلیل، قضاوت، پسندیدن، انتخاب، برنامه‌ریزی و … را دارد.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۲۶

ضمیر خودآگاه تا سه‌سالگی شروع به رشد نمی‌کند و تا حدود ۲۰ سالگی رشد آن کامل نمی‌شود.

ضمیر خودآگاه دارای حس‌آگاهی است. اشخاص، مکان‌ها، شرایط و چیزها را می‌شناسد. ضمیر خودآگاه می‌داند که می‌داند. ضمیر خودآگاه دارای اراده است. اراده توانایی ضمیر خودآگاه برای شروع و هدایت یک فکر یا عمل است. اراده به جهت‌گیری افکارتان کمک می‌کند.(قانون جذب)

 

غول درون

شناخت ضمیر ناخودآگاه

برعکس، ضمیر ناخودآگاه منطقی نیست و ذهن احساسی است. ضمیر ناخودآگاه منبع عشق، کینه، دل‌تنگی، ترس، شادی، شوق و … است. وقتی می‌گویید احساس می‌کنم منبع صحبت ضمیر ناخودآگاه است.

 

پیشنهاد می‌کنم که این مطلب را هم بخوانید: قانون جذب چیست؟ رابطه‌ی دقیق احساسات و قانون جذب

 یک مثال: دیدید وقتی شخصی عصبانی می‌شود می‌گوید اصلاً هیچی متوجه نشدم؟ اون لحظه اصلاً فکرم کار نکرد؟

یک‌چیز شگفت‌انگیز در مورد ضمیر ناخودآگاه این است که این کارهایش بدون تلاش و ۲۴ ساعته است. برای استفاده از ضمیر ناخودآگاه شما هیچ تلاش آگاهانه‌ای نیاز ندارید.

کار ناخودآگاه در مقابل کار خودآگاه

انجام کاری با ضمیر خودآگاه نیازمند تلاش است. به یاد بیاورید که چگونه اولین باری که رانندگی می‌کردید خسته می‌شدید. باید حواستان به همه‌جا می‌بود ولی الآن به‌راحتی پشت فرمون می‌نشینید گاها با موبایل صحبت می‌کنید و رانندگانی که از رانندگی آن‌ها خوشتان نیاید را مورد لطف خود قرار می‌دهید.

رانندگی اینقدر برایتان آسان شده که بدون تلاش انجام می‌شود.

مثال دیگر بستن بند کفش‌هایتان است. شاید الآن نتوانید برای کسی توضیح بدید که چگونه باید بند کفش‌هایش را ببندد ولی هرروز به‌سرعت برق این کار را انجام می‌دهید. راستی شما می‌توانید کاملاً توضیح دهید که چگونه باید بند کفش را بست؟

قدرت ضمیر ناخودآگاه

ضمیر خودآگاه دارای اراده است و ضمیر ناخودآگاه دارای قدرت. وقتی ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه باهم هماهنگ باشند، شما اراده‌ی قدرتمندی دارید. شما تک ذهنه می‌شوید. اما وقتی این دو در تضاد باشند اراده سست می‌شود و به‌اصطلاح شما دو ذهنه می‌شوید.

ادامه دارد …

ضمیر ناخودآگاه غول درون شماست …

منتظر نظرات زیبای شما هستم …

امیر شریفی

18 نظر
 1. ساتیا می گوید

  سلام؛

  ممنون؛ عالی‌ بود؛ به موضوعات موشکافانه‌ای پرداخته بودید که کمتر میشه در فضاهای اینترنتی دیگه دید.

 2. سمیه می گوید

  سلام …منم مانددهمه اول تشکرکنم ازشماوفایلهای صوتی عالیتون…من تکنیکهای دیگرجذب وارتباط باضمیرناخوداگاه روبلدبودم اماواقعافایلهای شمامکمل ومعجزه زندگیم شد…مخصوصاسوالات رگباری،درحال گوش کردن به تمامی فایلهاهستم.موفق باشید

 3. فائزه می گوید

  سلام خدمت استاد بزرگ آقای شریفی شما بهترین اتفاق زندگی من بودید و من مطمئنم ورود شما از خواسته ی خودم که مدام از خدا درخواست کردم راهی جلوی پای من بذاره تا زندگی وحشتناکم که هیچ راهی رو نمیدیدم و این همان جذبی هست که الان دارم به صورت علمی با کلام ساده و قابل فهم شما با درست زندگی کردن اشنا میشم.زندگیتون سرشار از عشق خدا،سلامتی،روابط عالی و ثروت.سپاس فراوان بابت همه ی خوبی ها و لطف بی شمارتون.

 4. خانم حسینی می گوید

  سلام مدیررررر
  خوبید
  آی دی آقای امیر آقای شریفی رو میدید؟

 5. خانم حسینی می گوید

  سلام
  یه راهنمایی دیگه میخواستم
  من توی یه رابطه هستم و مثل همه رابطه ها اوایلش خوب و قشنگ بود، مرام داشت ولی خب به مرور کم و کمتر شد و تغییر رفتار طرف به نظر من زیاد شد ولی خودش قبول نمیکرد و میگفت من تغییری نکردم
  مثلا ابراز علاقه توی چت زیاد بود تقریبا روزی چند بار ولی الان نیست، قبلا هر روز خودش قرار ملاقات میذاشت ولی الان نه، تماس تقریبا روزانه داشت الان هر وقت شاکی میشم یه زنگی میزنه و دوباره روز از نو
  البته سرش واقعا شلوغه اینو قبول دارم ولی هیچ جوره تو کتم نمیره که بعد سه ماه نتونه یه وقت خالی کنه واس دیدن
  نسبت به یکی از همکارای خانم هم حساس شدم، طوری که اسمشو که میاره باهاش بحثم میشه(البته اینو بگم فک نکنید باهم رابطه ای دارن مطمئنم هیچ رابطه ای نیست ولی خب حساس شدم ، توی کار هواشو داره و من خوشم نمیاد از این کارش شایدم حس حسادت زنانه اس)
  چند باری خواستم ازش که تموم بشه رابطه و تقریبا میتونم بگم که خودش تمایلی به تموم کردن نداشت
  ولی من برای آخرین بار براش شرایطمو نوشتم و گفتم با این شرایط اگه هستی منم هستم و این بنده خدا هم مثل هرباری که بهش میگفتم ، جوابش این بود که سعیمو میکنم ولی سعی نمیکرد
  چون مطمئنم که اگه واقعا میخواست و واقعا دلتنگ میشد میتونست وقت تعیین کنه واس دیدن مطمئنم که میگم ولی چرا قبول نمیکرد تموم بشه رابطه رو هم نمیفهمیدم
  و اینو هم بگم الان وقتایی که تقریبا با هم بحثمون میشه خیلی بیشتر از زمانییه که آروم هستیم
  و بیشتر وقتایی که قهر میکردیم خودم پیش قدم میشدم واس آشتی(بیشتر وقتا)

  حالا سوالی که میخوام بگیرم اینکه من تلاش برا زنده نگه داشتن رابطمون داشته باشم یا نه
  یا یجور دیگه بپرسم چطور بفهمم عمر رابطه تموم شده است و باید کشید کنار؟
  بخوام بکشم کنار خب میدونم بهم سخت میگذره
  میدونید چیه اخلاق بدی که دارم موقعی که حالم خوب نیست نمیتونم نشون ندم که حالم خوب نیست و تقریبا رو همه چیزم اثر میکنه مثل بی حالی تو کار، تو غذا خوردن و …
  بعضی وقتا هم میتونم کنترلش کنم ولی تو نظر قبلیم گفتم که کوتاه مدته و یه جورایی خوش خیالی طی میکنم ولی مداوم نیست
  مرررررسی

 6. ساغر می گوید

  عذر میخوام اینم اضافه کنم که جاهایی که همو میبینیم خیلی خیلی اتفاقی میشه…اگه بخوام ادامه بدم به توجه به خوبیاش امکانش هست که باز فرصت پیش بیاد برای با هم بودنمون?
  از اینکه همیشه با کمال احترام و پر انرژی و بی منت برای کاربران وقت میزارین خیلی خیلی ممنون…از خدا براتون طلب آرامش و سلامتی و عزت دارم جناب شریفی

 7. ساغر می گوید

  سلام،ساغر هستم چند وقت پیش کسیو ک دوسدارم خیلی اتفاقی وارد زندگیم شد اما به خاطر حس خودمو ارتعاش منفی من ازم دور شد
  من تا جایی ک تونستم خودمو سرگرم کردم که فکرم سمتش نره و حتی اگه گاهی هم یه کم فکرم میرفت سمتش فقط خوبیاشو مرور میکردم تا کم کم رهاش کردمو بیخیال شدم…الان چند باری که میرم بیرون خیلی تصادفی یه هو همو میبینیم …این میتونه نشونه باشه? یا اینکه نشونه اینکه برگرده?

 8. الهام می گوید

  سلام خد ا قوت استاد مرسی از این کانال پر انرژی تون ،ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید که چگونه از دست این وابستگی که به همسرم دارم رها بشم

 9. الهام می گوید

  سلام خد ا قوت استاد مرسی از این کانال پر انرژی تون ،ممنون میشه اگه منو راهنمایی کنید که چگونه از دست این وابستگی که به همسرم دارم رها بشم

 10. Mahdiyeh می گوید

  سلام آقای شریفی. مطالب کانال و سایت خیلی جالب و مفیده ممنون. ببخشید من مطالب سایت رو کامل مطالعه نکرده بودم و در کانال پرورش جذب هم عضو نبودم و فقط در کانال پرورش افکار عضو بودم الان پاسخ سوالاتم رو گرفتم
  فقط یه سوال دارم اینکه باید چکار کنیم تا از افکار منفی و رفتار نادرست افرادی که ناچاریم باهاشون ارتباط داشته باشیم تاثیر نگیریم؟

 11. Mahdiyeh می گوید

  سلام آقای شریفی. خسته نباشید از مطالب خوب و انرژی بخشتون ممنونم. ببخشید قانون ۵ ۳ و سوالات رگباری که دوستان دربارش سوال میپرسن چیه؟ من همه فایل های صوتی تون رو از زمان ایجاد کانال دانلود کردم همه قسمت های سایت رو هم گشتم اما چیزی دربارش پیدا نکردم ممکنه لطف کنید کمک کنید منم با این قوانین آشنا بشم؟
  با تشکر

  1. خانم حسینی می گوید

   سلام
   با دقت گوش ندادی
   تقریبا تو ویس های اول هست
   دوباره تلاش کن
   جوینده یابنده است

 12. مجید می گوید

  سلام.سلطان شریفی.دمت گرم زندگی دوباره پیدا کردم از زمانی با کانالتون آشنا شدم.تقریبا دارم شبیه اهنربا میشم.از همه جالبتر وقتی با قانون فراوانی کار میکنم و یکی از تمرینام پول بود خیلی برام جالبه کلا همش پول میبینم الان تلوزیون روشن کردم داشت چاپخونه چاپ اسکناس نشون میداد حس خوبی پیدا کردم خواستم حس خوبمو با شما تقسیم کنم

 13. محسن می گوید

  سلام …..مطالبتون مفید و کاربردیه …..ممنون لطفا توضیح بدید ک چجوری از ضمیر ناخود اگاه در کار های روز استفاده کنیم……چ موقع ضمیر خود اگاه و ضمیر نا خود اگاه در یک جهت قرار میگیرند …..

  1. admin می گوید

   سلام

   پاسخ سوال دومتون رو میدم سوال اول رو تا حدودی جواب دادم و نمیشود در چند خط جواب داد.

   پاسخ سوال دو: وقتی که احساس خوبی داشته باشیم

 14. فرناز می گوید

  مطالب خیلی آموزنده و جالبه ممنونم که آگاهی مارو بالا میبرین.

 15. info@omidparsco.com می گوید

  سلام خیلی جالب بود موفق باشید.

 16. pooya می گوید

  slm vaghan mmnonam az in matlabeton.vaghan fogholade bod.matalebe ghabli hame y taraf in yeki y taraf.ali bodesh.mmnonn

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره پرمخاطب موفقیت ( کارشناس جذب شوید )
اطلاعات بیشتر و ثبت نام