زندگینامه پروفسور مجید سمیعی – بزرگترین جراح مغز و اعصاب جهان

farhangnews_145145-418419-1441815708 

بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی (زندگینامه دانشمندان)

در زندگی نامه پروفسور مجید سمیعی اینگونه آمده است که: مجید سمیعی درتاریخ  ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ در شهر تهران و در خانواده ای فرهیخته چشم به جهان گشودند. او پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان در ایران راهی کشور آلمان شد و در دانشگاه ماینتز در رشته پزشکی مشغول به ادامه تحصیل گردید. نظر به موفقیتهای علمی وی در دوران تحصیلات پزشکی و کسب عالیترین نمرات ممکن در امتحانات پایان دوره پزشکی، جایزه ویژه وزارت علوم ایران برای برترین دانشجویان ایرانی مقیم اروپا به او تعلق گرفت. مجید سمیعی پس از فراغت از تحصیل در رشته پزشکی و همچنین اتمام تحصیلات ثانوی در بیولوژی، تحصیلات تخصصی خود در رشته جراحی مغز و اعصاب را در دانشگاه ماینتز آغاز نمود و در سال ۱۹۷۰ موفق به دریافت مدرک بورد تخصصی این رشته از کشور آلمان شدند.

مجید سمیعی در آوریل ۱۹۷۰ و تنها در سن ۳۲ سالگی ایشان موفق به دریافت عنوان دانشیاری در رشته جراحی مغز و اعصاب گردیدند و فعالیت خویش را بعنوان معاون دپارتمان جراحی مغز و اعصاب دانشگاه ماینتز ادامه داد. یک سال بعد و در سال ۱۹۷۱ او موفق به دریافت عنوان استادی (پروفسور) در رشته جراحی مغز و اعصاب گردیدند. در این سال پیشنهاد عنوان استادی و ریاست دپارتمان رشته جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه ملی ایران (دانشگاه شهید بهشتی کنونی) به وی داده شد. لیکن پروفسور مجید سمیعی جهت ادامه فعالیت علمی خود در دانشگاه ماینتز از پذیرش این سمت مهم امتناع نمودند. در سال ۱۹۷۷ پروفسور ریاست دپارتمان جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات در هانوفر آلمان را پذیرفتند، سمتی که ایشان تا سال ۲۰۰۳ عهده دار آن بودند. پس از چندین پیشنهاد برای ریاست دپارتمان های جراحی مغز و اعصاب از طرف دانشگاههای لایدن هلند و ماینتز آلمان، پروفسور در نهایت سمت استادی جراحی مغز و اعصاب دانشگاه پزشکی هانوفر (MHH) را در سال ۱۹۸۸ پذیرفت. از سال ۱۹۹۶ پروفسور مجید سمیعی ریاست هر دو دپارتمان جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر را عهده دار شد. در سال ۲۰۰۰ پروفسور سمیعی مؤسسه بین المللی علوم اعصاب را در هانوفر بنیان نهاد و ریاست آنرا برعهده گرفت. در سال ۲۰۰۳ پروفسور مجید سمیعی بازنشستگی خود از ریاست دپارتمانهای جراحی مغز اعصاب در بیمارستان نورد اشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر را اعلام نموده و خود را وقف توسعه مؤسسه بین المللی علوم اعصاب نمود. در سال ۲۰۰۴ پروفسور سمیعی همچنین ریاست مؤسسه بین المللی علوم اعصاب چین واقع در دانشگاه پزشکی پایتخت (Capital Medical University) در پکن را نیز تقبل نمود. در سال ۲۰۱۰  ساخت مؤسسه بین المللی علوم اعصاب ایران در تهران برنامه ریزی و عملیات ساختمانی آن آغاز گردید. پروفسور مجید سمیعی بیانگذار و رئیس موسسه بین المللی علوم اعصاب ایران میباشند که در آینده نزدیک راه اندازی خواهد شد.

اهتمام پروفسور سمیعی به آموزش و پیشبرد رشته جراحی مغز و اعصاب یکی از جنبه های بسیار مهم و برجسته در فعالیت های علمی وی می باشد. پروفسور مجید سمیعی از آغاز فعالیتش بعنوان پروفسور جراحی مغز و اعصاب، کوشش و توجه ویژه ای به آموزش جراحان مغز و اعصاب در سراسر جهان داشتند. ایشان از سال ۱۹۷۱ دوره های منظم سالانه یا دوسالانه آموزش جراحی میکروسکوپی مغز و اعصاب (میکرونوروسرجری) را در دانشگاه ماینتز برگزار می نمودند. پروفسور مجید سمیعی همچنین در سال ۱۹۷۹ نخستین دوره آموزشی جراحی قاعده جمجمه در جهان را در هانوفر پایه گذاری نمود. علاوه بر دوره های منظمی که ایشان در آلمان برگزار می نمودند، دوره های آموزشی مشابه دیگری نیز درسایر کشورها در سراسر جهان جهت ارتقای دانش جراحان مغز و اعصاب توسط ایشان پایه گذاری و برگزار گردید. در سال ۲۰۰۴ ایشان بعنوان رئیس مؤسسه بین المللی علوم اعصاب چین دوره بین المللی سالانه جراحی مغز و اعصاب بالینی را سازماندهی و بنیانگذاری نمودند. در سال ۲۰۰۴ سازمان تامین اجتماعی ایران ریاست دپارتمان جراحی مغز و اعصاب بیمارستان میلاد تهران را به پروفسور مجید سمیعی پیشنهاد نمود. از آن پس و به رهبری ایشان، دوره های آموزشی منسجم و جامعی برای کارکنان دپارتمان برنامه ریزی و اجرا گردید که نتیجه آن تبدیل این دپارتمان به یکی از توسعه یافته ترین و پیشرفته ترین مراکز جراحی مغز واعصاب بوده است. از سال ۲۰۰۶ پروفسور سمیعی سمپوزیوم بین المللی جراحی مغز و اعصاب را بطور مستمر در تهران و به رهبری خود بنیاد نهاد.

pic-26953-1460474325

پروفسور مجید سمیعی ریاست و عضویت در گروه بنیانگذاری بسیاری از جوامع و مؤسسات بین المللی را بر عهده داشته اند. پروفسور سمیعی در طی دوران زندگی علمی خویش مقامهای علمی بسیاری را در قالب استادی افتخاری، دکترای افتخاری و استاد میهمان از دانشگاههای سراسر جهان کسب نموده اند. ایشان همچنین سخنرانی های افتخاری و سخنرانی های یادبود بسیاری نیز ایراد نموده اند. پروفسور مجید سمیعی عضویت افتخاری بسیاری از آکادمیهای ملی علوم پزشکی وهمچنین جوامع جراحی مغز و اعصاب ملی، بین المللی و قاره ای را دارا می باشند. پروفسور تا کنون جوایز، افتخارات و مدالهای ارزشمند و گرانبهای ملی و بین المللی بسیاری را کسب کرده اند. ایشان میهمان افتخاری دربسیاری از گردهمایی های جراحی مغز و اعصاب بوده اند و به عنوان سخنران ویژه و مدعو، بیش از ۱۰۰۰ سخرانی در کنگره های بین المللی ایراد نموده اند.

پس از انتخاب پروفسور سمیعی به سمتهای ریاست درجامعه جراحی مغز و اعصاب آلمان، جامعه جراحی قاعده جمجمه آلمان، جامعه بین المللی جراحی قاعده جمجمه، گروه بین المللی مطالعات قاعده جمجمه و جامعه جراحی پلاستیک و ترمیمی آلمان، مجید سمیعی در سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ به سمت ریاست فدراسیون جهانی انجمنهای جراحی مغز و اعصاب (WFNS) انتخاب گردیدند، وی در سال ۱۹۹۸ ایشان بنیاد فدراسیون جهانی انجمنهای جراحی مغز و اعصاب (WFNS)  را بنیان نهادند. پروفسور سمیعی از سال ۲۰۰۱ به عنوان رئیس افتخاری فدراسیون جهانی انجمنهای جراحی مغز واعصاب (WFNS) و همچنین رئیس بنیاد این مجمع ایفای نقش نموده اند.

در سال ۲۰۱۱ فدراسیون جهانی انجمنهای جراحی مغز واعصا ب (WFNS) پروفسور سمیعی را بعنوان سفیراین فدراسیون درآفریقا منصوب نمود که بنیانگذاری پروژه بسیار مهم “آفریقا ۱۰۰”  جهت ارتقای دانش جراحی مغز واعصاب در سراسر این قاره از ابتکارات ایشان در این سمت بوده است.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۴۶

پروفسور سمیعی ادیتور، عضو گروه ویراستاری و ادیتور افتخاری بسیاری از مجلات پزشکی هستند. وی تا کنون ۱۷ کتاب در رشته جراحی مغز و اعصاب منتشر نموده. کارهای علمی وی همچنین در قالب بیش از ۵۰۰ مقاله علمی منتشر شده است.

یکی از مهمترین دستاوردهای مهم پروفسور مجید سمیعی، آموزش بیش از ۱۰۰۰ جراح مغز و اعصاب از سراسر جهان می باشد که اغلب  این جراحان در کشورهای خود دارای مراتب بالای علمی ، اجرایی و آموزشی هستند. در سال ۲۰۰۲ دوستان و شاگردان ایشان جامعه بین المللی جراحی مغز و اعصابی به نام “کنگره بین المللی جراحان مغز و اعصاب پروفسور مجید سمیعی (MASCIN)” را بنیان نهادند. این جامعه سپس به “جامعه بین المللی جراحان مغز و اعصاب پروفسور مجید سمیعی (MASSIN)” تغییر نام یافت.

155319_723

در سال ۲۰۱۱ فدراسیون جهانی انجمن های جراحی مغز و اعصاب (WFNS) در اقدامی بی سابقه، مدال افتخار این فدراسیون به همراه جایزه ۱۰۰۰۰ یورویی خود که هر دو سال یکبار به برجسته ترین جراحان مغز و اعصاب از سراسر جهان اهدا خواهد شد را به افتخار پروفسور مجید سمیعی “مدال افتخار مجید سمیعی (Madjid Samii Medal of Honor)” نامگذاری نمود. نخستین جایزه و مدال افتخار مجید سمیعی در سال ۲۰۱۱  در کشور برزیل و همزما ن با برگزاری مجمع این فدراسیون به پروفسور Maurice Choux از کشور فرانسه و استاد دانشگاه مارسی اهدا شد.

همسر پروفسور سمیعی

پروفسور مجید سمیعی در سال ۱۹۶۱ با مهشید سمیعی ازدواج نمودند و دارای دو فرزند می باشند.

فرزندان پروفسور مجید سمیعی     

دختر ایشان امیره سمیعی در رشته اقتصاد تحصیل نمودند و پسر ایشان پروفسور امیر سمیعی، پروفسور مشهور جراحی مغز و اعصاب و معاون مرکز جراحی مغز و اعصاب در موسسه بین المللی علوم اعصاب هانوفر می باشند.

11 نظر
 1. لیلا می گوید

  سلام خسته نباشید ممنون از کانالتون خیلی تو زندگیم تاثیر داشته جذب های زیادی داشتم میخوام یکم بیشتر درباره صلوات شمار توضیح بدید

 2. Maryam می گوید

  عالی بود البته گفته شده آقای پروفسور سمیعی. ایران ریست شناسی قبول شدند و بعد اتمام زیست شناسی، له دلیل علاقه به رشته پزشکی رفتن آلمان….

 3. سها می گوید

  سلام وقت بخیر… امکانش هست برای شرکت در دوره تخفیف بخوره…

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای انجام امور ثبت نامی به آیدی تلگرامی زیر پیام بدید
   Mrjanpanah@
   موفق باشید.

 4. Afshin می گوید

  سلام .خیلی خوشحال ومفتخر هستم که این سعادت نصیبم شد که با این کانال اشنا شدم فقط وفقط تنهاهدفم اینه که بتونم با توجه به مطالب ارزشمندی که دراین کانال میبینم ویادمیگیرم بتونم هرچه زودتر به تمامی اهدافی که در زندگی دارم برسم وتمومشون رو با کمک وراهنماییهای ارزشمند شما تک تکشون رو تیک بزنم .یاحق

 5. شهلا می گوید

  سلام.ببخشید شما در صحبتهاتون از بازی فراوانی زیاد میگید ولی هیج جا بازی فراوانی را توضیح ندادین.میشه توضیح بدین؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   فایل بازی فراوانی داخل کانال آکادمی موفقیت هست
   شاد باشید.

 6. ilya می گوید

  …Woooooow, amaziiiing

 7. داوود می گوید

  سلام استاد شریفی من یکی از شاگرداتونم برای پست زیبا و عالیتون تشکر من نمیدونستم این شخص انقدر افتخار افرین بودن

 8. مملی می گوید

  این راز زندگیست . عالی.عالی.عالی

  شریفی دوست داریم.

 9. الهام شعیری می گوید

  عالی بود ماهم افتخار میکنیمم

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره پرمخاطب موفقیت ( کارشناس جذب شوید )
اطلاعات بیشتر و ثبت نام