زندگینامه یوجین پال ویگنر – فیزیکدان

86

بیوگرافی یوجین پال ویگنر(زندگینامه دانشمندان)

در زندگی نامه یوجین پال ویگنر اینگونه آمده است که: یوجین پال ویگنر در هفده نوامبر سال ۱۹۰۲ در بوداپست مجارستان دیده به جهان گشود. او از پنج سالگی تحت تعلیم خصوصی قرار داشت و زمانی که ۱۰ ساله شد به مدرسه ی ابتدایی رفت.

سندرم ویگنر

اما مدتی بعد به دلیل کسالتی که آن را سل تشخیص دادند در آسایشگاهی در کشور اتریش بستری شد و مدت شش هفته را در آنجا گذراند که پس از این مدت معلوم شد که تشخیص پزشکان اشتباه بوده و او هرگز به سل مبتلا نبوده است.

کانال تلگرام پرورش افکار

یوجین پال ویگنر درباره ی آن شش هفته گفته است : “در این مدت توانستم عمیقاٌ ” به مسائل ریاضی فکرکنم، به عنوان مثال به مساله ی رسم مثلث با معلوم بودن سه ارتفاع آن فکر کردم…”. یوجین پال ویگنر در سال ۱۹۱۵ به دبیرستان لوتران در بوداپست مجارستان وارد شد و در آنجا با جان فون نویمان آشنا شد که در یک کلاس پایین تر از ویگنر تحصیل میکرد. او درباره ی فون نویمان گفته است : «وی ریاضیدان و دانشمند بهتری بود اما من کمی بیشتر فیزیک می دانستم.»

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۴۶

یوجین پال ویگنر در ریاضیات، ادبیات کلاسیک و علوم دینی آموزش های سختی را پشت سر گذاشت و سرانجام در سال ۱۹۲۰ از دبیرستان فارغ التحصیل شد. او میخواست که فیزیکدان شود اما به اصرار پدر که در صنعت چرم سازی فعالیت میکرد، در رشته ی مهندسی شیمی در موسسه ی فنی بوداپست ثبت نام کرد اما در زمان های فراغت خودش، ریاضی و فیزیک میخواند. سرانجام، یوجین پال ویگنر در سال ۱۹۲۵ از رساله ی دکتری خود که در زمینه ی تجزیه پذیری مولکولی بود در موسسه ی فنی برلین دفاع کرد.

یوجین پال ویگنر در سال ۱۹۲۷ به دانشگاه گوتینگن دعوت شد تا به عنوان دستیار هیلبرت مشغول به کار شود. در همین زمان، کتاب معروفش با عنوان نظریه ی گروه ها و کاربردشان در مکانیک کوآنتومی را منتشر کرد. مهم ترین افتخار ویگنر کسب جایزه ی نوبل در رشته ی فیزیک در سال ۱۹۶۳ می باشد. از دیگر افتخارات وی عبارت هستند از: کسب جایزه ی انریکو فرمی، جایزه ی اتم ها برای صلح، مدال ماکس پلانک، ریاست انجمن فیزیک ایالات متحده، کسب چندین دکترای افتخاری از دانشگاه هایی چون: شیکاگو، پنسیلوانیا، راکفلر، آلبرتا و ….

از سال ۱۹۷۸ جایزه ای با عنوان “مدال ویگنر” اهدا می شود که اولین مدال را در همین سال ویگنر برد.

دوره آموزش قانون جذب " کارشناس جذب شوید "

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.