زندگینامه مندلیف – شیمیدان

198

  

بیوگرافی دیمیتری اوانوویچ مندلیف(زندگینامه دانشمندان)

کمتر کسی است که با جدول تناوبی مندلیف در دروس شیمی آشنایی نداشته باشد و حداقل نام این جدول را شنیده و دیده است. این جدول به شیمیدانان تاکنون کمکهای شایایانی کرده است، زیرا همه عناصر موجود و کشف شده، وزن و نوع خاص شان توسط دانشمند مشهور روسی، دیمیتری ایوانویچ مندلیف طبقه بندی شده است. این دانشمند برجسته توانست با تبحر کافی در شیمی به خواص عناصر مختلف دست یابد و آنها را به همگان معرفی کند. در این مقاله به زندگی پر فراز و نشیب این شیمیدان اشاره می کنیم تا اطلاع کامل در زمینه نحوه زندگی و تلاش های مستمر او به دست آورید.

در زندگی نامه مندلیف اینگونه آمده است که: مندلیف در هفت فوریه سال ۱۸۳۴ در شهر تویولسک سیبیری در یک خانواده متوسط و پرجمعیت دیده به جهان گشود. او چهاردهمین فرزند خانواده مندلیف به شمار می رود. پدرش ایوان مدیر یکی از مدارس محلی بود و مادرش ماریا در کارگاه شیشه گری که از پدرش به ارث برده بود کار میکرد تا بتواند کمک خرج شوهرش باشد. پدربزرگ مندلیف نیر مسئول اولین روزنامه محلی در سیبری بود. دیمیتری ایوانویچ مندلیف زندگی خوب و آرامی داشت تا این که پدرش را بر اثر یک بیماری قلبی از دست داد و یتیم شد. از آن به بعد اندوه و نا امیدی فضای خانه را پر کرده و مندلیف که پنج سال بیشتر نداشت در غم از دست دادن پدر افسرده شد. مادر بیشتر کارکرد تا هزینه خانواده پر جمعیتش را درآورد. او شبانه روز در کارگاه شیشه گری مشغول ساخت انواع ظروف بلوری بود تا بچه هایش در آسایش زندگی کنند و به تحصیل بپردازند. دیمیتری ایوانویچ مندلیف به مدرسه توپولسک رفت و استعداد درخشان خود را در زمینه ریاضی و فیزیک به معلمان خود نشان داد. عصرها بعد از اتمام مدرسه به کارگاه نزد مادرش می رفت و او را در شیشه گری کمک میکرد. دایی اش بسارگین راهنما و دوست خوبی برای دیمیتری بود. وقتی دیمیتری مندلیف پا به ۱۴ سالگی گذاشت مادرش به او قول داد که وی را به مدرسه سن پترزبورگ برای ادامه تحصیل بفرستد اما بخت با آنان یار نبود و کارگاه شیشه گری آتش گرفت و همه سرمایه شان از دست رفت.

مندلیف برای یافتن شغل پر درآمد به سن پترزبورگ رفت و در آنجا به تدریس در یک مدرسه پرداخت. او در سال ۱۸۵۰ توانست بورس تحصیلی بگیرد و و به تحصیل در رشته ریاضی، فیزیک و شیمی بپردازد. او خانواده خود را هم به سن پترزبورگ آورد اما متأسفانه مادر و خواهرش به بیماری سل دچار شدند و او را با یک دنیا غم و اندوه تنها گذاشتند.

درخشش مندلیف در دانشگاه

علی رغم مشکلات و فشار روحی بر دیمیتری، او از درس غافل نشد و با نمرات عالی دروس دانشگاهی را می گذراند.
مندلیف بر اثر فقر و و اندوه بیمار شد تا حدی که پزشکان تصور کردند او نیز به سل مبتلا شده است. لذا به او توصیه کردند که به یک جای خوش آب و هوا برود و کمی استراحت کند. دیمیتری به جزایر کریمه سفر کرد و کمکم سلامت خود را به دست آورد و بعد به سنت پترزبورگ بازگشت. او زیر نظر آ. وسکرسنکا شیمیدان بزرگ روسی به آموختن علم شیمی پرداخت و در سال ۱۸۵۵ با دریافت یک مدال طلا فارغ التحصیل و به تدریس در دبیرستان مشغول شد و کتاب شیمی آلی را منتشر کرد که اولین کتاب درسی شیمی آلی روسی بود. مندلیف به فرانسه و آلمان دعوت شد تا در کنفرانس ها شرکت کند. سپس با ارائه کتابی تحت عنوان اتحاد آب و الکل در زمینه شیمی صنعتی درجه دکتری گرفت و استاد شیمی در دانشگاه سن پترزبورگ شد. وی چند کتاب با عنوان شیمی معدنی و اصول شیمی منتشر کرد که مرد توجه اساتید شیمی قرار گرفت.
در سال ۱۸۶۴ با دختری به نام فزووز لشوا در دانشگاه آشنا شد و ازدواج کرد. ثمره این ازدواج دو فرزند بود یک پسر به نام ولودیا و یک دختر به نام الگا. اما این ازدواج فرجام خوبی نداشت و به طلاق و جدایی منجر شد.

خلق جدول مندلیف

مندلیف در سال ۱۸۶۹ جدول عجیبی را تنظیم کرد که عناصر بر اساس خواص مواد در خانه های عمودی و افقی قرار گرفته شده بود. ترتیب این جدول از سبک ترین عنصر یعنی هیدروژن آغاز و به سنگین ترین آنها یعنی اورانیوم خاتمه پیدا می کرد. دیمتری عاشق خواهر دوستش پوپوف شد لذا با او ازدواج کرد که ثمره این ازدواج چهار فرزند بود. مندلیف برای خلق عجیب و غریبش مورد تمسخر اعضای انجمن و شیمیدانان روسیه قرار گرفت، ولی فقط لوتادمیر دانشمند بزرگ شیمی بود که او را تشویق به ادامه کارش میکرد. در سال های بعد اسکاندیوم و ژورمانیم را کشف کردند که مندلیف این عناصر را هم در جدولش قرار داد.

عکس جدول مندلیف

دیمتری مردی آزادی خواه و خستگی ناپذیر و علاقه مند به مسائل اجتماعی بود لذا مورد انتقاد از سوی دولت تزار قرار گرفت. وقتی حکومت تزار او را سد راه خود دیدند وی را به کشورهای خارجی فرستادند تا از روسیه دور باشد. مندلیف به پاریس رفت و در آزمایشگاه ورتس شیمیدان فرانسوی مشغول به کار شد. و مدتی را هم به همکاری با بونزن شیمیدان و فیزیکدان آلمانی پرداخت. سپس به آمریکا سفر کرد و از چاه نفتی پنسسیلوانیا بازدید به عمل آورد. مندلیف هنگام کسوف سال ۱۹۰۶ به فرانسه رفت و برای تحقیق فضایی با بالون به هوا پرواز کرد.


او در همان سال در لیست نامزدهای جایزه نوبل قرار گرفت ولی به دلیل این که « مواسان » شیمیدان فرانسوی یک رای بیش از او آورد این جایزه به مندلیف نرسید. مندلیف یکی از چهره ها و شخصیت های دوست داشتنی نزد مردم روسیه بود. لذا به هنگام جنگ روس و ژاپن آنان از مندلیف خواستند که به کشورش باز گردد و قوت قلب مردم کشورش باشد.
از این رو سالهای آخر زندگی مندلیف در غم و نگرانی جنگ و خونریزی گذشت.
مدلیف به کتاب های غیر علمی و تخیلی ژول ورن علاقه زیادی داشت و در اوقات فراغت به مطالعه این کتب می پرداخت. در سال ۱۹۰۷ هنگام مطالعه یکی از کتاب های ژول ورن بود که به آنفلوآنزا دچار شد. بسیاری از پزشکان سن پترزبورگ برای معالجه او تلاش زیادی کردند اما مندلیف بر اثر تب و عفونت گلو و سینه دوام نیاورد و در سن ۷۳ سالگی چشم از جهان فروبست. از آن زمان به بعد همه خانه های جدول وی پر شد و آخرین خانه خالی در سال ۱۹۳۸ با کشف اکتینیم در پاریس پر شد و به این ترتیب جدول عجیب و غریب این شیمیدان پرکار به بار نشست. در سال ۱۹۵۵ عنصر شماره ۱۰۱ این جدول نیز کشف شد و افتخار وی مندلیفیم نام گذاری شد.

دوره آموزش قانون جذب " کارشناس جذب شوید "

12 نظر
 1. مجید می گوید

  سلام جناب شریفی من دوست ندارم نامم برده شود
  من از دانشجویان کارشناس جذب شوید هستم که دوره ام تمام شده و یک ماهه که پاک سازی را روزی حد اقل ۲۰۰۰ بار می گویم حتی دو هفته است که روزی ۲۰۰۰تا۳۰۰۰ استغفر اله می گویم ولی امان از ذره ای تغییر
  نمی دانم چه کنم
  خیلی صبر کردم تا حالا هم سوالی نپرسیدم و تامل کردم
  در اوایل دوره فرمودید که در جلسات مشاوره در یک جلسه به افراد ذکر را یاد می دادید و بدون زمینه و علم قبلی تاثیرت شگرف دیده اند
  لطفا کمکم کنید.
  سپاسگزارم از لطف شما

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   شما که عضو دوره هستین میتونین با پشتیبان ها در ارتباط باشید
   برای سوال پرسیدن و ارتباط با پشتیبان ها آدرس ربات رو داخل کانال کارشناس جذب شوید قرار دادیم
   شاد باشید.

 2. رضا حسکویان می گوید

  سلام اولا تبریک برا موفقیت در دوره
  دوما من یک ماهه با شما اشنا شدم در سال ۸۶سی دی راز رو دیدم و با قوانین البته وقتی در شرکت های هرمی بودم اشنا شدم جذبهای عالی داشتم تا جایی که به خودم گفتم خدا هم دیگه حریف من نیست استغفر الله شکست عشقی بدی خوردم تمام چیزها رفت و دیگه اون ادم سابق نشدم تا امروزم تصمیم بارها گرفتم ولی دیگه به خاطر مواد مخدر حسش نبوده خواستم ازتون تشکر کنم حس و حال منو در اون دوران تداعی میکنید حرفاتون از ته دل است که به دل میشینه بگید بچه ها مغرور نشن
  سوما یکی از برترین ویژگی های شما تطبیق مسایل با اسلام ایات و روایات است کاش یه وقتی میذاشتید و تطبیق تک تک مسایل رو در میاوردید و کتاب میکردید البته کارشناس فقه هم لازم دارید مطمین هستم اونجوری هم مورد قبول بیشتر از طرف مردم عامه بود هم شاید همه میخریدند بازم تشکر میکنم از همه چیز و میخوام بگم من لمس کردم این قانون رو ولی الان نمیتونم ازش استفاده کنم چون تمرین نداشتم خواهش میکنم جواب منو صوتی بدید ممنون

 3. زهرا می گوید

  سلام اقای شریفی
  خواستم بپرسم دوره که قراره تغیر کنه برای ما ک همه ی ماه هارو خریدیم تغیری داخل قیمت داره؟چون گفتید قراره فایل اضافه کنید.یا مشکلی پیش میاد که برنامه برای ما بسته بشه؟که مجبور شیم از اول دانلود یا لوگ این کنیم؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   شما که عضو دوره هستین میتونین با پشتیبان ها در ارتباط باشید
   برای سوال پرسیدن و ارتباط با پشتیبان ها آدرس ربات رو داخل کانال کارشناس جذب شوید قرار دادیم
   شاد باشید.

 4. سیده مرضیه موسوی می گوید

  سلام من دوره اول رو خریدم ولی اشتباه ی اپلیکیشن پاک کردم و دوره رو از دست دادم لطفا برام بازش کنید.

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای انجام امور ثبت نامی به آیدی تلگرامی زیر پیام بدید
   Mrjanpanah@
   موفق باشید.

 5. Hadi gh می گوید

  سلام آقای شریفی عیدتون مبارک بابت همه چیز ازتون ممنونم.من اول تو کانال فایل های صوتی تونو گوش دادم بعد از جذب چند مورد وارد دوره شدم و تو ماه اولشم.من با همین فایلای شما خیلی جذب داشتم از ارتباطات تا جذب های دیگه.از طرفیم چندتاجذب موقعیت شغلی داشتم که میتونه آینده دار باشه.حالا سوالم اینه راه تعیین کنم و یکی رو انتخاب کنم که این این باشه اون اون یا همین جوری بزارم پیش بره خودش و هر کدوم به مصلحتم بود درست بشه …

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   شما که عضو دوره هستین میتونین با پشتیبان ها در ارتباط باشید
   برای سوال پرسیدن و ارتباط با پشتیبان ها آدرس ربات رو داخل کانال کارشناس جذب شوید قرار دادیم
   شاد باشید.

 6. اقاي رضا می گوید

  سلام اقای شریفی. سوال من اینه ایا میشه با قانون جذب به عمر نامحدود یا عمرهای خیلی زیاد دست پیدا کرد؟
  با تشکر از دوره فوق العادتون که زندگی ما رو عوض کردین

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   شما که عضو دوره هستین میتونین با پشتیبان ها در ارتباط باشید
   برای سوال پرسیدن و ارتباط با پشتیبان ها آدرس ربات رو داخل کانال کارشناس جذب شوید قرار دادیم
   شاد باشید.

 7. Alireza می گوید

  سلام استاد شریفی عزیزم
  اگه میشه لطفا بگید از کنال دوره چه جوری استفاده کنیم
  مطلابو از اول بخونیم یا نه؟
  چون اونا مربوط به دوره قبله
  یا از الان که مطلب میزارید دنبال کنیم؟؟؟
  ممنون
  خیلی دوستون دارم

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.