زندگینامه اراتوستن – اخترشناس

1441027266_eratosthenes100_v-ardfotogalerie

بیوگرافی اراتوستن (زندگینامه بزرگان)

در زندگینامه ی اراتوستن اینگونه آمده است که : اراتوستن در سال ۲۷۶ قبل از میلاد در شهرسیرن (شهری در لیبی کنونی) متولد شد. پس از تحصیل در آتن، پادشاه اسکندریه (بطلمیوس سوم) وی را برای تعلیم فرزندش از آتن به اسکندریه احضار نمود و در سال ۲۴۰ قبل از میلاد به ریاست کتابخانه ی بزرگ اسکندریه منصوب گردید که این افتخار مهمی بود. او از بزرگ ترین فضلای اسکندریه بود، نه فقط ریاضی دانی برجسته بلکه جغرافی دانی قابل و مورخی دقیق نیز به شمار می آمد. آثار او در ریاضیات، جغرافیا، فلسفه، گاهشماری، نقد ادبی و دستور زبان و نیز شعر بسیار مشهور بودند.

اراتوستن از دوستان ارشمیدس بود و چند سالی پس از اقلیدس می زیست و جامع علوم زمان خود بود. معمولاً او را «بتا» دومین حرف الفبای یونانی می نامیدند. علت این وجه تسمیه این بود که اراتوستن دومین فرزانه‌ در بین هم عصرانش بود. برخی معتقدند که منشأ این لقب، آن است که اتاق اراتوستن در دانشگاه اسکندریه اتاق شماره ی ۲ بوده است.

عکس اراتوستن

eratosthenes-1

یکی از آثار برجسته ی اراتوستن، کتاب Platonicus بوده است که در آن به بحث درباره ی مفاهیم مقدماتی هندسه و حساب پرداخته است و بحثی هم در زمینه ی موسیقی دارد. در نامه ای که وی به بطلمیوس سوم نوشت، تاریخچه ی مسأله ی معروف تضعیف مکعب را خاطر نشان کرد. اراتوستن برای به ‌دست آوردن راه حل مساله ای در هندسه به ترسیم دستگاهی مکانیکی و روش کار آن پرداخت. در حساب، اراتوستن روش غربال را برای یافتن اعداد اول ابداع نمود.

اراتوستن سر کتابدار موزه اسکندریه، نخستین کسی بود که اندازه ی محیط زمین را محاسبه کرد

اراتوستن یک روز هنگام مطالعه دریافت که اطلاعات لازم برای محاسبه ی محیط زمین را در اختیار دارد. او دریافته بود هنگام انقلابین (اصطلاح اخترشناسی) در ظهر، آفتاب در شهر آسوان مصر هیچ سایه ای ندارد به گونه ای که نور خورشید قادر است به طور مستقیم به ته یک چاه برسد، یعنی اینکه نور خورشید به صورت کاملا عمود به آسوان می تابد.

اراتوستن در چنین روزی درست هنگام ظهر که در آسوان سایه وجود ندارد در شهر اسکندریه سایه را اندازه گیری کرد، چاره ای نبود جز این که زمین را کروی در نظر گیرد. چون سایه در اسکندریه نسبت به خط عمود هفت درجه بود، براساس اندازه گیری اراتوستن میان اسکندریه و آسوان ۷ درجه فاصله بود. او با سفر میان دو شهر اسکندریه و آسوان فاصله آنها را ۵۰۰۰ استادیوم (واحد اندازه گیری در آن زمان «استادیوم» بود) اندازه گیری کرد. به این ترتیب هفت درجه از ۳۶۰ درجه ۵۰۰۰ استادیوم اندازه گیری شده بود، پس محیط زمین بر اساس محاسبات اراتوستن ۲۵۰۰۰۰ استادیوم بود.

از آن جا که دانشمندان در مورد طول واقعی یک استادیوم یونانی اختلاف نظر دارند، غیر ممکن است بتوانیم دقت این اندازه گیری را تعیین کنیم. اما طبق بعضی از محاسبات گفته می شود خطای این اندازه گیری حدود ۵ درصد است.
اراتوستن در زمینه جغرافیا نیز کارهای مهمی انجام داده است. اراتوستن آثاری از خود بجای گذاشته که برای جغرافیای ایران قدیم هم گرانبهاست. استرابون در کتاب ‌های خود نام او را بسیار آورده و گفته های او را سند دانسته است. اراتوستن نخستین نویسنده ٔخارجی است که نام ایران را یاد کرده است و قسمتی از ایران را آریانا نامیده است.

eratosthenes

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۴۶

کارهای مهم دیگر اراتوستن عبارتند از :

۱. پیدا کردن روش غربال کردن، راهی برای یافتن اعداد اوّل

۲. احتمالاّ پیدا کردن فاصله ی زمین تا خورشید که امروزه واحد نجومی نامیده می شود.

۳. اراتوستن نقشه ای از ستارگان دارای ۶۷۵ ستاره ترسیم کرد که هم اکنون در دست نیست.

۴. نقشه ای از جهان شناخته شده برای یونانیان تا آن زمان، از جزایر بریتانیا تا سریلانکا و از دریای مازندران تا اتیوپی

۵. نقشه ای از خطّ سیر نیل تا خارطوم

۶. تقویمی با سال های پرشی که اراتوستن در آن سعی کرد روزهای مختلف و اتّفاقات مختلف را در زمینه ی ادبیات و سیاست، از زمان خود تا جنگ تروی، حساب کند.

۷. اراتوستن حساب فاصله ی زمین تا ماه را انجام داد

۸. اندازه گیری شیب مدار زمین به دور خورشید با ۷ درجه خطا

۹. کارهایی در زمینه ی تئاتر و اخلاق

اراتوستن در سنین کهولت، نابینا شد و چون می دانست که بینایی اش باز نخواهد گشت، آنقدر از خوردن غذا امتناع کرد تا سرانجام در سال ۱۹۴ قبل از میلاد از گرسنگی جان سپرد.

1 نظر
  1. مرسده می گوید

    آخر داستان چرا غمگین تموم شد

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره پرمخاطب موفقیت ( کارشناس جذب شوید )
اطلاعات بیشتر و ثبت نام