زندگینامه طناز طباطبایی – بازیگر

538

بیوگرافی طناز طباطبایی (زندگینامه هنرمندان)

بیوگرافی طناز طباطبایی (زندگینامه هنرمندان)

دوستان عزیز سایت پرورش افکار، در این بخش قصد داریم به شرح زندگی نامه طناز طباطبایی یکی از بازیگران و هنرمندان خوش ذوق و با استعداد سینمای کشورمان بپردازیم. با ما همراه باشید.

در زندگی نامه طناز طباطبایی بازیگر اینگونه آمده است که : طناز طباطبایی در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۲ در منطقه ی نیاوران تهران به دنیا آمد. او تنها یک خواهر بزرگ تر به نام لیلا دارد، که به شدت به او علاقه دارد. لیلا طباطبایی هم اکنون به مترجمی زبان مشغول است.

طناز طباطبایی در ۱۸ سالگی وارد کلاس های آزاد بازیگری هیوا فیلم شد و دوره های بازیگری را پشت سر گذاشت. بعد از گذشت یک ماه برای ایفای نقش در مجموعه ی «جوانی» انتخاب شد. ولی نخستین فیلم سینمایی که با نام خودش در آن حضور داشت، فیلم «دیشب باباتو دیدم آیدا» به کارگردانی رسول صدر عاملی بود. خانواده ی طناز نه تنها مخالف ورود او به عرصه بازیگری نبودند بلکه همواره او را مورد تشویق قرار می دادند.

کانال تلگرام پرورش افکار

به گفته خودش، پدرش به او توصیه کرده بود برای حضور در عرصه بازیگری، بهتر است تحصیلات آکادمیک داشته باشد. به همین دلیل توصیه ی پدر را گوش کرد و در دانشگاه رشته ی کارگردانی و تئاتر خواند و سرانجام توانست فارغ التحصیل کارشناسی کارگردانی تئاتر شود.

آغاز فعالیت طناز طباطبایی

آغاز فعالیت

حضور طناز به عنوان یکی از نقش های اصلی در مجموعه ی تلویزیونی «میوه ممنوعه» در کنار بازیگران توانایی مانند علی نصیریان، گوهر خیراندیش و امیر جعفری، توانایی های او را به خوبی در این عرصه نشان داد. اگرچه قبل از این سریال، پیشنهادهای تلویزیونی دیگری هم به او شده بود، ولی به دلیل علاقه ای که به حضور در سینما داشت، تمام آن پیشنهاد‌ها را رد کرد. اما به دلیل ارادتی که به حسن فتحی، کارگردان فیلم میوه ممنوعه داشت، پیشنهاد ایشان را برای ایفای نقش در این سریال پذیرفت.

در سال ۱۳۸۸ موفق شد جایزه بهترین بازیگر مکمل نقش زن را برای بازی در فیلم صداها به خود اختصاص دهد و توانست با بازی در فیلم «مرهم» به کارگردانی علیرضا داوود نژاد توانایی های بازیگری خود را به بهترین شکل بروز دهد.

وی در سال ۱۳۸۹ به طور هم زمان برای بازی در فیلم «گزارش یک جشن» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و فیلم «پریناز» به کارگردانی بهرام بهرامیان، حضور داشت که هردوی این فیلم ها توقیف شدند.

طناز طباطبایی با حضور در فیلم پرسروصدا و بحث برانگیز «هیس دخترها فریاد نمی زنند!» به کارگردانی پوران درخشنده، در نقش دختری به نام شیرین که در ۸ سالگی مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته بود، حضور پیدا کرد. این فیلم در هفته نخست اکران خود، با استقبال بی نظیری مواجه شد و بازی تاثیرگذار طناز طباطبایی بیش از پیش مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفت. ایشان برای ایفای نقش در فیلم هیس دخترها فریاد نمی زنند، در سال ۱۳۹۱ موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر زن در کرمان و سنندج و همچنین در همان سال کاندیدای بهترین بازیگر نقش زن در کرمانشاه شد.

حضور در عرصه تئاتر طناز طباطبایی

حضور در عرصه ی تئاتر

وی همچنین تجربه بازی در عرصه ی تئاتر را هم داشته است. بنا به عقیده ی خودش فضای تئاتر نسبت به سینما، امکان کسب تجربیات بیشتری را برای او فراهم کرده است، به عبارتی به تجربیاتی که برای ورود، شناخت و یادگیری بازیگری در سینما نیاز داشته، با تئاتر به دست آورده است.

طناز طباطبایی همچنین به اصل مهم «کم دیده شدن ولی خوب دیده شدن» بسیار اعتقاد دارد. به همین دلیل ترجیح می دهد در تئاتر تنها ۱۰ نفر مخاطب داشته باشد ولی همان تعداد کم منحصربه فرد بودن نقش او را تایید نمایند؛ تا این که در سینما میلیون ها مخاطب داشته باشد ولی آن گونه که شایسته است عمل نکرده باشد.

به گفته ی خودش در تئاتر «درس» به کارگردانی آقای مهرجویی و بعد از آن در تئاتر «کمی بالاتر» به کارگردانی آروند دشت آرایی، هنوز به خوبی مدیوم تئاتر را نمی شناخته و با آن نقش ها برخورد سینمایی می کرده است. ولی با نقش آفرینی در تئاتر «تن تن و راز قصر ماندوس» به کارگردانی آروند دشت آرایی اظهار داشت: «بعضی شب ها با تماشاگرها بدون واسطه صحبت می کنم و این تجربه نفس به نفس بودن با تماشاچی را با تمام وجود لمس می کنم».

او در سال ۱۳۹۶ برای نقش آفرینی در فیلم ویلایی ها برنده تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن در یازدهمین جشنواره منتقدان سینمای ایران شد.

طناز طباطبایی در انتخاب نقش، شیوه ی کار ثابتی ندارد و انتخاب نقش های متفاوت به حال و هوای فیلم و داستان بستگی دارد. ویژه بودن کاراکتر و گفتن حرف هایی که سایر کاراکترها نمی توانند بیان کنند، یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب نقش از نگاه اوست.

مطمئنا بازی در نقش سگ می تواند تجربه ی متفاوتی برای هر بازیگری باشد و مسلما دیدن ستاره ای معروف مانند طناز طباطبایی در نقش سگ هم تجربه ای متفاوت برای دوست داران عرصه بازیگری و هنرهای نمایشی خواهد بود. او با نقش آفرینی در کاراکتر «میلو» سگ محبوب تن تن جلوه ی دیگری از توانایی های او را به نمایش گذاشت.

به طور کلی می توان گفت طناز طباطبایی با کارنامه ی هنری درخشانی که تاکنون از خود ارائه داده است، یکی از بهترین های تجربه های متفاوت در عرصه ی سینما و تئاتر است.

زندگی خصوصی طناز طباطبایی

زندگی خصوصی

طناز طباطبایی مجرد است و بنا به گفته خودش اصلا به ازدواج و تشکیل خانواده فکر نمی کند. بیشتر از هر چیزی در جهان خودش را دوست دارد، اگر روزی ازدواج کند و صاحب فرزند شود، باز هم خودش را بیشتر از فرزندش دوست خواهد داشت.

جوانی و شاداب بودن را دوست دارد به همین دلیل به شدت از پیری و کهولت سن به ویژه پیر شدن فکر، بیهوده ماندن و درجا زدن هراس دارد. به گونه ای که گفته است: «اگر روزی متوجه شوم که دیگر قادر به کار کردن نیستم، مطمئنا دچار افسردگی آن هم از نوع حادش خواهم شد».

به سینما علاقه ی زیادی دارد و به شدت عاشق پرده ی نقره ای است. به عقیده ی او سینما ژانر، سبک بازی و مدل متفاوتی از بازیگری را طلب می کند به همین دلیل نمی توان تلویزیون و سینما را با یکدیگر مقایسه کرد زیرا اصلا به هم شبیه نیستند.

جالب است بدانید علی رغم شباهت ظاهری و تشابه فامیلی ایشان با خانم بهنوش طباطبایی، این دو هنرمند دوست داشتنی هیچ نسبتی با یکدیگر ندارند. 

طناز طباطبایی هنرمند خوش قریحه ای است که به غیر از بازیگری در سایر عرصه های هنری مانند نقاشی و موسیقی فعالیت دارد. به خوبی گیتار می زند و نقاشی می کشد، تا حدودی در کنار پدرش در عرصه ی بازرگانی هم کار می کند.

عکس های طنازطباطبایی

طناز طباطبایی ( بازیگر )

زندگی نامه طناز طباطبایی

بیوگرافی طناز طباطبایی (زندگینامه هنرمندان)

طناز طباطبایی بیوگرافی

فیلم های طناز طباطبایی

طناز طباطبایی

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۳۱

فیلم های طناز طباطبایی

عکس های طناز طباطبایی

طناز طباطبایی

طناز طباطبایی

بیوگرافی طناز طباطبایی (زندگینامه هنرمندان)

طناز طباطبایی

طناز طباطبایی

زندگینامه طناز طباطبایی - بازیگر

برخی از فیلمهای طناز طباطبایی

دیشب باباتو دیدم آیدا

چهارانگشتی

تله فیلم دماغ

جعبه ی موسیقی

می زاک

پسر تهرونی

مرهم

طهران تهران

صداها

شیرین

سر سپرده

سیب من

پریناز

تله فیلم شب زده

گزارش یک جشن

ساکن طبقه وسط

سر سپرده

آرایش غلیظ

پنجاه قدم آخر

هیس! دخترها فریاد نمی زنند

در چشم باد

میوه ممنوعه

پرانتز باز

قلب یخی

شاه گوش

دوره آموزش قانون جذب " کارشناس جذب شوید "

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.