۲۱ نکته برای دوست داشتن خودمان

انرژی مثبت در زندگی,دوست داشتن,دوست داشتن خودم
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 3.8]

نکاتی برای دوست داشتن خودمان با استفاده از قانون جذب

“زیبا بودن یعنی خودمان باشیم. نیازی نیست دیگران تأییدمان کنند. خودمان باید خودمان را بپذیریم.”  Thich Nhat Hanh

مهمترین تصمیم زندگی‌ مان، تصمیمی است که بر بقیه تصمیم‌ های زندگی‌ مان اثر میگذارد، تعهد به دوست داشتن و پذیرفتن خودمان می باشد. این تصمیم به طور مستقیم بر کیفیت روابط ما، کارمان، وقت آزادمان، ایمانمان و آینده‌ مان اثر میگذارد.

اما چرا انجام آن اینقدر سخت است؟

منشاء خانوادگی‌

من با نه خواهر و برادر بزرگ شدم. دو برادر و سه خواهر بزرگتر از خودم داشتم و سه خواهر و یک برادر کوچکتر از خودم. من هیچوقت بین آنها جایی نداشتم. خواهرهایم همه قامت بلند و بسیار زیبا بودند و موهایی بلند و پرپشت داشتند. من در یازده سالگی دختری کوتاه‌ قد و چاغ بودم. موهایم هم خیلی نرم و نازک بود.

خواهرهایم بسیار حرف‌ گوش‌ کن بودند اما من شدیداً غیرقابل‌ کنترل و سرکش بودم و این را خودم می دانستم. هم در خانه و هم مدرسه اذیتم می‌ کردند. اما من هم آرام نمی‌ گرفتم برای حفظ موقعیتم در خانه می‌ جنگیدم. برای محافظت از خودم، ضرب‌ مشتم را قوی کردم و زبانم تند و تیز شد.

وقتی ناامیدانه سراغ اولین مشاور روانشناس رفتم، بیست و هفت‌ ساله بودم و چهار فرزند داشتم. احساس میکردم تنها هستم و کسی دوستم ندارد. واقعاً تصمیم گرفته بودم که تغییری در خود ایجاد کنم.

بعد از اینکه شش ماه روی مشکلات دوران بچه گی ام، افکار، اعتقادات و اتفاقات قدیمی‌ ام کار کردم، دوباره احساس زنده بودن می‌ کردم. مثل این بود که از روی یک مبل آنتیک قدیمی چند لایه رنگ برداشته باشند. احساس می‌ کردم دوباره به دوران زیبایی واقعی‌ ام برگشته‌ ام.

تأثیرات فرهنگی

جامعه به ما یاد داده که ارزشمان در بت‌ های فرهنگی مان است — تکنولوژی، جوانی، زابطه جنسی، قدرت، پول، جذابیت و روابط عاشقانه.

وقتی ارزش خودمان را بر مبنای جهان بیرونی قرار دهیم ، هیچ زمان نمی‌ توانیم خودمان را دوست داشته باشیم.

منتقد درونی‌ مان ما را در افکاری مثل “من کافی نیستم، به اندازه کافی ندارم، به اندازه کافی کار نمیکنم” و از این قبیل غرق میکند.

احساس کمبودها هیچوقت تمامی ندارند. هربار که هدفی به ما نزدیک میشود یا به چیز بزرگی میرسیم، غریزه‌ مان به ما پیشی میگیرد تا هدایتمان کند.

درکمان از خود را تغییر دهیم

برای اینکه احساس ارزشمند بودن داشته باشیم، باید چشمانمان را بشوییم و با دیدی توام با خودآگاهی و عشق به خودمان نگاه کنیم. پذیرش و عشق باید از درونمان بیاید.

برای اینکه ارزشمند باشیم نیازی نیست خاص و متفاوت باشیم. ارزش ما در ذات واقعی‌ و خوبی درونیمان است. ما نوری بسیار زیبا هستیم. ما عشق هستیم. شاید بتوانیم عظمت خودمان را زیر خاک مدفون نماییم اما هیچوقت نمی‌ توانیم آن را از بین ببریم.

دوست داشتن خودمان کاری نیست که یک مرتبه اتفاق بیفتد، فرایندی بی‌ انتها و مداوم می باشد.

از خودمان شروع کنیم،خودمان را در آغوش بگیریم و با محبت و ستایش با خود رفتار کنیم.

برای اینکه بدانیم اینکار چگونه انجام میشود، این مراحل را خوانده و در زندگی‌ مان عملی کنیم.

انرژی مثبت در زندگی,دوست داشتن,دوست داشتن خودم

۱- روزمان را با عشق (و نه تکنولوژی) آغاز نماییم. پیش از اینکه از رختخوابمان بیرون بیاییم، ارزشمند بودنمان را به خودمان یادآور شویم. عشق را درون ریه‌ هایمان بکشانیم و بیرون دهیم. خودمان را از عشق سیراب نماییم.

۲- برای فکر کردن و نوشتن وقت بگذاریم. هر روز وقت بگذاریم و روی درونمان تمرکز کنیم. با ۵ دقیقه مدیتیشن و ۵ دقیقه نوشتن در صبح‌ ها شروع نماییم. کم کم این زمان را افزایش دهیم.

۳- با شادی با خودمان حرف بزنیم. برای اینکه ذهنمان را آموزش دهیم مثبت‌ تر باشد، از تأیید کردن استفاده نماییم. مچ‌ بندی روی دست راستمان ببندیم، وقتی می‌ بینیم که به هر ترتیبی می‌ خواهیم از خودمان سوء استفاده کنیم، مچ‌ بند را به دست چپمان منتقل کنیم.

۴- صداقت احساسی پیدا کنیم. بی‌ حس کردن احساساتمان دیگر کافی است. خرید کردن، خوردن و نوشیدن نمونه‌ هایی از روش‌ های دوری از ناراحتی و درد است. هوشیارانه به سمت احساسات و عواطفمان برویم.

۵- علایقمان را گسترش دهیم. چیزی مدرن و نو را امتحان نماییم. یک زبان جدید آموزش ببینیم. جاهایی برویم که قبلاً نرفته‌ ایم. کارهایی انجام دهیم که قبلاً نکرده‌ ایم. ما حق داریم زندگی فوق‌ العاده داشته باشیم.

۶- فعالیتهایی را که در زندگی از آن لذت می بریم استفاده کنیم. ورزشی را شروع کنیم که دوست داریم. غذاهایی را کشف نماییم که برایمان مفید باشد. یک روز دست از تکنولوژی برداریم و زمانمان را به کارهایی بگذرانیم که به ما حس زنده بودن می‌ دهند.

۷- برای آزاد شدن مشتاق باشیم. نفس بکشیم، ریلکس بوده و خود را رها کنیم. هیچوقت نمی‌ توانیم تصویر کامل را مشاهده کنیم. نمی‌ دانیم هر چیزی چه هدفی به دنبال دارد. با فکر نکردن و آرزو نکردن اینکه کاش انسانها و اتفاقات طور دیگری در زندگی‌ مان بودند، از جنگیدن علیه خودمان دست بکشیم. برنامه ما ممکن است از قصد و نیت روحمان متفاوت باشد.

۸- روی رشد و پیشرفت فردی و معنوی‌ مان کار نماییم. به استقبال رشد برویم. زندگی یک سفر است. ما به دنیا آمده‌ ایم که یاد بگیریم و در سطحی عمیق‌ تر دوست بداریم. اگر بخواهیم تند گام برداریم، زندگی برایمان سخت خواهد شد. به آرامی گام برداشتن برای جلو رفتن در زندگی کافی می باشد.

۹- توانایی‌ هایمان را مال خود کنیم. آنقدر خودمان را دوست بداریم که فرصت‌ های محدودی که پیش رویتان قرار می‌گیرد را باور کنید. وارد عمل شوید و زندگی زیبا برای خودتان بسازید.

۱۰- با خودمان صبوری کنیم. عجله و ترس را کنار گذاشته. آرام باشیم و به خودمان اعتماد کامل داشته باشیم. تلاش نماییم و مطمئن باشیم دنیا پاداشمان را خواهد داد.

دوست داشتن خودمان,دوست داشتن خودمون,رشد و پیشرفت فردی

۱۱- با قدردانی زندگی نماییم. ذهنمان را آموزش دهیم که قدردان و شکرگزار باشد. استعدادها، زیبایی و شکوه خودمان را تحسین کنیم. خودمان را با تمام نقص‌ ها دوست بداریم.

۱۲- بگذاریم بصیرتمان هدایتمان نماید. همه پاسخ‌ ها به درون خودمان بر خواهد گشت. به دنبال نشانه‌ ها باشیم و به احساسات درونی‌ مان توجه کنیم. وقتی می‌ خواهیم تصمیمی بگیریم، احتمالاً دو صدا از درون خودمان می‌ شنویم. صدایی آرام در خود والایمان و صدای بلند که نفسمان است. همیشه راهی که صدای آرام نشانمان میدهد را دنبال نماییم.

۱۳- کاری را انجام دهیم که محترممان میکند. در فعالیت‌ هایی که پایین می‌ آوردمان شرکت نکنیم. اجازه ندهیم افراد مسموم وارد زندگی‌ مان شوند. همه را دوست داشته باشیم اما مراقب کسانیکه اجازه می‌ دهیم وارد زندگی‌ مان شوند باشیم.

۱۴- تردیدها و عدم قطعیت‌ ها را بپذیریم. رنج کشیدن از زندگی‌ کردن در غم گذشته یا ترس از آینده ناشی میشود. توجهمان را به زمان حال معطوف نماییم و آرامش داشته باشیم.

۱۵- خودمان را ببخشیم. از خطاهایمان درس بگیریم و به جلو حرکت نماییم. با این جمله به خودمان اطمینان دهیم: “خودم را با خاطر قضاوت کردن خودم می‌ بخشم.”

۱۶- قدرت لذت را کشف نماییم. دوست داشتن خود نیاز به زمانی برای ریلکس بودن، تفریح کردن و ارتباط نزدیک با دیگران دارد. دنیای پرسرعت امروز مجبورمان خواهد کرد مدام در رقابت و هدف‌ سازی باشیم که جایی برای بازی و تفریح برجا نمی‌ گذارد. دکتر استوارت برو می‌ گوید، “متضاد بازی کار نیست، افسردگی است.”

۱۷- واقعی باشیم. خودمان را بیرون بریزیم. به خودمان اجازه دهیم دیده شویدم، شناخته و شنیده شویم. با این صمیمیت با خودمان احساس راحتی نماییم.

۱۸- روی انرژی مثبت در زندگی تمرکز کنیم. به قلبمان رجوع کرده و نقاط مثبت خودمان را تحسین نماییم.

قانون جذب دو,مهمترین تصمیم زندگی,مهمترین تصمیمات زندگی

۱۹. مراقب نادیده گرفتن خود باشیم. مراقب انتخاب‌ هایمان باشیم. چندین بار در طول روز از خودمان بپرسیم، “آیا این انتخاب به من ارزش می دهد؟”

۲۰- تجسم کنیم که اگر ارزش خودمان را باور داشتیم زندگی‌ مان چه شکلی می‌ گرفت. زندگی‌ مان را به دوست داشتن خودمان اختصاص دهیم. این باید مهمترین اتفاق زندگی‌ مان باشد.

۲۱- از متخصص کمک بگیریم. نادیده گرفتن خود دردناک است. ما لایق شاد بودن هستیم. ما حق داریم پذیرفته شده و دوست داشته شویم. اگر لازم بود، از یک مشاور، مربی یا روانشناس کمک بگیریم. این بهترین سرمایه‌ گذاری است که می‌ توانیم انجام دهیم.

از آنجا که ما انسانها همه به هم متصل هستیم، اگر من خودم را دوست داشته باشم، شما را هم دوست خواهم داشت. ما با عشق‌ هایمان می‌ توانیم خودمان، همدیگر و دنیا را بهبود بخشیم. عشق هدف ماست. یادمان نرود که عشق از ما و از درون تک‌ تک ما آغاز می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *