زندگینامه سعیده قدس – بنیان گذار محک

2,918

زندگی نامه سعیده قدس بنیان گذار محک

پادکست زندگینامه سعیده قدس – بنیان گذار محک

بیوگرافی سعیده قدس (زندگینامه بزرگان)

سعیده قدس یکی از هزاران بانوی خیر کشور است که زندگی خود را صرف فداکاری کرده و در زمینه ی سلامتی و کمک به کودکان سرطانی فعالیت می کند. مهم ترین دستاورد وی بنیان گذاری مرکز حمایت از کودکان مبتلا به سرطان «محک» است. این نهاد یک نهاد غیردولتی و به عبارتی مردم نهاد به حساب می آید.

همان طور که می دانید، محک یکی از معروف ترین مرکزهایی است که در ایران فعالیت خود را به صورت جدی در زمینه ی کمک به کودکان سرطانی آغاز کرده است و تاکنون توانسته است به دستاوردهای بزرگی دست پیدا کند. امروزه کمتر کسی را می توان پیدا کرد، که نام محک را نشنیده باشد همین امر بیانگر اهمیت و بزرگی این مرکز است. دوستان عزیز سایت پرورش افکار، برای اطلاع از زندگی نامه سعیده قدس و آشنایی بیشتر با این بانوی نمونه با ما همراه باشید.

دوران کودکی

در زندگی نامه خانم سعیده قدس این گونه آمده است که : وی در سال ۱۳۳۰ در منطقه شمیران واقع در شهر تهران به دنیا آمد. او دارای ۴ خواهر و برادر است. پدرش از خانواده ی فرهنگیان و مدیر مدرسه بود. مادر ایشان خانه دار بود اما در فضایی فرهنگی تربیت شده بود و به همین دلیل با شعرهای حافظ و مولانا آشنایی زیادی داشت و برای فرزندانش مثنوی و حافظ می خوانده است.

 سعیده دوران کودکی خود را در محیط آرام گلاب دره شمیران سپری کرد. شاید بتوان مهم ترین دلیلی که او را امروزه در این جایگاه قرار داده است را در گذشته ی او جستجو کرد. زیرا بارها در صحبت هایش گفته است، همیشه در کودکی آرزو داشته که بتواند به جایگاهی دست پیدا کند تا بتواند مشکلات افراد زیادی را برطرف نماید.

سعیده قدس در خانواده ای تربیت یافت که همواره در امور خیریه و کمک رسانی دست داشته اند و مهربانی و نیکوکاری را یکی از ارزش هایی می دانستند که یک خانواده ی موفق باید به آن پایبند باشد.

او از کودکی علاقه ی خاصی به نویسندگی داشت و بیشتر اوقات فراغت خود را به نویسندگی می پرداخت. می توان گفت که این علاقه مهم ترین چیزی است که از دوران کودکی خود به ارث برده است؛ به گونه ای که همین حالا هم کتاب های مختلفی را منتشر کرده، و از معروف ترین آن ها می توان به کتاب «کیمیا خاتون» اشاره کرد، که موردتوجه مخاطبان زیادی قرارگرفته است.

وی در دانشگاه تهران در رشته ی کارشناسی جغرافیا با گرایش سیاسی قبول شد و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، در اداره دخانیات به عنوان کارشناس برنامه و بودجه شروع به فعالیت می کند. در این زمان در آزمون کارشناسی ارشد قبول شده و در رشته جامعه شناسی شهری از سازمان برنامه و بودجه ادامه تحصیل می دهد و پس از گذشت چند سال در وزارت صنایع و معادن به عنوان کارشناس روابط بین الملل مشغول به کار می شود.

زندگی خصوصی سعیده قدس بنیان گذار محک

زندگی خصوصی

سعیده قدس در سن ۲۳ سالگی با نادر شریفی که کارمند وزارت خارجه بود، ازدواج می کند. به واسطه ی این وصلت چند سالی را در کشورهای خارجی از جمله پاکستان و آلمان سپری می کند. وی در رشته زبان و ادبیات آلمانی در دانشگاه برلن آلمان ادامه تحصیل می دهد. و پس از چندی با فرهنگ و آداب و رسوم کشورهای دیگر به خوبی آشنایی پیدا می کند، و همین موضوع سبب می که وسعت دید بیشتری به دست آورد.

فرزند اول آن ها «مهربد» در آلمان متولد شد و سعیده با مرخصی بدون حقوق فرصتی یافت تا به بچه داری بپردازد. پس از گذشت هفت سال، برای بار دوم باردار شد و این بار در ایران دختری به دنیا آورد و نامش را «کیانا» گذاشت. تولد فرزند دوم موجب شد که از کارش استعفا دهد، زیرا احساس می کرد با وجود دو فرزند نمی تواند هم در شغلش باقی بماند و هم به خوبی به تربیت و رسیدگی به فرزندانش بپردازد.

شکل گیری ایده محک

شکل گیری ایده ی محک

دو سال پس از تولد کیانا در تدارک جشن تولد برای او بود. اما به دلیل بیماری مشکوکی که مدتی بود کیانا از آن رنج می برد، قصد داشت قبل از آماده شدن برای جشن تولد ۲ سالگی فرزندش، ابتدا از جواب آزمایش های او مطمئن شود. برای همین تصمیم گرفت تا به آزمایشگاه برود و جواب آزمایش کیانا را دریافت کند.

پس از این که جواب آزمایش را گرفت، سریعا به پزشک مراجعه کرد. ولی همان لحظه از مشاهده ی چهره ی دکتر متوجه ماجرا شد. دکتر فورا دستور بستری شدن کیانا را صادر کرد، و سعیده قدسی احساس کرد که تمام دنیا روی سر او خراب شده است.

شاید اولین اتفاقی بود که راه او را از زندگی جدا کرد. دکتر گفته بود که کیانا یک تومور در کلیه دارد و در صورتی که عمل نشود جان او به خطر خواهد افتاد.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۴۶

در سال هایی که درگیر درمان کیانا بود، به سختی توانست برای لحظه ای آسوده خاطر باشد. خیلی از زمان ها که کیانا درد داشت از شدت ناراحتی و غم نمی دانست باید چه کاری انجام دهد. زمانی هم که حالش خوب بود به فکر کودکانی دیگری بود، که در اتاق او بستری بودند.

خوشبختانه زمانی متوجه بیماری کیانا شدند که اصطلاحا به آن زمان طلایی می گویند و تقریبا هیچ خطری متوجه او نمی شد. ولی باز با این وجود، کیانا در وضعیت بسیار بدی به سر می برد، زیرا به دلیل شیمی درمانی های شدید درد زیادی را باید تحمل می کرد.

بیوگرافی سعیده قدس

همین جا بود که ایده ی شکل گیری محک در ذهن سعیده قدسی آغاز شد. قطعا بدون این اتفاق، هرگز محکی که امروز شاهد آن هستیم، نمی توانست شکل بگیرد. همان طور که سعیده قدس به آن اشاره می کند، ایده ی بنیان گذاری محک در طی درمان دخترش شکل گرفت و این امر بیشتر به این علت بود که او با موسسه ای در آلمان ارتباط برقرار می کرد. همین موضوع سبب شد که اندک اندک جرقه هایی در ذهنش شکل بگیرد.

موسسه ای که او در آلمان با آن ارتباط برقرار می کرد، به حمایت از خانواده هایی می پرداخت که دارای کودکان سرطانی بودند. مدتی که سعیده قدس برای آزمایش های دخترش به آلمان سفر کرده بود، با این موسسه آشنا شد و احساس کرد که ایران هم به اندازه ی این کشور به چنین موسسه ای نیاز دارد و جای خالی آن به شدت حس می شود.

سعیده قدس پس از تحقیقات فراوان در این زمینه متوجه شد که بزرگ ترین مشکلی که کودکان سرطانی و خانواده ی آن ها در ایران با آن دست و پنجه نرم می کنند، هزینه ی بالای درمان سرطان است و اگر او بتواند راهی را برای جذب هزینه های درمان آن ها از مردم و خیرین پیدا کند، می تواند قدم بزرگی را در این مسیر برداشته باشد.

این گونه بود که تصمیم گرفت موسسه ای را برای حمایت از کودکان مبتلا به سرطان تاسیس کند. این موسسه آغازی بود بر فعالیت حرفه ای سعیده قدس که درنهایت منجر به تاسیس موسسه محک شد.

عکس های سعیده قدس

بیوگرافی سعیده قدس (زندگینامه بزرگان)

زندگی نامه سعیده قدس

سخنرانی سعیده قدس ، بنیانگذار محک

جوایز و افتخارات سعیده قدس

بیوگرافی سعیده قدس

سعیده قدس

افتخارات و جوایز سعیده قدس

افتخارات و جوایز سعیده قدس

یکی از افتخارات اصلی سعیده قدس مورد الگو قرار گرفتن برای زنان بسیاری است که در کشورمان به نیکوکاری می پردازند.

این بانوی گرامی در سال ۲۰۰۸ میلادی از طرف نشریه وال استریت ژورنال به عنوان ۵۰ زن برتر جهان معرفی شد، که این عنوان، یکی از بزرگ ترین افتخارات برای این بانوی فداکار ایرانی می باشد.

او توانسته موسسه ای را پایه گذاری کند که اکنون بعد از گذشت ۲۵ سال چیزی بالغ بر بیست و پنج هزار کودک سرطانی را موردحمایت خود قرار دهد و هزینه های سنگین یک کودک مبتلا به بیماری سرطان را تا حد زیادی تامین کند.

سعیده قدس علاوه بر این که با تاسیس این موسسه ی بزرگ توانسته خدمت بزرگی را به جامعه ارائه دهد، قادر بوده این فرهنگ نیکوکاری را بیش از پیش در کشورمان ترویج داده و خیرین بسیاری را به ادامه ی این راه دعوت نماید.

دوره آموزش قانون جذب " کارشناس جذب شوید "

3 نظر
 1. مروارید می گوید

  باید بردستان این بانوی گرانقدر وفرهیخته بوسه زد واقعا تحت تاثیر قرارگرفتم همچین انسان ناب و ارزشمندی واقعا ستودنیست من بارها وبارها اسم موسسه را شنیده بودم وحتی خودم هم بارها کمکهای ناقابلی کرده بودم اما درمورد زندگی موسسش هیچ اطلاعی نداشتم

 2. محمد می گوید

  سلام
  مطلب خوبی بود
  ممنون از شما و سایت خوبتون

 3. سعید می گوید

  سلام و درود به شما . کیف کردم عشق کردم برای این مقاله … خواسته من هم همینه که بتونم به همچنین جاهای برسم ..

  زندگی نامه احد عظیم زاده رو هم بزارین تو سایت . عالیه .

یک نظر ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرمخاطب ترین دوره موفقیت در دنیا ( کارشناس جذب شوید )
اطلاعات بیشتر و ثبت نام